A szeder is a málnához hasonlóan a termését az egyéves vesszőkön hozza, amelyek a szüret után elpusztulnak. Új vesszők az évről évre előtörő sarjhajtásokból fejlődnek.
A metszés tehát itt is abból áll, hogy nyáron a szüret után a letermett vesszőket tőben eltávolítjuk. Ezzel egyidejüleg válogassuk meg a sarjhajtásokat is. Az első években 2-3, késöbb 4-7 hajtást hagyjunk meg tövenként.
A szeder bogyó nagy mennyiségben tartalmaz:
A és C vitamint, kalciumot, káliumot, vasat, mangánt és foszfort.
Tartalmaz még: magnéziumot, rezet, van benne folsav, B1 és B6 vitamin, pantoténsav, riboflavin és niacin, kis mennyiségben fehérje, zsír és szénhidrát. Energiatartalma 40 kcal 100 grammonként.
Nagy mennyiségben tartalmaz: antioxidáns flavonoidokat, amelyek rendkívül jó immunerősítő és gyulladáscsökkentő hatásúak.
Növényi rostjai segítik az emésztést, csökkentik a cukorbetegség kialakulásának valószínűségét, gyümölcssavai és ásványi sói a vírusok és baktériumok leküzdésében segítenek.
Magas pektintartalma: csökkenti a koleszterinszintet és az érelmeszesedést.
A szederből főzött lekvár hashajtó hatása ismert, ezen kívül jó gyomor-, vese- és hólyagpanaszokra.
Magas antioxidáns tartalma: miatt nagyon hatékony a szabad gyökök elleni védekezésben.
Így jelentős rákmegelőző és gyógyító hatása.
Fáradékonyság ellen is kiváló hatású.
Ausztráliai kutatások során kimutatták, hogy bizonyos bogyóstermésűek, így a szeder préselt levéből készült italok hatékonyan gátolják káros baktériumok és gombák szaporodását és növekedését.
Más kutatások: megerősítették, hogy a szeder magas antioxidáns tartalmának daganatos megbetegedések elleni hatása jelenős.
Gazdag beltartalmának köszönhetően a szeder igen jó öregedés gátló hatású.
Így csökkenti a káros napsugarak bőröregítő hatását, valamint késlelteti az időkori szellemi leépülés kialakulását.
Emellett egy forradalmian új felfedezésnek köszönhetően őszülés-késleltető hatását is megismerhettük.
A sejtek helyes anyagcseréjét elősegítve a szeder hatóanyagai a hajhagymák egészségét biztosítják. Így téve komplexszé a gyümölcs öregedéskésleltető hatását.
Természetes fitoösztrogén-tartalmának köszönhetően női betegségeket megelőző és gyógyító hatását több tanulmány is kimutatta.
A növényi rostokat a szervezetünk nem tudja megemészteni, helyette abban segítenek, hogy a salakanyag a bélrendszerből könnyebben ürüljön ki. Lágyítja a székletet, vagyis nem szükséges intenzív erőlködés az eltávolításához. Ellenkező esetben a tömör, sűrű, nehéz és száraz béltartalom huzamosabb ideig marad a szervezetben, ezért a bélfalon keresztül káros anyagok szívódnak fel belőle.
A rendellenes bélürítés komoly erőfeszítést igényel, amely olyan kellemetlen elváltozásokat eredményezhet, mint az aranyér, a sipoly vagy a végbél-repedés.
A rostdús étkezés: a megelőzésben és a már kialakult tünetek enyhítésében is hatásos.
Gyümölcsök közül érdemes az almát, a málnát, a szedret, az epret, az egrest, a szilvát, a körtét, a cseresznyét, a fekete ribiszkét és a banánt előnyben részesíteni. Szárított formában is lehet őket fogyasztani.
A hüvelyes zöldségek: a bab, a borsó, a csicseriborsó és a lencse, gazdag rosttartalmuk miatt jótékony hatással vannak az emésztőrendszer kiegyensúlyozott működésére.
A spenót, a sóska, a cékla, a brokkoli és a kelbimbó olyan „megosztó" ételek, amelyeket vagy utál, vagy imád az ember, de aki el akarja kerülni a székrekedést, annak tanácsos megbarátkoznia velük.
Célunk:
Egy olyan társadalomban élni, ahol az emberek egészségesek, energikusak, boldogok és hosszú életűek.
Első lépés: kezd el szeretni önmagad!
Igen: én ezt megérdemlem, - megveszem!
Szeretem magam, szeretem a testemet.
Tarts velünk! Küld el a linket
http://megachi.hupont.hu/111/a-szeder
5 barátodnak, hogy ő is segítsen a célunk megvalósításában!