A természetes vizek hemzsegnek a baktériumoktól, de még a strandok klórozott vizeiben is rengeteg kórokozó található. Egy részük ártalmatlan, azonban a higiéniai szabályokat figyelmen kívül hagyó fürdőzők számtalan veszélyes baktériumot vihetnek a vízbe.
A nedves közeg ideális a baktériumok szaporodásához. Amikor a medencébe kerülnek, gyors osztódásba kezdenek a kellemes környezetben, így nem csak annyi fertőzhet meg, ami már bekerült a vízbe.
Az egyik legveszélyesebb strandon összeszedhető baktérium. Súlyos bőrbetegségeket is okozhat, de általánosabb a női hüvely Staphilococcus okozta bakteriális fertőzése. A kellemetlen kórokozó hatására azonban súlyos fájdalmakkal járó húgyúti fertőzést is kaphatsz: ilyen esetben mindenképpen fordulj orvoshoz, különösen, mivel a bakteriális fertőzés tünetei nagyon hasonlóak lehetnek a hüvelygombáéhoz.
A Staphilococcus baktérium jelenléte összefügg a tampont használó nőknél előforduló toxikus sokk szindrómával is, ami magas lázzal, hányással, hasmenéssel járó, sokkos roham. Ha tampont használsz, minden fürdés után cseréld, de figyelj, hogy előtte alaposan mosd meg a kezed. A legjobb, ha van nálad fertőtlenítő kendő, és ezzel is áttörlöd a kezed. Megfelelő tisztálkodással, gyakori kézmosással a fertőzés könnyen megelőzhető.
Az emberi szervezetben természetesen is megtalálható Candida albicans súlyos betegségeket okozhat. Ez a kórokozó tested különböző részeit támadhatja meg, makacs, nehezen megszüntethető panaszokat okozva leggyakrabban a lábon, a karon vagy a nemi szerveken.
A nőknek minden bizonnyal a hüvelygomba okozza a legtöbb bosszúságot, azonban tested többi részére sem árt odafigyelned, mert a bőr vagy a láb gombásodása is okozhat visszatérő hüvelygombát. Fürdéskor ugyanis egyes testrészeid között költözködhetnek a kórokozók, különösen, ha a zuhanyzásnál jobban szereted a pihentető fürdőt. Vizes testedet pedig feltétlenül töröld alaposan szárazra, különös tekintettel a lábadra! A lábgomba leghívogatóbb közege ugyanis az ujjak között megmaradt nedvesség. Intim részeidre használj külön törülközőt.
A rettegett humán papilloma vírust bizony strandon is elkaphatod! A víz remek közvetítő csatorna a nemi szervek kórokozói számára is, melyek közül a papilloma vírus az egyik legveszélyesebb. Elkerülheted, ha vigyázol egészségi állapotodra, és nem hagyod, hogy immunrendszered meggyengüljön. A legbiztosabb módszer azonban az alapos tisztálkodás, úgyhogy válassz megbízható strandot!
Ha tartasz attól, hogy megfertőződtél, keresd fel nőgyógyászod, és kérj HPV-szűrést! Bár jellemzően inkább nemi úton terjed a vírus, jobb az elővigyázatosság. A betegségnek konkrét tünete nincs, ha megfertőződtél, könnyen lehet, hogy egy év alatt szervezeted legyőzi a vírust, de szövődményként akár méhnyakrákot is okozhat.
Természetes strandok gyakori kórokozója. Hasmenést, hányást okoz, amit pár nap alatt ki lehet heverni. Alsó húgyúti fertőzéseket is okozhat, főként nőknél, ilyen esetben antibiotikumos kezelés ajánlott, bőséges folyadékbevitel kíséretében.
A legegyszerűbben úgy védekezhetsz a Coli baktérium ellen, ha beépíted étrendedbe a vörösáfonyát: a gyümölcs hatóanyagai megakadályozzák, hogy a baktérium megtámadja a húgyúti vezetékeket.
A leggyakoribb megbetegedés a vírusos eredetű kötőhártya-gyulladás. Ilyenkor az ember szeme vörös, viszket és könnyezik. Ezt a medencék klóros vize válthatja ki, vagy az erős UV-sugárzás. Ezért is fontos, hogy egy napszemüvegben fürdőzzünk, mert ezzel legalább a nap ellen védekezhetünk.
Hiába fertőtlenítik a fürdővizeket, teljesen tiszta soha nem lesz, de valakit meg éppen a túlzott klór betegít le.
Minden strandoló tíz a kilencediken számú kórokozót visz be testével a medence vizébe, s teszi ezt akaratlanul, vétlenül. S ekkor még nem említettük a láthatóan mosdatlan, bőrbajos, gyulladásos kórban szenvedő, vagy ránézésre megállapíthatóan beteg fürdővendégekről, akiket nem tilthatunk ki a medencéből.
A fürdőzők számából, a víz mennyiségéből és a nyitva tartás idejéből könnyedén kiszámítható, hogy átlagosan hány kórokozó hemzseghet a strandok hűsítő vizeiben, amin semmiféle hígítás nem segít, egyedül a vízforgatás általános elterjesztése jelent megoldást.
A gyógyfürdőkben ennél rosszabb a helyzet (több a beteg, a baktériumkolóniáknak kedvezőbb a melegvizes feltétel), ezért bármilyen borzongató is a gondolat, a csobbanás előtt amúgy kötelező (és a strandolás után önvédelemből fokozottan ajánlott) zuhanyozást sosem mulaszthatjuk el.
A fürdőzők testnyílásaiból, váladékából, bőréről és nyálkahártyáiról ártalmatlan és betegítő kórokozók milliárdjai jutnak a vízbe: gombák, baktériumok, vírusok és paraziták. A szakemberek szerint a ?látványos? bőr- és egyéb fertőzéseknél sokkal veszélyesebbek azok a nyavalyák, amelyek makacs tüneteket okoznak, ám mire ezek jelentkeznek, már eszünkbe sem jut, hogy napokkal ezelőtt a strandon szedhettük össze valamilyen betegséget. Például a futószemölcs vírusát, a gyermeken kitörő középfülgyulladás kórokozóját, a sokáig panaszokat sem okozó, belülről támadó gombabetegségeket.
A legnagyobb veszélyforrás a gyermekmedence, abban ugyanis a járványügyi szempontból biztonságosnál jóval melegebb víz van, ami kedvez a kórokozók szaporodásának, ráadásul a kicsik ? életkoruknál fogva ? jóval több ?testnedvet? eresztenek bele. A tapasztalat szerint hiába tilos, a felnőttek is gyakorta belemennek a vízbe, hogy egy-egy vitát eldöntsenek, de legalábbis lábukat a kismedence vizében áztatva felügyelnek szemük fényére ? helytelenül. Ezért szobatisztaságot nem ismerő gyermekünkre adjunk ?úszópelenkát?, és ha pancsoló cse-metéinket nagy nehezen ki tudjuk szedni a vízből feltétlenül zuhanyoztassuk le őket, vagy nedves törlővel alaposan törölgessük le bőrüket.
A nyilvános fürdők, uszodák vize, a zuhanyzók és öltözők padlózata nagy mennyiségben tartalmaz fertőző gombaelemeket, amelyek más betegek lábáról kerülnek a környezetbe, ezért ilyen helyen viseljünk papucsot. Ne csak a tengerparton, de a hazai strandokon is használjunk úszócipőt.
A fertőzés megelőzés legfontosabb része a mindennapos alapos lábmosás után a lábfej, a talp és a lábujjközök szárazra törlése, hintőporozása. A lábizzadás megakadályozása rontja a gombák életkörülményeit, ezért az arra hajlamosaknak, illetve nyári melegben érdemes ecsetelőket, spray-ket alkalmazni. A saját törülköző és a papucs használata természetes higiénés követelmény.
Láthatatlan ellenségek a vízben és a vízparton
A különböző medencékben, fürdőkben, tavakban, de még a vízparton is baktériumok, vírusok, gombák és egyéb élősködők leselkednek ránk, még ott is, ahol nem is számítanánk rájuk. Hogy kivédjük a fertőzéseket, be kell tartanunk néhány alapszabályt és óvintézkedést.
Ezek egyike, hogy semmilyen sérüléssel nem szabad strandolni, hiszen bármilyen bőrsérülés utat nyit a kórokozóknak, akár egy kis horzsolás vagy vágás is. A hideg vizes medencéknél nem elsősorban a víz okozza a problémát, hiszen azt fertőtlenítik, és a klór pusztítja a kórokozókat, hanem a parti rész, a strand kövezete és a zuhanyzó. Ezeken a területeken ugyanis könnyen kerülhet a bőrünkre baktérium vagy gomba, amely fertőzést okoz.
A baj nagyon könnyen megvan, elég, ha valaki gombás lábbal beáll előttünk a zuhanyozóba. Ezért is nagyon fontos a lábmosó használata, amely megakadályozza, hogy kosz kerüljön a medencébe és fertőtleníti is a lábat. A zuhanyozóba pedig ajánlatos papucsban, és kizárólag saját papucsban beállni, hogy ne érintkezzen közvetlenül a bőrünk semmivel, ami fertőzésveszélyes lehet.
A különböző fertőzések azokra is veszélyt jelentenek, akiken nem található semmilyen sérülés, hiszen a kórokozók megtapadhatnak a bőrön, a szőrzeten és a nyálkahártyákon is. Ezért feltétlenül fontos, hogy strandolás után alaposan tisztálkodjunk meg szappannal, folyóvízben, hogy lemossuk magunkról az élősködőket.
Ha a strand vize meleg, fokozott a kórokozók jelenléte, hiszen ezekben minden széklettel szóródó baktérium és vírus életben marad egy bizonyos ideig, sőt ha szerves anyagok is kerülnek a 30 fok feletti vízbe, akkor nemcsak életképesek, hanem gyors szaporodásra is képesek a baktériumok. Ha ezeket a vízzel együtt lenyeljük, hasmenést, hányást okozhatnak.
A női nemi szervek külső részén elsősorban a sarjadzó gombák, főleg a Candida albicans okozhatnak fertőzéseket, amely vígan megél a melegebb vizekben, akár a vízfertőtlenítések ellenére is. Leginkább ezért azok vannak veszélyben, akik meleg vízben töltenek el hosszú időt, és utána egyáltalán nem, vagy csak sima vízzel mosakodnak meg. A megfelelő higiénés állapotú fürdőkben, alapos tisztálkodással minimálisra csökkenthető ugyanis a fertőzés kockázata.
Megdöbbentő eredmény - Halálosak lehetnek a klórozott fürdők
A medencék vizét általában klórral fertőtlenítik, de szakemberek szerint egyre több jel utal arra, hogy e vegyi anyagnak egészségkárosító hatása is van. A klór a vízben feloldódva elpusztítja azokat a mikroorganizmusokat, amelyek az emberi bőrről, hajról vagy izzadsággal kerültek a vízbe. E fertőtlenítés nélkül óriási lenne a fertőzésveszély. Azonban a klórnak nemcsak előnyei vannak.
Egy amerikai tanulmány szerint ugyanis a klór növeli az asztmás betegségek kialakulásának kockázatát, és rákkeltő hatású is lehet bizonyos körülmények között. Azok a kétévesnél fiatalabb gyerekek, akiknek valamelyik hozzátartozójuk asztmás vagy szénanáthás, nem vehetnek részt babaúszáson klóros vízben, mert az ő esetükben az uszoda levegőjében lévő triklór-amin növelheti az asztma kialakulásának veszélyét. Néhány esetben előfordult az is, hogy egyes fedett uszodákban a megengedett határérték sokszorosát mérték.
Még nyugtalanítóbb az a vizsgálati eredmény, amely szerint az uszodában rákkeltő anyagok is lehetnek. 600-700 féle anyag is keletkezhet akkor, amikor a klór a haj, a korpa vagy a vizelet szerves anyagaival reakcióba lép. Közülük több is képes arra, hogy rákot okozzon.
Nemzetközi kutatócsoport 49 egészséges önkéntes segítségével vizsgálta mindezt, akik 40 percen át tartózkodtak klórozott vizű medencékben. Az orvosok előtte és utána is megmérték az önkéntesek vérében lévő olyan biomarkerek koncentrációját, amelyek a rákot okozó anyagok bizonyítékai. A fürdőzés után a trihalogén-metánok koncentrációja átlagosan hétszer magasabb volt, mint előtte. Bizonyos vérsejtekben nőtt a mikroszemcsék száma is, amely az örökítőanyag károsodási folyamatának jele, és amelyet közvetlenül a vizsgálat előtt váltott ki valamely klórvegyület.