Az egyik legfontosabb páros szervünk a vese, hiszen hozzájárul többek között a vér megtisztításához, a méreganyagok kiszűréséhez. Naponta 120-150 liter vért tisztítanak meg a vesék, így érdemes odafigyelni az egészségükre, mert különben nagyobb bajunk is lehet majd belőle. Vérnyomásszabályozó szerepe is van, na és hozzájárul a vörös vértestek képzéséhez.
Hogy időben észrevegyük a veséket érintő problémákat, ismernünk kell a tüneteket. Íme, a legfontosabb 8 figyelmeztető jel.
1. Bőrirritáció
Ha gyakran viszkető kiütésektől szenvedünk, akkor ennek egyik oka a sok felgyűlemlett méreganyag. A bőr kiszárad, viszket, amelyet a krémek enyhítenek, de jó ha elmegyünk egy orvosi kivizsgálásra, mert lehet veséink nem működnek jól.
2. Légzési nehézségek
Ha a vesék nem működnek megfelelően, a test oxigénhiányos állapotba kerül. Emiatt a tüdőkben felgyűlnek a méreganyagok, amelyek légzési problémákat idézhetnek elő.
3. Fáradtság
A vesék termelik a vörös vértestek előállításhoz szükséges eritropietin hormont, amennyiben megfelelően működnek. Ha viszont megbetegednek, ez a hormontermelődés alábbhagy, így a vörös vértestekből is kevesebb lesz. Ennek egyik következménye pedig a fáradtság.
4. Fájdalom
Ha a hát alsó részénél erős fájdalmat érzünk, ez lehet a vesebetegség egyik jele, például amit gyulladás, vagy kő okoz.
5. Rossz lehelet
A rossz étvágy, a kellemetlen lehelet a vesebetegség jele lehet, ezért forduljunk orvoshoz a panaszunkkal.
6. Izzadás
Ha a vesék nem tudják a fölösleges folyadékot kiválasztani, akkor gyakran verejtékezés formájában igyekszik a szervezet megszabadulni a folyadékmennyiségtől.
7. Koncentrációzavar, szédülés
Ha a vérben csökken a vörös vértestek száma, akkor kevesebb oxigén jut a szervezetbe, ez pedig az agyi funkciókra is kihatással van.
8. Vizelet elváltozások
Bármilyen típusú, hosszabb távon fennálló vizelet-elváltozás vesebetegségre utalhat. Ha színbeli változást észlelünk, ha netán vér vegyül a vizeletbe, gyakran, váratlanul tör ránk az inger, de a gyakori éjszakai vizelés, habzó vizelet is figyelmeztető jel.
Ha tetszett a cikk, nyomj egy Like-ot is.
Legtöbb C-vitamin a citrusfélékben, almában, káposztában és burgonyában van, tehát ha egy nap szerepel az étrendedben valamelyik, fokozottan kell ügyelned a C-vitamin fogyasztásodra, hiszen a túlzott bevitele vesekőképződéshez vezethet, AZONBAN hiánya felelős a fáradtságérzetért, skorbut kialakulásáért, ráadásul a fertőzések is dupla erővel támadnak
A betegség kialakulása:
A kövek általában azért alakulnak ki, mert az egyensúly a folyadék és az oldott anyagok között felborul, így a veséknek a megfelelő mennyiségű vizet meg kell tartaniuk, valamint egyidejűleg eltávolítani a használhatatlan anyagokat a szervezetből.
Ha ez az egyensúly felborul, a kristályok lassan egybetapadnak, és fokozatosan több rétegben egymásra rakódnak és így köveket alkotnak. A vesekő hónapokig, néha akár évekig lappanghat, mielőtt problémákat okozna.
Tünetei:
vesegörcs, deréktáji fájdalom, - sápadt bőr, hányinger, hányás, - bélmozgás leállása, puffadás, - láz, hidegrázás.
A betegség többféleképpen is jelentkezhet: a beteg égő fájdalmat érezhet vizelés közben, vagy vért talál a vizeletében. A gyakori a vizelés is feltűnő jel. Ám néha hányinger és a hányás is előfordulhat, és az alsó has, illetve az ágyéki részek fájdalmassá, érzékennyé válhatnak. A vesekőfájdalom bármelyik oldalon előfordulhat, de minden esetben a lágyék felé sugárzik ki.
A betegség bárkinél kialakulhat, de vannak hajlamosító tényezők. A legveszélyeztetettebbek a 20 és 60 év közötti férfiak, valamint azok, akiknek a családjában korábban már jelentkezett a probléma. Valamint a hosszantartó elégtelen folyadékbevitel is vesekövességhez vezethet. Nagyon forró napok, heves izzadás és kevés folyadékbevitel vesekő kialakulásához vezethet. De a húgyutak elzáródása, a visszatérő húgyuti gyulladások, a bélbetegségek és különböző örökletes betegségek is közrejátszhatnak kialakulásában.
Megelőzés:
A vesekövek károsíthatják a vesét. Hogy ezt elkerüljük, vagy legalábbis minél kisebbre csökkentsük a vesekárosodás esélyét, nagyon fontos, hogy a köveket eltávolítsuk és az újabb kövek keletkezését megakadályozzuk.
Ha az orvos úgy gondolja, hogy vesekőveink vannak, akkor meg kell állapítani a kő helyzetét, nagyságát és fajtáját. A vér és vizelet kivizsgálása segíthet annak megállapításában, hogy fertőzés, vagy kőképző anyagok túltengése okozza-e a betegséget.
Annak ellenére, hogy a vesekövek nagyon kemények, némelyik eltávolítható sebészeti beavatkozás nélkül. A lithotripszia nevezetű beavatkozás a veseköveket finom apró darabkákra töri, amelyek a vizelettel könnyen távoznak.
Néhány esetben azonban csak a sebészeti beavatkozás segíthet. A műtét során egy teleszkópot (ureteroszkópot) vezetnek be a húgycsövön és a húgyhólyagon keresztül.
De olyan eset is adódhat, amikor a vese fölött egy kis vágást ejtenek és a teleszkópot egyenesen a vesébe vezetik, hogy a köveket eltávolíthassák. Az esetek kevesebb,mint 50%-ában van szükség a vágásra.
Azok, akiknek már volt vesekövük, hajlamosabbak az újabb vesekövek kialakulására. Az életmód megváltoztatása nélkül a betegség egy-két éven belül ismét kiújulhat.
Az éltető víz:
Fontos, a rendszeres és bőséges folyadék bevitel. A víz szerepe azonban nem csupán a vesekő kialakulásának megakadályozása szempontjából nélkülözhetetlen. Állandósítja a testhőmérsékletet, védi a szerveket, tápanyagokat szállít a sejteknek, eltávolítja a méreganyagokat, javítja közérzetünket, egészségi állapotunkat. Valamint attól függően, hogy a vesekő milyen fajtájú volt, az orvos, különböző ételek kerülését tanácsolhatja, vagy akár gyógyszereket is előírhat.
A kőképződés megakadályozására, illetve a kő növekedésének lassítására a legfontosabb tennivaló a bőséges folyadékfogyasztás.
Testmozgással is csökkentjük a kőképződés esélyét, egyrészt, mert az áramló, mozgó folyadék nem kedvez a kristályok képződésének, másrészt a verejtékezés és az azt követő szomjúság hozzásegít a szükséges folyadékfogyasztáshoz.
A kő összetételének ismeretében megfelelő diétával elkerülhetjük az újabb kövek képződését.
A vizelet savasságának/lúgosságának gyógyszeres változtatásával is megakadályozhatjuk a kristályok kicsapódását.
A vesekövek típusai:
Leggyakoribbak kalciumtartalmú kövek, az esetek több mint 60 százalékában ezt találjuk. Ezek közül is kiemelendő a kalcium-oxalát kő, melyet többnyire a szervezetben képződő oxalát és a kalcium magas vizeletkoncentrációja okoz. Kezelésében szerepe lehet a diétának. Meglepő módon nem a kalciumbevitelt kell csökkenteni - bár a túlzott bevitel nem kedvező -, hanem a konyhasófogyasztást kell minimalizálni.
A húgysavkövek (a kövek 15%-a), a cisztinkövek (mindössze 1%) gyógyszeresen is oldhatók. A hús, magas húgysavtartalmú ételek fogyasztásának csökkentésével a húgysavkő kialakulásának esélye csökken.
Érdekes kőtípus a struvitkő, mely magnézium-ammónium-foszfát kristályokból áll. Az összes kő mintegy tizede ilyen. Ezek a húgyúti fertőzéseknél elszaporodott baktériumokban képződő ureáz enzim hatására alakulnak ki. Kezelésükben ezért az antibiotikumoknak is nagy szerepük van. A struvitkövek rendkívül gyorsan nőnek, leggyakrabban ezek képezik az egész vesemedencét kitöltő, úgynevezett korallköveket.
Hasznos tudnivalók:
A már sokat emlegetett bőséges folyadékmennyiséget a nap folyamán egyenletesen elosztva kell elfogyasztani, hogy lehetőleg mindig kellően híg legyen a képződött vizelet. Ezen túl a kiújuló kő megelőzésekor a megfelelő étrend összeállításakor azt is figyelembe kell venni, hogy milyen típusú kő képződésére van a betegnek hajlama. Kerülni a tejtermékeket ömlesztett sajtokat, - a tehéntej fogyasztását, a kecsketej kis mennyiségben, - vagy az iró tej származék fogyasztása kis mennyiségben ajánlott. A különböző élelmiszerekben ugyanis nem egyforma mennyiségben van jelen a kőképző alkotórész. A húgysavkőre hajlamosak purin aminosavban szegény ételeket kell, hogy fogyasszanak. Ezért állati belsőségeket, a hús- és kolbászárukat, az olajos szardíniát és a hüvelyeseket kerülniük kell.
A spenót, rebarbara, cékla, tea, csokoládé és kakaó sok oxalátot, azaz sóskasavat tartalmaz, ezért az oxalát-kővel kezelteknek ezen ételek fogyasztása csak mértékkel ajánlott.
A kalciumfoszfátos vesekő képződését pedig a kalciumban gazdag tej és tejtermékek segítik elő, szüntessük be a tej és tej-termékek fogyasztását. Lásd: "a tej veszélyei menü".
Video:
Ha tetszett, nyomj egy Like-ot is.