Egészség és lehetőség!

Ne fuss az egészséged (a kincsed) után, hanem őrizd meg azt! A testünk ha beteg, - csak akkor képes meggyógyulni, amikor ebben segítünk neki. - Ne féljünk nagyot lépni, ha ez tűnik szükségesnek, mert két kis ugrással nem jutunk át a szakadékon!

 lohere.gif


Az antioxidáns mennyisége a testedben egyenesen arányos azzal, hogy meddig fogsz élni




Antioxidáns mérése...


videó:

http://indavideo.hu/video/Antioxidans_meres 



Lehet-e mérni az antioxidáns szintet; szívbetegség előrejelzői

Azaz milyen állapotban van az immunrendszerünk, a szívünk és érrendszerünk?

A védelmi rendszerünk állapota, vagyis az antioxidáns szintünk sokmindentől függ, például a táplálkozási szokásainktól, a pillanatnyi hangulatunktól, fizikai terheltségünktől stb.. 

Most nézzük csak  a Szabad gyökök és antioxidánsok ismerete alapján.  


Először is, akkor kapunk valós képet róla, ha a teljes sortmérjük. 

Ha van egy híd, ami 500 méter hosszú és még a földrengésnek is ellenáll, viszont van benne 1 méternyi rész, ami bizonytalan, még gyalogos alatt is mozog, autó alatt már hullámzik és kamion alatt biztosan leszakad!

Tehát a szuper erős híd is csak annyit ér, mint ez a kis szakasz: a leggyengébb láncszem.

Azaz az antioxidáns szintünket a teljes sor legkisebb értékű tagjának értéke szabja meg.

Ha lehetne mérni sejt szinten, az ugye jó mutató lenne. Hiszen a vér szállítja a sejtekhez, így valószínűleg az egész szervezet állapotára kapnánk egy jó mutatót.

A vérben mérhető értékek (lásd alább) jól utalnak a szintre, de már nem tudjuk, hogy a sejtekbe beépül-e.

Ha mondjuk valamilyen fény visszaverődésen alapuló méréssel bőrben mérhető valamilyen érték, ez alapján már csak következtetni lehet, hiszen nem tudjuk, hogy a vérben és főleg a sejtekben mi a helyzet.

A bőr színe valóban fontos! Régen az orvosok rá is néztek a betegre és ha ismerték is, többek között  a bőr színének változása utalt az egészségi állapotára. Ha azonban olyasmit eszünk, ami csak a bőrünk színét befolyásolja, az téves következtésre ad okot.


A bőr színét az antioxidáns sornak mindössze egy összetevő családja a karotinoidok határozzák meg, viszont még a bőr állapotára is csak áttételesen lehet következtetni belőle. Ebből következően ez nem az igazi állapot mutatónk. (Orvosi vélemény!)


Mit lehet vérből kimutatni? 


Az E vitamin szintje (30 µg/ml már jó érték) kiváló mutatója annak, hogy fennáll-e pl. szívinfarktus veszélye.

Nagyon jó mutató még a B12, a szelén (200 µg/l és fölötte), a C-vitamin (25 mg/l és fölötte), a kalcium (2.5 mmol/l és fölötte), a magnézium (0.9 mmol/l és fölötte), vas (1.5 mg/l és fölötte),

folsav  (25 µg/l és fölötte),

25(OH) D-vitamin szintet (minimum 30 ngramm/ml, de inkább 45 ngramm/ml fölöti értékek jók),

homocisztein* (6.3 µmol/l alatti, illetve minél alacsonyabb érték jó). 

*Homocisztein: ez egy fehérje, melynek túlzott szintje károsítja az érfalat, figyelmeztető jelző több betegségre: szív és érrendszeri megbetegedések, Alzheimer kór, terhességi problémák kialakulása. Lebontását többek között a folsav , B6, B12 vitaminin segíti.

A vérben 142 mmol/l nátriumnak kell lenni. Régi orvosi könyvek még leírják, hogyha a vér Nátrium értéke 140 mmol/l alá csökken akkor az már KÓROS és hyponatrémiáról beszélünk. A vérképekben a nátrium referencia tartománya jelenleg 135-145 mmol/l, ami egy szándékosan eltorzított érték. (Ha előveszed a vérkép eredményeidet több évre visszamenőleg, akkor látni fogod, hogy a referencia tartományokat úgy módosítgatják, mintha csak egy időjárás jelentés volna. Nem csak a nátrium vonatkozásában.) A nátrium igazi referencia tartománya valójában 140 - 144 mmol/l

káliumnak a vérben 5 mmol/l -nek kell lenni, azonban az egyensúlya annyira kényes, hogy 7 mmol/l-nél már megáll a szív!!!! 30 nátrium / 1 kálium a jó arány!

Hát ez elég szerteágazó és ez még így sem mind!


Egyáltalán mit érdemes figyelni és mit nem? Az ezen az oldalon vastagon szedett értékek nagyon jó mutatók! Amiknek a mérését kétségbe lehet vonni, az lehet például a koleszterin szint, a csontsűrűség mérés és kétségek merülnek fel a mammográfiával kapcsolatban is.

Egy másik megközelítés.

PerOx teszt, ami a Lipidperoxidáció szintjét mutatja, azaz, hogy a sejtjeink zsírjait mennyire tették tönkre a szabad gyökök. Tulajdonképpen ez még a biológia korunkat is mutatja (200 µmol/ml alatt nincs probléma, 200 és 350 között már alacsony a védelmünk és 350 fölött már komoly gondok lehetnek).

OhdG vagy Deoxiguanozin teszt, ami a vérben található DNS töredékeket  mutatja, azaz, hogy mennyire tudták a szabad gyökök tönkre tenni a sejtjeink örökítő anyagát, azaz mennyire pusztulnak sejtjeink.


A DNS hibái vezetnek betegségekhez, sejtelfajuláshos pl. rákhoz is, ha nem megfelelő a szervezet antioxidáns védelmi szintje, vagyis az immunrendszerünk nincs helyzete magaslatán. (Férfiak esetében 14.4 ng/ml alatt, nőknél 12.4 alatt nincs probléma.)


A szintén vérmintából végezhető antioxidatív kapacitás teszt megmutatja, hogy a szabad gyök elhárító egységeink jól működnek-e (242 µmol/ml fölött jó a védelmi rendszerünk.)


Ezek azért lehetnek érdekesek, mert ezek a vérből kimutatják sejtjeink állapotát, mert csak akkor rosszak ezek az értékek, ha sejt szinten nem megfelelő szervezetünk védelmi szintje.

Ezek az eredmények nagyon érdekesek. Bár nem mutatja meg nekünk a teljes antioxidáns sor mértékét a szervezetünkben, mégis kiválóan következtethetünk sejt szinten a védelmi rendszerünk állapotára, így  egészségi szintünkre, mert csak akkor oxidálódik sok sejtünk (a szabad gyökök okozta DNS sérülések miatt), ha nem megfelelő az antioxidáns védelmünk, vagyis az immunrendszerünk nem áll helyzete magaslatán. 

 Betegségeink nagy része tehát Szabad gyökök okozta károsodások miatti elváltozások. Úgy kellene táplálkoznunk, hogy a megfelelő tápanyag bevitel mellett, antioxidáns szintünk is megfelelő legyen.

Szerencsére ez nem ellentétes egymással, a legtöbbtápanyag egyben antioxidáns is. Ezért fontos a megfelelőtáplálkozás, ami legtöbb esetben csak táplálék kiegészítőkkel érhető el.

A mindennapi szükségletünk biztosítására kiválóan alkalmas a Világ Rák nélkül Mozgalom honlapján "A világ talán legteljesebb táplálék kiegészítője"ként említett: Maximol  (a teljes napi szükséglet tápanyagellátás mellett, magas antioxidáns védelmet is nyújt). 

Ugyanezen honlapon egy kiváló antioxidánst is javasolnak a Cascading Revenol t. Ez annyiban különleges, hogy nemcsak rendkívül magas antioxidáns védelmet nyújt, de mindezt hosszan képes tenni, akár egész éjszaka (este elfogyasztva), amikor nem táplálkozunk, így nincs egyéb védelmünk. 

Hogy mennyi idősnek látszunk a korunkhoz képest és főleg mennyinek érezzük magunkat az fontos dolog.

Mennyire vagyunk öregek? A biológiai korunkat az LOP szint mutatja (A sejt zsírsavait is oxidálják a szabad gyökök, amik viszont toxikusak, nevük: Lipid Oxidációs Produktumok (LOP) és lipofucsin lerakódást eredményez. A lipofucsin lerakódik a szövetekben, szintje a biológiai öregedés pontos jele, ami a bőrben öregségi ‘májfoltokat' képez. Az idegsejtekben lerakódva funkciózavart végül sejtelhalált okoz. Súlyos E vitamin hiányban járásbizonytalanságot és elmosott beszédet okoznak, ezek E vitamin megfelelő adagolása mellett megszűnnek! Mindig megfelelő összetett készítményt szedjünk, ne csak egy vitamint!)

A Fent említett Perox teszt ennek mutatója.

Milyen várható életkorra számíthatunk? Egy jós bizonyára megmondaná (jó pénzért). Mi lenne, ha bennünk lenne a válasz? Mérhetően.

A sejtek, létrejöttükkor nagyon hosszú életre vannak programozva. A bennük található DNS-ben minden információ benne van (ezért örökítő anyagnak is hívják). Amikor mégis elpusztul, a DNS alapján új sejt képződik. Ha a sejt nem kap meg mindent amire szüksége van, tápanyagokat és a hulladék elszállítását, akkor a DNS végén található rész a telomer  sérül.

Az emberi kromoszómák (DNS) végén elhelyezkedő ún. telomer , életünk során rövidül, ami jelenlegi tudásunk szerint a sejtosztódási folyamatok velejárója. Ha azonban a telomer túl röviddé válik, a sejt nem képes többé az osztódásra, a sejtgenerációk száma tehát csökken. A telomer így, egyfajta kromoszómális órának tekinthető.

Tehát ennek mérése jelzi elérhető korunkat.

Ezt a rövidülést az életmódunk gyorsítja. Viszont életmód váltással meghosszabítható.

 A fentiek mellett jó lenne tudni, hogy várható-e szív és érrendszeri betegség.

Ennek a kockázatai, azaz a szívbetegség előrejelzői.

A hivatalos álláspont szerint: 

  • Magas koleszterin szint.

  • Zsírfogyasztás (vérzsír -triglicerid szint).

   A gyakorlat alapján:

  • Az alacsony koleszterin szint jelent kockázatot, a magas koleszterin szint viszont alacsonyabb kockázati szintet mutat, mind megbetegedés, mint halálozás szempontjából. (VALÓJÁBAN NINCS EGYENES ÖSSZEFÜGGÉS A KOLESZTERIN SZINT ÉS A SZÍVBETEGSÉG KOCKÁZATA KÖZÖTT!)

  • Transzzsír fogyasztás, azaz olajban sütött ételek.

  • Chlamidia fertőzöttség.

  • Cukorbetegség.

  • Dohányzás.

  • Elhízás. A BMI index 25 alatt jó, 30 felett már kockázatot jelent. (BMI: testsúlykg osztva (m-ben a) testmagasság négyzete.)

  • Rövid telomer.

  • Interleukinok* (pl. IL-6).

  • C reaktív fehérje. (CRP. Magas szintje, szervezet szintű gyulladásokat jelez, ami pl. az infarktus előrejelzője, 2 mg/l alatt illetve minél alacsonyabb annál jobb pl.:0,2-0,5 már jó.)

  • 25(OH) D-vitamin szint (minimum 35 ngramm/ml, de inkább 45 ngramm/ml fölöti értékek jók).

  • Homocisztein szint (6.3 µmol/l alatti, illetve minél alacsonyabb érték jó!) 


  • Tehát nem a koleszterinérték számít a szív és érrendszeri betegségek előrejelzésében, hanem a C reaktív fehérje, a homocisztein és alipoprotein(a), vagy Lp(a) szintje. Utóbbinak az értéke egyénenként, laboronként változik!!! Alacsony szint a jó! Ha magas, akkor mindenképpen érdemes érelmeszesedést viszgálni!


Említettük az elhízást. Egyrészt pszichésen is zavaró lehet, másrészt megterheli a szervezetet, ráadásul a zsírokban sok méraganyag található, hisz a szervezet ide „rejti" amit feldolgozni nem tud, hogy védje a nemesebb szerveket. Ezekből a méreganyagokból indőnként egy kevés felszabadulhat, ami emlékek felidézésével okozhat szellemi ptroblémákat (akár hallucinációkat), illetve terhelhetik a szervezetet, csökkentve az ellenálló képességét. Ráadásul nagyon sok gyulladás t keltő anyag van bennük, amik szervezet szintű gyulladásokat okozhatnak, ami az infarktus egyik kiváltója. Ezt mutatja a magas C reaktív fehérje szint.

Kalóriacsökkentett táplálkozással, vagy inkább életmód változtatással, D-vitamin segítségével (megfelelő napozással), omega 3  zsírsavakkal segíthetünk a szervezetünknek.

A gyulladások csökkentését segíti még a metil szulfonil metán (MSM formula), ami erősebb gyulladásos betegségek (akár láz) esetén jó segítség, pl. Anatomix MSM krém . Ez az anyag (Metil-Szulfonil-Metan) sok élettani folyamatban játszik fontos szerepet: pl.: enzimaktivitás, hormonális egyensúly, bőr, haj, kötőszövet, ízületi funkciók, aminósavak beépülése, sejtfalak átjárhatósága, immunrendszer működése.


lohere.gif

Antioxidáns mérés 1. rész

Video:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=VwzR5tQe2Y4#! 


lohere.gif

Antioxidáns mérés 2. rész

video:

http://www.youtube.com/watch?v=gNQSaTQy9vE&feature=related


lohere.gif 

Bioscanner

bioscanner.jpg




Ez az eszköz  teszi lehetővé a karotinoidok nyújtotta antioxidáns-védelem gyors mérését.

Az antioxidánsok jelentik a sejtjeinket folyamatosan támadó szabad gyökök elleni védelem első vonalát.

Az utóbbi 20 évben több mint 30 000 tudományos munka született a szabad gyökökről és az antioxidánsokról. A bioscanner segítségével most pontosan mérhető mindenkinek az antioxidáns-szintje.


Működése:


   Vannak bizonyos molekulák mint a karotinoidok, amelyek meghatározott hullámhosszúságú lézerfénnyel gerjeszthetők.

A molekulák ilyenkor sajátos módon kezdenek rezgésbe, rájuk jellemző, más hullámhosszú fényt bocsátanak ki, amely aztán mérhető.    

Szintmérés:

pár perc, fájdalom vérvétel nélkül

csillagok_1_sor.gif

tudomany1.jpg

Az antioxidánsok jelentős szerepet töltenek be szervezetünk védelmében, az antioxidánsok jelentik az első számú védvonalat a szervezetünk egészségének megőrzésében. A szabad gyökök mindennapos támadásaival szemben ugyanis egyedül az antioxidánsok veszik fel a harcot.

Ezért is létfontosságú, hogy az antioxidáns szintünket ismerjük és annak értékét mérjük. Ma már van rá lehetőség, hogy invazív módon mérjük az antioxidáns szintünket, majd megtegyük a megfelelő lépéseket, hogy helyes táplálkozással és táplálék kiegészítők bevitelével megemeljük azt. 


lohere.gif

monavie1.jpg

Antioxidánsokkal telített élelmiszer

Rendeld meg most:

kislacikah@freemail.hu

Skype: kislacikahu

Tel.:06/ 20/ 3239825


lohere.gif

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 197
Tegnapi: 61
Heti: 392
Havi: 3 241
Össz.: 1 168 919

Látogatottság növelés
Oldal: 50.Antioxidáns mérése...
Egészség és lehetőség! - © 2008 - 2024 - megachi.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »