A spenót nemcsak erőt biztosít az izmoknak, de védelmezi a szem ideghártyáját, a retinát is.
Popeye, a tengerész rajzfilmhős, a spenótból nyerte rendkívüli erejét. Ma, számtalan klinikai és laboratóriumi kísérletezés után egyet érthetünk Popeye-jel abban, hogy aki erős akar lenni, egyen sok spenótot. Sőt, felfedezték, hogy ez a rendkívüli zöld levelű növény retina- és látásvédő anyagokat tartalmaz, ami növeli felhasználhatóságát a diétaterápiában.
Javallatok
A spenót fogyasztása hasznos lehet az alábbi esetekben:
- A retinát érintő rendelleneségek – A Massachusetts állambeli Szem- és Fülgyógyászati Kórházban, valamint a Harvard Egyetemen (AEÁ) végzett nagyon pontos vizsgálatok kimutatták, hogy azoknál az 55 és 80 év közötti személyeknél, akik rendszeresen fogyasztottak spenótot, sokkal kisebb volt a látás elveszítésének kockázata a makuladegeneráció következtében. A spenót rendszeres fogyasztását mindenkinek ajánljuk, aki meg akarja őrizni a jó látását, főként pedig az 50 évnél idősebbeknek.
- Vérszegénység: 100 g spenót 2,71 mg vasat tartalmaz, ami sokkal több a húsban található mennyiségnél. Bár a növényi eredetű vas nehezebben szívódik fel, mint az állati eredetű, a spenótban, valamint más táplálékokban található C-vitamin nagy mértékben javítja ennek az ásványi anyagnak a hasznosulását.
A vérszegénység leküzdésében a friss spenótlé fogyasztása nagyon hatásos módszer.
- Magas koleszterinszint: állatkísérletekkel bizonyították, hogy a spenótban található fehérjék gátolják a koleszterin és az epesavak felszívódását. Rendszeres spenótfogyasztással csökkenthető a vérben levő koleszterin szintje.
- Terhesség: Magas folsav- vagy foláttartalmának (194 μg/100g) köszönhetően a spenót megelőzi a magzatnál bizonyos fejlődési rendellenességek kialakulását, és vérszegénység-megelőző hatásán kívül ideális zöldségféle a terhes kismamák táplálkozásában.
- Testgyakorlás és növekedés: A spenót – magas vitamin- és ásványi anyag tartalmáért – nagyon ajánlott azoknak, akik naponta végeznek megerőltető fizikai mozgást (például az atléták) és a serdülőkorúaknak, főleg a gyors növekedési időszakban.
Elkészítés és felhasználás:
Nyers formában: A fiatal spenótlevelek salátaként fogyaszthatóak.
Fagyasztva: A fagyasztás során a spenót veszít valamennyit C-vitamin tartalmából, viszont előny, hogy így egész évben hozzáférhető.
Főve: Legjobb elkészítési módszer a gőzben főzés, melynek során a vitaminok és ásványi anyagok jelentős része megmarad.
Frissen facsart spenótlé: A napi ajánlott adag fél pohár spenótlé, amit ebéd vagy vacsora előtt kortyolgatva megiszunk.
A spenót tulajdonságai:
Az ismert zöldlevelűek közül talán a spenót az egyik legtáplálóbb, annak ellenére, hogy energiatartalma csak 22 kcal/100 g. Tápértékét gazdag vitamin- és ásványi anyag tartalmának köszönheti.
100 g spenótlevél tartalma:
- a naponta szükséges A-vitamin (1000 μg RE) 2/3-a, vagyis 672 μg RE (Retinol Ekvivalens);
- gyakorlatilag a teljes (194 μg) folsav- vagy folátmennyiség, amiből a napi szükséglet 200 μg;
- a napi C-vitamin mennyiség fele (28,1 mg), a szükséges adag 60 mg;
- a szükséges Mg (350 mg) mennyiség megközelítőleg egynegyede (79 mg);
- a napi vasszükséglet (10 mg) több mint egynegyede (2,71 mg).