Szív erősítő élelmiszerek...
Az elfogyasztott ételek jelentősen befolyásolják a szervezet egészségét, így a vérkeringésre és a szívre is hatással vannak. Bár szerepet játszik a genetikai hajlam, a szívbetegség sok esetben az életmódváltással megelőzhető.
A piros és kék gyümölcsök, az áfonya, a ribizli, a galagonya, a szőlő vagy a szeder érvédő flavonoidokat, antociánt tartalmaznak. A bennük levő C-vitamin segíti a vas felszívódását.
A lenmag olaja a szervezet számára ideális, 3:1 arányban tartalmazza az omega-3 és -6 zsírsavat, ezáltal véd az érrendszeri betegségektől. Saláták finom kísérője, de napi egy evőkanál önmagában is ajánlott.
A csonthéjasok tele vannak omega-3 zsírsavval, rostokkal és fontos ásványi anyagokkal. Az európai mogyoró és a pisztácia vastartalma segít a vérképzésben, míg a mandula helyreállítja a koleszterinszintet.
A káposztafélék gazdagok K-, A-, C-vitaminban, rostban. Káliumtartalma helyreállítja a vérnyomást, folsavtartalma segít az érelmeszesedés megelőzésében.
A padlizsán antocián-tartalma nagyon magas, 100 grammonként 750 milligramm. Az antocián gyulladáscsökkentő és szíverősítő hatású vegyület. A zöldségből sütve isteni köret lehet.
A cékla nitráttartalma a szervezetben nitritté, majd nitrogén-oxiddá alakul, ami értágító és vérnyomáscsökkentő hatású. Egy sült cékla bármelyik ebédet feldobja.
A dinnye értágító citrulint tartalmaz, továbbá gazdag likopinban, béta-karotinban és rostban. Víztartalma révén segít helyreállítani a sóháztartást, így a vérnyomást is csökkenti.
A petrezselyem vastartalma kiemelkedően magas, és fontos káliumforrás is. Vízhajtó hatása miatt a felesleges nátriumtól is megszabadítja a szervezetet. Akár zöld pesto is készíthető belőle.
A citrusfélék bioflavonoidokat, például rutint tartalmaznak, ami védi az ereket. Belső, fehér héjuk pedig pektinben gazdag, ami a koleszterinszintet normalizálja.