Tisztító gyógykúra
Napjainkban számos forrából jutnak szervezetünkbe oda nem illő anyagok (környezetszennyezés, ipari táplálékok, mozgásszegény, stresszekben gazdag életmód, elszemélytelenedő társadalom (emberi kapcsolatok hiánya)), amelyek testi-lelki és szellemi szinten mérgeznek bennünket. Éppen ezért megnőtt a különféle méregtelenítési eljárások, gyógykúrák szerepe.
Általában az természetes számunkra, hogy amikor autónk vagy valamelyik háztartási gép meghibásodik, szervizbe visszük. Az viszont sok esetben nem tudatosul, hogy az emberi szervezetnek ugyanígy szüksége van időnkénti karbantartásra. Ezt a célt szolgálják a különféle méregtelenítő eljárások. Mindegyikünknek szüksége van arra, hogy bizonyos időközönként megtisztítsa szervezetét, lelkileg és szellemileg is feltöltődjön. Az alábbiakban néhány gyógyító, egész-ségünket támogató módszert ismertetek.
Fizikai területen
A szervezet a kiválasztószerveken keresztül igyekszik megszabadulni a méreg- anyagoktól.
A fő kiválasztószerveink (a máj, a vese, a tüdő) erősítése, munkájuk segítése a tisztítókúrák lényege.
Másodlagos kiválasztószervek: bőr, haj, nyelv. Sokat tehetünk egészségünk érdekében táplálkozásunk megreformálásával.
ALAPELV: igyekezzünk minél több friss, természetes eredetű, minél kevésbé feldolgozott táplálékot fogyasztani.
--Csökkentsük a só fogyasztását.
--Csökkentsük az iparilag finomított tápanyagok fogyasztását (pl. fehér liszt, fehér cukor, kémiai adalékanyagok, tartósítószerek)fogyasszunk tisztító, méregtelenítő hatású gyógyteákat (pl. vértisztító teakeverék; aranyvesszőfű, csalánlevél, gyermekláncfű levele és gyökere, nyírfalevél, zsurlófű)
--legnagyobb kiválasztószervünk, a máj működését a keserű ízű teák segítik (pl. ezerjófű, fehér és fekete üröm, gyermekláncfű levele, szára (frissen) és gyökere, máriatövis magja, zsályalevél) --a bőr kiválasztó munkáját segítő módszerek az izzasztás, frottírozás (a bőr lemosása durvább anyagból készült vizes ruhával, friss levegő, napfény (légzőgyakorlatok, lég- és napkúra)
--a bőr enyhe masszírozása, ütögetése, paskolása, csipkedése is kedvező hatású (serkenti a helyi vérkeringést, és ezáltal a méreganyagok kiválasztását)
--jó hatású lehet, ha a nyelven képződő lepedéket reggelente letisztítjuk
--a tüdő munkáját segíthetjük a hurutoldó hatású teákkal, ételekkel (pl. hagymafélék, retek, mustár, torma, zsázsa; teák: bazsalikom, bodzavirág, hársfavirág, kakukkfű, szurokfű; eukaliptuszolaj)
--mozogjunk lehetőségeink szerint minél többet, tartózkodjunk friss levegőn (pl. túrák a természetben) Vigyázzunk, hogy azért túl ne erőltessük magunkat!!! A fokozatos, kitartó munka hozza meg gyümölcsét ezen a területen is.