A B12 vitaminhiány biztos tünetei...
A B12 vitamin felszívódásához egy szállítófehérjére, nevezetesen az intrinsic faktorra van szükség, amely a B12 vitamint biztonságosan továbbítja a gyomorból a felszívódás helyére: a bélbe.
Ha a fehérje mennyisége valamilyen betegség vagy a természetes öregedési folyamat miatt csökken, a B12 vitamin nem képes elegendő mértékben felszívódni a szervezetben.
A B12 vitamin természetes úton csak táplálkozás révén tud bejutni a szervezetbe, és jelentős mennyiségben csak állati eredetű élelmiszerekben – hal, hús, tejtermékek, tojás – található.
A stressz befolyásolja az emésztőrendszer működését, és megváltoztatja a gyomorsav összetételét. Ennek következtében kevesebb B12 vitamin képes felszívódni az elfogyasztott táplálékból a véráramba. Tovább súlyosbíthatja a helyzetet, hogy leterhelt időszakban gyakran nem figyelünk oda a kiegyensúlyozott, B12 vitaminban gazdag táplálkozásra.
Emellett a B12 vitamin több neurotranszmitter és hormon termelésében is részt vesz, mint amilyen a szerotonin, az adrenalin és a noradrenalin. Ha a test és az elme folyamatosan felszült, stressz alatt áll, akkor ezekből a hormonokból több szabadul fel. Mindezen tényezők eredményeként csökkennek a B12 vitaminforrásaink, amely hiányállapothoz és abból következően idegrendszeri, illetve vérképzési zavarokhoz vezethet.
A B12 vitamin segít a káros homocisztein aminosav lebontásában. A mérsékelt alkoholfogyasztás nem hátráltatja ezt a lebontási folyamatot – a krónikus alkoholizmus azonban nagyon is.
A túlzott alkoholfogyasztás megzavarja a B12 vitamin anyagcseréjét, és a vér homocisztein-szintjének gyors emelkedését idézi elő. A túlzott alkoholfogyasztás okozta májkárosodás miatt a B12 vitamin nem tud megfelelőképpen elraktározódni, ami önmagában is B12 vitaminhiányhoz, illetve ebből adódóan vérképzési és idegrendszeri zavarokhoz vezethet.