Két előnye is van a zöld teában található antioxidánsnak:
már napi egy-két csésze zöld tea kedvező hatással lehet a testsúlyra,
ezért mindenkinek ajánlott a fogyasztása, aki súlyfelesleggel szembesül magán.
A zöld tea csökkenti a halálozás kockázatát!
Jótékonyan hat a szív- és érrendszerre
Egy nagy populáción végzett epidemiológiai tanulmány Japánban kimutatta, hogy azok között, akik naponta öt csésze zöld teát ittak, szignifikánsan csökkent a halálozási kockázat - különösen a stroke (agyvérzés) miatti halálozás.
Az 1994-ben kezdődött vizsgálatban összesen több mint 40. 000 japán felnőtt vett részt, akiknél korábban stroke, coronaria szívbetegség vagy rákos daganat nem fordult elő.
A résztvevőket akár 11 évig is követték, ezen idő alatt a közvetlenül rákos megbetegedés miatt bekövetkező halálozást (specifikus halálok) és a valamennyi okból bekövetkező halálozást (összes-halálozás) gondosan feljegyezték.
A vizsgálati időszak alatt a nyomon követhető résztvevők közül összesen 4209-en haltak meg, 892-en szív- és érrendszeri betegség, míg 1134-en rákos betegség miatt.
Minél több zöld teát ittak a résztvevők, annál kisebb volt annak az esélye, hogy a vizsgálat során bármely ok miatt, de különösen szív- és érrendszeri betegség (köztük szívroham és stroke) miatt haljanak meg.
A zöld teának a bármely okból bekövetkező halálozásra kifejtett preventív hatása nőkben erősebb volt, mint férfiakban. A szív- és érrendszeri betegségek miatt bekövetkező halálozás is a nőkben csökkent legerősebben. Azoknál a nőknél, akik a legtöbb teát itták, a stroke miatti halálozás 31 százalékkal csökkent.
Reggeli ital vagy puskapor? A zöld tea a Camellia sinensis cserje szárított leveleiből készül, de a fekete teával szemben, ez a tea erjesztetlen.
A zöld tea olcsó, könnyen elérhető és számos különböző változata létezik. Napi öt csésze zöld teát a legegyszerűbb úgy fogyasztani, hogy fő italunkként ezt fogyasztjuk, fekete tea, kávé vagy üdítők helyett.
Néhányan úgy gondolják, hogy szokásos reggeli kávéjukhoz képest a zöld tea meglehetősen gyenge. Egyes változatok, mint például a jázmin tea valóban nagyon finom. Vannak azonban, akik a meglehetősen ütős kínai "puskapor" (gunpowder) zöld teát részesítik előnyben (ez egy szorosan felsodort levelű zöld tea).
Két kitűnő ilyen változat "Az ég temploma puskapor tea" és a "Tűhegy puskapor tea". Ez a két fajta zöld tea Kína Zhejiang tartományából ered.
A puskapor tea festői neve onnan ered, hogy a szürkés-zöld színű leveleket szorosan golyókká sodorják össze, amelyek azonban "szétdurrannak", amikor forró vízbe mártják a golyókat és a levelek eredeti hosszú, lapos formájukat felvéve terülnek szét. A vásárlásnál figyeljünk arra, hogy a golyócskák legyenek fényesek, mert ez jelzi, hogy a tea friss. Zöld teát inkább levél formában, mint filteres csomagolásban vegyünk.
Bár a filteres tea kényelmes, gyakran a legrosszabb minőségű őrölt teát, a teagyártás maradékát csomagolják a zacskókba.
Elkészítés: Azt szokták mondani, hogy a legjobb teát úgy készíthetjük, ha egy teáskanálnyi teát számítunk személyenként és még "egyet a kannára is". Jómagam azt tapasztaltam, hogy ez a recept túl erős főzetet eredményez.
Mindenesetre a leveleket forró (de ne forrásban lévő) 80 C fokos vízbe merítsük, és a teát négytől hatpercnyi ideig hagyjuk állni.
A legjobb, ha a teát lazán egy zacskóba vagy egy teaforrázó kanálba helyezzük, amely elég nagy ahhoz, hogy a ¬tealevelek tágulását lehetővé tegye és ily módon azok kiadhassák zamatukat. Ezután a teatartót ki lehet venni, mielőtt még a tea túl erős vagy keserű lenne.
Ha a koffein hatása zavarná, kaphatók olyan márkák is, amelyekből a koffeint természetes úton eltávolították, bár ezek választéka valamivel kisebb és ízük sem olyan testes.
A teát régen kizárólag gyógynövényként, mint a szellemi erő fokozójaként alkalmazták.
Legfőbb erénye abból származik, hogy leveleinél gőzöléssel megakadályozzák az erjedési folyamat megindulását. Az erjedés kiiktatása azért rendkívül fontos, mert ennek köszönheti a tea jellegzetes ízét, és ami még lényegesebb, hogy így maradhatnak benne azok az antioxidáns hatású anyagok, a polifenolok, amelyek védik a szervezetet a szabadgyökök károsító hatásától, a rákos megbetegedésektől.
Ma a tea tisztán élvezeti szerként szerepel, elvesztette jelentőségét, mint gyógyerővel rendelkező ital, azonban mégsem szabad figyelmen kívül hagynunk szervezetünkre gyakorolt pozitív hatását, három fő hatóanyagának, a koffeinnek, teobrominnak, és teofillinnek köszönhetően.
A zöld tea nagyban hozzájárul a fogyáshoz, anélkül, hogy tudnánk róla. Több klinikai vizsgálat is igazolta, hogy napi három csésze tea közvetlenül a főétkezések után havi pár kiló súlyvesztéshez vezet. Anélkül, hogy változtatnánk étkezési szokásainkon, vagy fogyókúráznánk, pusztán a zöld tea fogyasztásával megszabadulhatunk súlyfölöslegünktől, ugyanis a zsíros étel fogyasztása után a teának köszönhetően a zsír nagy része nem szívódik fel szervezetünkben.
Fogyasztása ezen kívül serkenti a vérben levő zsiradékok lebomlását, illetve csökkenti a vér koleszterinszintjét (ami az érelmeszesedést gátolja). Ez Magyarországon elég jelentős téma, hiszen sajnos a nők között minimum harminc, a férfiak körében pedig legalább negyven százalékos az elhízási arány.
Étkezés után egy pohár tea fogyasztása nem csak a szomjat oltja, és üdévé teszi a leheletet, hanem megelőzi a fog szuvasodást és a fogkövesedést is, ezen kívül pedig elpusztítja a szépségre és egészségre káros aktív-oxigént és csökkenti a bőr allergiás tüneteit.
A daganatok kifejlődését, és korral járó öregedést késleltető hatása is van. Koffeintartalmának köszönhetően megteremti a testi és szellemi egyensúlyt, és elűzi a fáradtságot. Számtalan pozitív hatása ellenére néhány kutató újdonsült eredményeinek köszönhetően úgy véli, itt is érvényes az ősi szabály: jóból is megárt a sok!
A tealevelekből kivont polifenolokat különböző dózisokban egerek szervezetébe injekciózták. Alacsony dózisban a ,,jó hatású" polifenolok valóban antioxidáns hatást fejtettek ki és májvédő hatásúnak bizonyultak, azonban nagyobb koncentrációban előtérbe kerültek a ,,rossz hatású" polifenolok.
Ez utóbbiak szintén megtalálhatóak a teában, és nagy dózisban májkárosító hatásúnak bizonyultak. A kutatás vezetője elmondta, hogy az általuk alkalmazott alacsony dózis megfelelt annak, amit egy csésze tea elfogyasztásakor visz be a szervezetbe egy ember.
A leghelyesebb, ha ugyan mértéktartóan (tekintettel a legújabb kutatási eredményekre), de minden nap fogyasztunk zöld teát, hiszen természetes pozitív hatásai semmiképp sem elhanyagolhatóak egészségünk érdekében!
Ha tetszett, nyomj egy Like-ot is.