A körmöt érintő problémák nemcsak esztétikailag jelentenek gondot, hanem aggodalmat is jelenthetnek, hiszen sok körömelváltozás mintegy előre is jelezhet egyes betegségeket. Persze nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, hiszen a köröm elszíneződése vagy alakjának megváltozása utalhat ásványianyag-hiányra vagy helytelen táplálkozási szokásokra is. Az egészséges köröm rózsaszínű, nincsenek rajta elszíneződések, erősek, mindenféle barázdák és kitüremkedések nélkül.
- A körmök sárgás elszíneződése utalhat gombafertőzésre, de súlyosabb esetben jelezhet, ha gond van a pajzsmiriggyel, a tüdővel, a keringéssel, a májjal, epével, de utalhat pikkelysömörre vagy cukorbetegségre is.
- A kékes színezetű köröm üzenet arról, hogy a szervezet oxigénellátása nem megfelelő. Jelei lehetnek a tüdőt érintő betegségeknek, cukorbetegségnek, a légutat és a keringést érintő betegségeknek.
- Amennyiben a körmök szürkés színűek, akkor vagy szívbetegség vagy alultápláltság áll a háttérben.
- Ha a körömnek semmilyen, fakó kinézete van, akkor az vashiányra, vérszegénységre is utalhat, de máj- és veseproblémákat is jelezhetnek.
- Ha a köröm sötétpirosas színű, az a magas koleszterinszintre enged következtetni.
- Amennyiben fehér, apró pöttyök tarkítják a körmöt, az B6-vitamin- és cinkhiányt is jelenthet, de ha valaki túl sok cukrot fogyaszt, akkor is megjelenhet a körmein.
- Pajzsmirigy-rendellenességet jelentenek a töredezett körmök, de meszesedés, nőgyógyászati zavar is okozhat ilyen elváltozást, vagy egyszerűen csak vitamin és fehérje nincs elegendő a szervezetben.
- Ha valakinek megvastagodott, kemények a körmei, az viszont a túlzásba vitt fehérje- és zsírfogyasztással függhet össze.
- A hosszanti barázdák jelezhetik, ha a bélrendszer nem működik megfelelően, míg a keresztbarázdák ásványianyag-hiány, túlzásba vitt diéta vagy nem változatos táplálkozás során alakulnak ki.
- Ha a köröm gyakorta felhasad, az biztos jele a C-vitamin és a folsav hiányának, illetve a kevés fehérje fogyasztásának.
- A köröm apró gödröcskéi általában pikkelysömör esetében jelennek meg.
- Amennyiben a körmök végei állandóan berepedeznek, akkor a szervezetben a ként szükséges pótolni.
- A zöldesen elszíneződött köröm utalhat mérgezésre, de jelezheti gombák elszaporodását is a szervezetben.
- A barnás színű köröm pedig májbetegeknél vagy veseelégtelenségben szenvedőknél szokott előfordulni.
- Ha a körmön látható félhold sokkal nagyobb, mint a köröm ötödrésze, akkor a szívműködésben keletkezett valamilyen zavar, bár azt is jó tudni, hogy a kor előrehaladtával ez a fehér színű félholdacska egyre keskenyebbé válik.
Nem csupán egyes szerveink, hanem körmeink egészségére is gondot kell fordítanunk. Ehhez elengedhetetlen, hogy változatosan és egészségesen táplálkozzunk, hogy a kellő mennyiségű vitaminokat és ásványi anyagokat biztosítani tudjuk szervezetünk számára. Ha van valamilyen elváltozás a körmünkön, ne ijedjünk meg, az esetek nagy többségében nem áll komoly betegség a háttérben, de a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel és panasz esetén az orvos felkeresése alapvető feladatunk kell, hogy legyen. Emellett pedig alkalmazzunk rendszeresen bőrpuhító olajokat – mandula, jojoba, szőlőmagolaj – kezeink és körmeink ápolására.