Körmök egészsége...
A körmök és a kezek ápoltsága nagyon is fontos, hiszen erre általában kevesebb figyelmet fordítunk, mint az arcápolásra.
A láb és a kéz körmei protein rétegekből állnak.
A körmök vastagsága és erőssége örökletes tényező.
A törékeny körmű embereknél a proteinrétegek eltörhetnek vagy elválhatnak egymástól.
A törékeny köröm legfőbb oka a köröm túlságos kiszáradása.
Egyes emberek genetikailag hajlamosak a törékeny körmökre.
Ahogy az ember öregszik, a körmei szárazabbakká válnak és törékenyek lesznek.
A száraz levegő és a fűtött szobák alacsony nedvességtartalma ugyancsak elősegíti a körmök kiszáradását.
A hosszú forró fürdők és zuhanyzások úgyszintén szárítják a körmöket.
Kiket fenyeget a körömgomba leginkább?
A körömgombát bárki elkaphatja, aki fertőzött helyen fordul meg, azonban vannak, akiknek az átlagosnál nagyobb esélyük van megfertőződésre:
A gombák képesek megemészteni a bőr, a hajszál és a köröm szarurétegét, amivel megfertőzik a bőrt, a hajat és körmöt is.
A gombás megbetegedésekkel szemben szervezetünk természetes védekezőképességgel rendelkezik, amiben a bőrünkön természetes körülmények között előforduló baktériumflóra, a bőr savköpenye és az ép szaruréteg együttesen játszik szerepet.
A védőmechanizmusok bármelyikének károsodása esetén nagyobb valószínűséggel alakul ki fertőzés.
A három fő tényezőn kívül is ismerünk hajlamosító tényezőket, amelyek mellett gyakrabban alakul ki megbetegedés.
Egyes betegségek is közrejátszhatnak a száraz körmök kialakulásában.
A törékeny körmök kialakulásához hozzájárulhat továbbá:
Ha viszont a láb körmei vastagok és erősek, a köröm repedését, törékenységét majdnem biztos, hogy külső tényezők (klímaviszonyok, tevékenység, kemikália stb. által okozott kiszáradás) okozzák.
Ez esetben a legjobb kezelés az okozó tényezők megszüntetése (védőkesztyű használata mosogatás vagy mosás közben, kevesebb kézmosás, kevesebb szappan használata, a körömlakkoldó, a körömlakkok mellőzése, télen párologtató edény használata a lakásban stb.) valamint megfelelő olajos készítmény, körömerősítő krémek alkalmazása.
Ha nem megfelelő táplálkozása, akkor elsősorban a vas és a biotin pótlása segíthet.
Az egészséges, szép körmökhöz elsősorban friss, teljes értékű, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételeken és italokon alapuló étrendre van szükség.
Kezelések:
1.)A citrom kifacsarása után felhasználjuk a citromhélyat, - a körmünket ujjainkat alaposan dörzsöljük be a rostos belsejével. 15 percig hagyjuk rászáradni majd öblítsük le vízzel, - a maradék vizet kéztörlővel felitatjuk, kézfinomító krémmel bekenjük (2.).
2.)A mandulaolaj kevés sóval elkeverve valóságos csodaszer.
A körmökre és a kutikulába dörzsölve erősíti a gyenge, beszakadásra hajlamos körmöket, és táplálja a száraz,
hámló kutikulát.
A kutikula a köröm tövénél húzódó, vékony bőrcsík.
Feladata: védőgátat képezzen a baktériumok útjában, melyek a köröm alá hatolva károsítanák az alant képződő élő sejteket.
Fontos a kutikula helyes ápolása. Masszírozd a körömmel együtt rendszeresen kutikulaolajjal vagy mandulaolajjal, hogy tápláld és serkentsd a növekedést.
Az elhanyagolt kutikulák kiszáradhatnak és begyulladhatnak. Ha túlságosan durván tolod hátra a bőrt, megsértheted az alul képződő új sejteket, veszélyeztetve ezzel a körmök egészséges növekedését. Csakis fürdés után, nagyon óvatosan told hátra a kutikulákat, amikor a bőr puha!
Ne vágd vagy rágd le a körömre ránövő bőrt, mivel így körömszálkák képződhetnek. Ne húzd vagy tépd le a kutikulát. A száraz, kemény részeket nagyon óvatosan vágd le körömollóval úgy, hogy az élő bőrt ne érintsd. A fertőzésveszélyt elkerülendő használat előtt fertőtlenítsd az ollót.
Ha a körömre ránövő bőr gyorsan nő, használj kutikulapuhító készítményt. Vigyél fel egy keveset a kutikulákra, és alaposan masszírozd be.
Körmeink állapota egyben testünk állapotáról is információval szolgál.
Az egészséges körmök nedvességtartalma 15-18%. Ha ez túl magas, a köröm homályos és puha lesz.
A körmeinken található fehér kis félholdakat lunuláknak hívjuk. Ez a rész azért fehér, mert a körömlemez szabadon maradt része már kinőtte a körömágyat, így az alá levegő kerül, ellentétben a lunulával, ahol még folyamatban van az elszarusodás, a keratinrostok még nem teljesen rendezettek, ezért a fényvisszaverés teljes.
Nagyon vigyázzunk a lunulákra, mert ha megsérülnek, akkor az egész köröm eldeformálódhat. Az alternatív gyógyászat szerint a lunula az egészségre vonatkozó információkat rejthet magában.
A kínai ősi orvoslás szerint, ha nem látszanak a lunulák, akkor ennek hátterében vérszegénység, vagy tápanyaghiány állhat.
Ha kékes színűvé válnak, akkor cukorbetegségre lehet gyanakodni, ha viszont kipirosodnak, akkor a keringési rendszerrel lehet gond.
Ha teljesen hiányzik, vagy nagyon kicsi, akkor emésztési gondok, vagy mérgezés lehet a háttérben. A kínaiak úgy tartják, hogy aki egészséges legalább 7–8 lunulája látható. Ha csak a hüvelykujjunkon van lunula, akkor az vesebetegségre utalhat.
Akkor vagyunk egészségesek, ha a lunula színe enyhén rózsaszínes, és jól körülhatárolható.