Körömgomba...
Körömgomba akkor fordul elő, mikor gomba támadja meg a kéz vagy a láb körmeit, vagy a körömágyat, a köröm alatti bőrfelületet. A gombák a körmöt az azt körülvevő bőr sérülésén keresztül, illetve a köröm és körömágy közötti nyíláson át támadják meg.
Cukorbetegség, vagy immunrendszer gyengülés esetén a körömgomba komolyabb problémát okozhat!
A gombásodás általában egy körmön kezdődik, majd később a többi körömre is átterjed. A fertőzést okozó gombák egy része a köröm széle felől, míg a más gombafélék a körömágy felől terjednek tovább.
Vigyázzunk, hogy a köröm és környezete ne sérüljön meg! Sérülés esetén a gyógyulásig fertőtleniteni kell a területet!
A gombás köröm: sárgás(barna) vagy fehér színűvé válik, megvastagszik, nehezen vágható, barázdálttá válik a köröm felszíne, súlyos fertőzés esetén a köröm alól fehér, morzsalékos anyag távolítható el, továbbá a körömágy felől kezdődő fájdalmas, gennyező gyulladás jellemezheti.
A kezeletlen körömgomba nem múlik el magától, sőt, rosszabbodhat. A gombás fertőzést azonban nehéz kezelni, ráadásul hosszadalmas is. Sokan sajnos rövid időn belül abbahagyják a kezelést, mert nem látnak rövid időn belül javulást.
Fontos azonban tudni, hogy körömgombától való megszabadulás mindenképp kitartást igényel, a választott készítménytől függetlenül. fertőzés mértékétől és a kezelés fajtájától függően a gyógyulás pár héttől akár egy évig is tarthat, s még így is előfordulhat, hogy nem tud teljesen megszabadulni a fertőzéstől.
A körömgomba megelőzése:
A körömgomba kialakulásának megelőzése a kéz-, illetve lábhigiénia betartásánál kezdődik.
A körömgomba kortól függetlenül, nőket és férfiakat egyaránt érinthet, és különféle más egészségügyi probléma mellékhatásaként is jelentkezhet:
Tünetek:
A köröm megvastagszik, töredezetté válik, kemény és elszíneződött lesz, és egyenetlen felszínnel rendelkezik. A diabéteszes pácienseknek ajánlott orvoshoz fordulni, mivel ők fokozottabban ki vannak téve a körömgombának. Ilyenkor az orvos mintát vesz a köröm alól és teszteket végeznek a vett mintán, hogy a legmegfelelőbb kezelést tudják felírni.
Hatékony módszer a gomba eltávolítására, valamint megelőzésre.
Házipatika...
Hozzávalók:
- kettő deciliter ételecet
- egy tojás
Egy befőttes kisméretű üvegbe beleöntjük a kettő deciliter ételecetet (10 %-os)
Belehelyezzük a megvásárolt tojást.(nem törjük fel)
Sötét helyen tároljuk amig a tojás a 2 dl ecetben felodódik
Ezt követüen a keltkezett krémet beletesszük egy tégelybe.
Kezelést ebből a tégelyből reggel este végezzük.
A beteg körmöket vékonyan bekenjük, de nem csak a tetejét, hanem köröm alatti területbe is bedolgozzuk.
A bekent területet papirzsebkendővel vékonyan betekerjük és ragasztó szalaggal rögzitjük.