Újra virágkorukat érik a kásák, hiszen hirtelen menő lett a zabkása, mert csuda egészséges, meg a köleskása, sőt, még a kukoricakása is - ez utóbbi rendszeres vendég a különböző világsztár séfek menüjében polenta néven, de mi csak puliszkának emlegetjük, ahogy a nagyanyáink. Szóval kását főzni nem ciki, sőt, nagyon is okos dolog!
Különböző gabonák, gabonapelyhek (pl. búzadara, zabpehely, köles, hajdina, kukoricadara, árpa) vízzel vagy tejjel való felfőzése. Nem ördöngös, nagyon elrontani sem lehet, hacsaknem a fűszerezéssel. Egy jó kása lehet kiváló reggeli, tízórai vagy uzsonna, de ebédre vagy vacsorára is kínálhatjuk.
Mert egyszerű, olcsó és egészséges alapanyagokból készülhet. Jó energiaforrások, hiszen a gabonák laktatnak, és rosttartalmuk jót tesz az emésztésnek. A laktóz- és tejfehérje érzékenyeknek sem kell lemondaniuk róluk, hiszen vízzel is elkészíthetőek, és így kevésbé kalóriadúsak. A hajdina, a köles és az árpa kimagaslóan gazdag tápanyagokban, ásványi anyagokban, vitaminokban - főként B-vitaminban, a zabot pedig könnyű és gyors elkészíthetősége, lassan felszívódó szénhidrát tartalma és emésztést segítő hatása miatt emelnénk ki.
Tejbegrízt vagy darakását talán mindenki tud készíteni, de nem biztos, hogy az alapreceptjeid között szerepelnek a következők:
A vizet felforraljuk, és apránként adagoljuk a darát, folyamatos keverés mellett. Akár egy habverőt is a kezünkbe vehetünk, így biztosan nem lesz csomós. A kukoricadara nagyon sok vizet felvesz, ezért bátran adjunk még hozzá, ha szükséges. Kb 15 percig főzzük, míg sűrű kását nem kapunk. Keverjük bele a vajat és sózzuk meg. Ezután öntsük át egy laposkásabb tepsibe vagy peremes tálcára, amibe előtte zsírpapírt tettünk. Várjunk, míg egy kicsit megdermed, és vágjuk kockákra. Meg is piríthatjuk egy kicsit a sütőben, ha szeretnénk.
Fahéjas porcukorral megszórva - ha nem sóztuk nagyon be - isteni desszert is lehet.
Ezt én mindig érzésre készítem, változó mennyiségekben. A lényeg, hogy a zabpehely hamar megfő, szóval 5 percnél tovább nem fog tartani az egész művelet. Mivel nem méricskélek, ezért én először összekeverem a zabpelyhet annyi vízzel, ami ellepi, majd ahogy sűrűsödni kezd, még teszek hozzá vizet, mikor, milyen sűrűn szeretném enni. Ha a gyerkőcnek főzöd, akkor kicsit hígabbra készítsd, hogy összeturmixolhasd a gyümölcsökkel. Érdekes, hogy az állott, már nem forró zabkása jobb a gyomornak. Fűszerezheted fahéjjal, szerecsendióval, cukorral, és természetesen bármilyen gyümölcs kerülhet bele. Tejjel is készülhet természetesen, sőt, az a hagyományos verzió, csak nálunk manapság vízzel készül. Jöhet még mandulatej, rizstej, kókusztej - amit csak szeretnél!
Nyers változata is van. Ekkor éjszakára bennhagyjuk a hűtőszekrényben tejbe vagy joghurtba, vagy ezek keverékébe áztatva. Azért jó, ha zabpehely alaposan megduzzad, mert csak úgy segíti az emésztést, ellenkező esetben könnyen gyomorprobléma lehet a vége!
A kölest egy kicsit át szoktam mosni, lecsepegtetni. Kb. 3x annyi tejjel főzzük meg, csipet sóval, mézzel, fahéjjal fűszerezzük - ez egy édes változat. Kis lángon fél órát főzzük, néha keverjük át, akkor jó, ha a köles szemek szétnyíltak, megdagadtak. Vegyük le a tűzről és fedjük le, hogy még tovább duzzadjanak, és az összes tejet felszívják. Kb. 10 percig pihentessük. Ezután szedjük tálakba és tálaljuk bármilyen gyümölccsel, vagy lekvárral.
A hajdina kását is hasonlóan készíthetjük, mint a köleskását, ám elég hozzá 3x annyi folyadék, persze ezt menet közben még pótolhatjuk, ha úgy látjuk. Vízzel is készülhet.
Ha árpapehelyből készül, akkor ugyanúgy főzd, mint a zabkását. Ha teljes árpaszemből főzöd, akkor egy kicsit hosszadalmasabb a folyamat, de megéri. Főzd teljesen puhára 3x annyi vízben, kb. 40 perc alatt, kis lángon, néha megkeverve, majd hagyd lefedve pihenni, míg beszívja az összes folyadékot. Keverhetsz hozzá egy kis vajat vagy olajat is. Dinsztelt hagymával kezdve a főzést, zöldségekkel összekeverve.
A magyar piacon egyre népszerűbb zabkása elsősorban finom és egészséges reggeliként, irodai tízóraiként ismert, tökéletes megoldást jelent az év végi ünnepek idején is, legyen szó a nagy vásárlási roham alatti energiapótlásról, de akár ínycsiklandó desszertalapanyagként is beépíthető étrendünkbe.
A Cornexi egészséges gabonák és finom gyümölcsök felhasználásával összeállított zabkása-variációiból minden családtag kiválaszthatja a kedvencét.
A 2 perces ízváltozatok:
- kókusszal, mandulával és chia maggal (hozzáadott cukor nélkül, rostban gazdag fehérjeforrás),
- ötgabonás - rizs, tönkölybúza, köles, árpa, zab (chia maggal, quinoa pehellyel, kiváló rost- és fehérjeforrás, e-mentes),
- piros gyümölcsökkel és chia maggal (rostban gazdag fehérjeforrás, e-mentes).
A 3 perces ízváltozatok:
- almával és fahéjjal (hozzáadott cukor nélkül, kiváló rost- és fehérjeforrás),
- banánnal és csokival (kiváló rost- és fehérjeforrás, e-mentes),
- sárgabarackkal és joghurttal (kiváló rost- és fehérjeforrás).
„Ünnepek idején, illetve azt követően sem feltétlenül szükséges lemondanunk az egészséges, ugyanakkor finom, tápláló élelmiszerek minőségi és mennyiségi beviteléről, erre az instant zabkásák tökéletesen alkalmasak – A Cornexi instant zabkásái megfelelő arányban tartalmazzák fő
energiaforrásainkat, a szénhidrátot, a fehérjét és a zsírt, ugyanakkor általuk elkerülhető a felesleges kalóriák bevitele, éhségérzetünket nem fokozzák, teltségérzetünk megmarad az elfogyasztásuk után is, egészen a következő étkezésig.”
A termékek gyors, szinte azonnali elkészíthetőségén túl a hat termék közül kettő is hozzáadott cukor nélkül készül.
„A Cornexi két, hozzáadott cukor nélküli instant zabkásája a legjobb választás lehet annak, aki karácsonykor sem kíván lemondani a tudatos táplálkozásról, aki figyel a testsúlyára, de könnyedén beilleszthetők a szív- és érrendszeri-, valamint a cukorbetegek étrendjébe is, akiknek ezen időszak alatt is kiemelten szükséges figyelniük magukra. Az egészséges összetevők révén lassan emelik meg a vércukorszintet, rosttartalmuknak köszönhetően pedig még a káros anyagok, mint a zsírok felszívódását is csökkentik, ezáltal segítik anyagcserénk működését, amely nagy segítség a karácsonyt rendszerint követő diéták alkalmával”
Ha tetszett a cikk, nyomj egy Like-ot is.