Enzimek...
Csökkentik a gyulladást, és segítik az emésztést: 2 növényi enzim, amit pótolni kell
A növényi enzimek emésztési zavar és ízületi gyulladás esetén is hatásosak a szervezetnek.
Az emésztőrendszeri zavarok és gyulladásos betegségek esetén is segítséget jelenthet két egyszerű növényi enzim, a bromelain és a papain, melyeknek számos további egészségügyi előnyük van a szervezetre nézve.
A bromelain enzim az ananászban, míg a papain a papajában is megtalálható, de az eredeti forrásuk mellett étrend-kiegészítő készítmények is készülnek belőlük. Mindkettő egy kicsit más miatt hasznos a szervezetnek.
Az ananász enzimje, a bromelain segít csökkenteni a fájdalmat, enyhíti a duzzanatokat, gyorsítja a sérülések gyógyulását, ezért szedése műtétek után kiemelten ajánlott. Erős gyulladáscsökkentő hatással bír, így az ízületi gyulladások esetén is hatásos segítség.
Az enzim elősegíti a fibrin nevű fehérje lebontását, amivel gátolja a vérrögképződést is, bizonyítottan csökkentve az infarktus és más érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Mivel részt vesz a fehérjék lebontásában, az emésztési folyamatot is megkönnyíti.
A Journal of Burn Care and Research-ben közzétett tanulmány szerint a bromelain szakszerű helyi alkalmazása bizonyítottan gyorsítja a sebek és az égési sérülések gyógyulását. Tisztítja a sebeket, és gyorsítja az elhalt hámszövet távozását.
A papain a kollagéntermelő sejtek működését segíti, ezért szintén értékes a fekély- és sebgyógyulás során, valamint a bőrbetegségek kezelésében. Az enzimekből krémek is készülnek, de az allergiás reakció elkerülése végett a használat előtt minden esetben fontos tesztet végezni a bőrfelületen.
Több más enzimmel és aminosavval együtt a papain és a bromelain bizonyítottan csökkenti az izomfájdalmakat és az izomlázat, valamint gyorsabb regenerációt biztosít, ezért sportolók számára is ajánlják fogyasztását.
Sok zöldség csökkenti a gyulladást, így a béta-karotinban gazdag sárgarépa, a vitamindús karfiol, kelkáposzta vagy a flavonoidokat tartalmazó petrezselyem is. Még jobb, ha a levesbe gingeroltartalmú gyömbért aprítasz.
A kurkumint tartalmazó kurkuma az egyik legerősebb gyulladáscsökkentő fűszer. Az indiai konyhában kedvelt anyag, ezért egy csirke tikka massala egészséges választás lehet.
A céklának számos jótékony hatása van, ezért a megelőzésben is hasznos. Gyulladáscsökkentő hatása a benne levő betaninnak és fenoloknak köszönhető. Alufóliába csomagolva, héjában sütve ízletes köret lehet.
A béta-karotint tartalmazó édesburgonya is csökkenti a gyulladásokat, a zöldségekkel töltött változat is finom és egészséges vacsorafogás.
A polifenolokat tartalmazó gyümölcsök szintén hatékonyak a gyulladáscsökkentő diétában, így a cseresznye, a kék szőlő, a szeder, a málna, a fekete és a vörös áfonya is. Nassolni is bátran lehet őket.
Az omega-3-zsírsavak is hatékonyan csökkentik a problémát. Ennek a zsíros halak, mint a lazac, a szardínia, a hering vagy a tonhal is jó forrásai.
A csonthéjasok más egészségügyi előnyeiken túl az omega-3-zsírsavaknak és fenoloknak köszönhetően a gyulladást is csökkentik, ezért akár müzlire szórva vagy magukban is javasolt fogyasztani őket.
A leveles zöldségeket a bennük található flavonoid, karotinoid és klorofill teszi értékessé az étrendben.
A spenót, a rukkola és a saláta remek kísérője a főételnek, és salátákba is kiváló.A tojás igazi teljes értékű étel, és gyulladáscsökkentő hatása is bizonyított. Ha nem áll fenn vele szemben intolerancia, akár egy cukkinis-spenótos frittata is lehet a reggeli.