Hazánkban azt hangoztatjuk, hogy kicsi a bors, de erős. Nos, ezt a chiamaggal kapcsolatban is elmondhatjuk, hiszen amilyen aprócska, olyan sok egészségügyi előnye van, melyeket többek között a magas antioxidáns tartalmának köszönhetünk.
A kutatások a chiamaggal kapcsolatban nagyon változatosak. A legtöbb kutatás igazolta, hogy ez az apró mag jó hatással van a szív és az érrendszer egészségére.
A chiamag egyik alkotóeleme az ALA, vagyis az alfa-linolénsav, amely nem más, mint egy omega-3 zsírsav. A hozzáértők szorgalmazzák a rendszeres fogyasztását, leginkább halakban és halolajokban találhatók meg nagyobb mennyiségben. Az omega-3 zsírsavak nagyon sok gyógyító tulajdonsággal rendelkeznek, hiszen csökkentik a szervezetben a gyulladást, de az antioxidáns hatásuk is kiemelkedő. Még depresszióban szenvedő betegeknek is javasolják a fogyasztását, mivel hangulatjavító hatással rendelkezik.
A chiamaggal kapcsolatban tehát bebizonyosodott, hogy mérsékli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Az aprócska mag csökkenti a szervezetben a trigliceridszintet és a magas vérnyomást, ezen kívül mérsékeli a gyulladást. Mint köztudott, ezek magas szintje mind hozzájárulhat a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásához.
A diabétesz egy krónikus betegség, amelynek egyik szövődménye a szívet és az érrendszert érintő betegségek. Egy kutatás során megállapították, ha a cukorbeteg személyek rendszeresen chiamagot fogyasztanak, megelőzhetővé válhat a szövődménynek a kialakulása, mégpedig azért, mert a szervezetükben jelentősen csökken a gyulladás szintje.
A chiamag a fogyásban is a segítségünkre lehet. Mivel nagyon sok rostot tartalmaz, így sokáig segít fenntartani a jóllakottság érzését.
Ha egészséges desszertre vágyunk, akkor készítsünk chiapudingot, amelyet különféle finomságokkal, például gyümölcsökkel dúsíthatunk, gazdagíthatunk.
Fekete áfonyás, kókuszos chiapuding
Hozzávalók:
- 4 dl kókusztej
- 4 evőkanál chiamag
- 2 maréknyi fekete áfonya
- ízlés szerint méz
- 3 teáskanál kókuszreszelék
- fahéj
Elkészítése:
Forraljuk fel a kókusztejet, majd húzzuk le a tűzhelyről és adjuk hozzá a chiamagot és a kókuszreszeléket. Kanalazzunk egy adag pudingot egy pohárba, majd jöhet a megmosott gyümölcsből pár szem és egy kis kókuszreszelék. A puding tetejét gyümölccsel és kókuszreszelékkel is dekorálhatjuk. Hidegen is lehet pudingot készíteni, ebben az esetben a tejet nem kell felforralni.