Egészség és lehetőség!

Ne fuss az egészséged (a kincsed) után, hanem őrizd meg azt! A testünk ha beteg, - csak akkor képes meggyógyulni, amikor ebben segítünk neki. - Ne féljünk nagyot lépni, ha ez tűnik szükségesnek, mert két kis ugrással nem jutunk át a szakadékon!

lohere.gif

 Hihetetlen, de 30 évig károsít a cigaretta...

 
 A dohányfüst hosszú távon is kihatással van az emberi DNS-re: néhány változás még azoknál az embereknél is megfigyelhető, akik harminc éve letették a cigarettát.

A dohányzás hosszú távú élettani hatásait vizsgálta egy amerikai kutatócsoport, melynek során dohányosok, volt dohányosok és nemdohányzók közel 16 000 vérmintáját elemezték ki.

Mint kiderült, a dohányfüst a DNS felszínén okoz kémiai változásokat, ettől pedig egyes géneknek megváltozik a működése - ezt nevezik epigenetikus változásnak. A kutatás során elemzett változás neve metiláció: egy metilcsoportba tartozó molekula "ül rá" a DNS felszínére, és befolyásolja azt, hogy egyes gének aktiválódnak-e.

Harminc évig regenerálódik a szervezet

A dohányzás hosszú távon rányomja a bélyegét az emberi génállományra

Azt már korábbi kutatások is igazolták, hogy a dohányfüst változásokat idéz elő a DNS-ben, és ezeknek a változásoknak a segítségével felmérhető egyes betegségek, például a rák kockázata. Az új vizsgálat viszont megállapította, mely gének érintettek ebben a folyamatban, mennyire erős a változások kapcsolata a dohányzással, és mely gének játszanak szerepet a betegségek kialakulásában - írja a Szívderítő.

A dohányzás a teljes társadalmat érintő probléma, hiszen ez az egyik legfőbb oka az idő előtti halálozásoknak. Egyes kutatások szerint tíz évvel is meghosszabíthatja egy ember életét, ha leteszi a cigarettát.

 Az amerikai kutatócsoport a nagyszámú minta alapján a génállomány azon területeit kutatta, ahol a dohányzás metilációs folyamatokat indít el. Az érintett gének pedig épp azok, amelyeket adohányzással kapcsolatos betegségekkel hoznak összefüggésbe. Több mint 2600 olyan területet találtak a kutatók, amelyek statisztikailag különböztek a dohányzók és a nemdohányzók esetében. 

Azoknak a résztvevőknek az esetében, akik öt éve hagyták abba a dohányzást, e területek többsége olyan állapotba tért vissza, mintha soha nem dohányoztak volna. Ám a DNS felületi változásai közül néhány még a leszokás után 30 évvel is fennállt. Amikor a volt dohányosok génállományát összehasonlították azokéval, akik soha nem dohányoztak, a 2600 terület közül 185-ben megtalálták ezeket a változásokat. Vagyis bizonyíték van rá, hogy a dohányzás hosszú távon rányomja a bélyegét az emberi génállományra.

 

Jó hír ugyanakkor, hogy  hogy a metilációs folyamatok jó része a dohányzás abbahagyása után leáll, és a DNS számos területe a nemdohányzók DNS-ével azonos képet mutat, vagyis a szervezet igyekszik meggyógyítani magát.

lohere.gif

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 450
Tegnapi: 61
Heti: 645
Havi: 3 494
Össz.: 1 169 172

Látogatottság növelés
Oldal: 259.30 évre károsít a cigaretta...
Egészség és lehetőség! - © 2008 - 2024 - megachi.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »