A Cékla...
Fogyassz belőle minél többet! Olcsóbb és finomabb, mint bármelyik vitamin, vagy étrend kiegészítő!
kiváló :
- bőrbetegségek kezelésére,
- fáradtság ellen, hólyagpanaszokra,
- keringési rendellenességekre,
- a klimax tüneteinek enyhítésére,
- májpanaszok kezelésére,
- menstruációs zavarokra,
- a nyirokrendszer zavarainak kezelésére,
- szempanaszokra - mint például a szemfáradás vagy szürkehályog
-, szív-, és vérnyomás rendellenességeinek kezelésére,
- vesepanaszokra
Préseld ki a levét! A céklalé készítésére lehetőleg bio zöldséget használj. Mivel a cékla méregtelenítő hatása elég erős, így naponta 2, maximum 3 dl-rel fogyassz belőle.
A frissen készített céklalé alkalmas a betegségek - nátha vagy influenza - megelőzésére is.
Paradicsomlével, almával vagy egyéb frissen facsart zöldség-vagy gyümölcslével ízesítve készíts friss és egészséges koktélt.
Rákellenes hatású:
A cékla hatékonyan lép fel a rosszindulatú daganatokkal szemben. Az adagolás után a daganat eltûnik.
Nagy mennyiségû céklalét a máj nem képes feldolgozni, ezért ajánlatos a telített lét vízzel hígítani, vagy más lével együtt fogyasztani, naponta háromszor egy-egy deciliter céklalét fogyaszthatunk.
1. Mindenkiben vannak ráksejtek
Az emberi szervezetben vannak ráksejtek, amelyeket csak akkor lehet a szokásos vizsgálati módszerekkel kimutatni, ha számuk elér egy bizonyos mennyiséget. Ha tehát a sikeres kezelések után az orvos azt mondja, hogy nincs több ráksejt a testben, az azt jelenti, hogy nincs annyi, amit ki tudna mutatni.
2. Le tudod győzni!
Az egészséges és erős immunrendszer képes megbirkózni a ráksejtekkel, minthogy megakadályozza felszaporodásukat, így nem fejlődnek daganattá.
3. Többször támad
Egy emberöltő alatt a ráksejtek akár tíz alkalommal is megjelenhetnek. Hogy daganattá fajulnak-e, az immunrendszer állapotának kérdése.
4. A táplálkozás szerepe
Ha a ráksejtek száma eléri a kritikus mennyiséget, és daganat fejlődik belőlük, a beteg általános táplálkozási hiányosságban szenved. Ez vagy genetikai, környezeti, tényleges táplálkozási, vagy életmódbeli tényezőkre vezethető vissza.
5. Erősítés
A táplálkozási hiányosságok meggyengítik az immunrendszert, melyet életmód-változtatásokkal és mesterséges segítséggel kell megerősíteni. Ehhez nagyszerű eszköznek bizonyulnak a különböző táplálékkiegészítők.
6. Kemoterápia – pró és kontra
Bár a kemoterápia valóban hatékonyan öli meg – pontosabban mérgezi meg – a ráksejteket, az egészséges sejteket és szerveket sem kíméli. Mérgezi többek között a csontvelő, a bélrendszer sejtjeit, de káros hatással van a szívre, a májra, a vesére, sőt a tüdőre is.
7. Sugárterápia – egyik kutya, másik eb
A sugárterápiát kíméletesebbnek tartják a kemoterápiánál, ám akármilyen célzott sugarat kap is a beteg, egészséges sejtjei, szövetei és szervei is károsodhatnak közben.
8. Ha több a daganat
Igaz, hogy mindkét módszer csökkenti a daganat méretét, de egyik sem alkalmas arra, hogy több daganatot elpusztítson a szervezetben.
9. Immunrendszer-gyengülés
Mindkét gyógymód annyira megterheli a szervezetet, hogy – az immunrendszer teljes legyengülése miatt – képtelen a különböző fertőzéseknek ellenállni. A beteg szervezete tehát újabb veszélyeknek van kitéve.
10. Mutáció
A ráksejtek mutálódhatnak a kemoterápia vagy a besugárzás hatására, ezáltal képesek immunitást szerezni a kezelésekkel szemben. A műtéti eljárás pedig okozhatja a daganat továbbterjedését.
11. Alternatív megoldás!
Hatékony módszernek bizonyul az, ha a megvonsz minden táplálékot magadtól, amellyel a ráksejtek táplálkoznak, ezzel megakadályozod megerősödésüket és elszaporodásukat. Hogyan teheted meg ezt?
Megoldások:
A cukor táplálja a daganatot. A cukorbevitel megszüntetésével az egyik legfontosabb táplálékától fosztod meg a ráksejteket. A mesterséges cukorhelyettesítők – édesítők – viszont többnyire aszpartámot tartalmaznak, ezért károsak. A természetes cukorhelyettesítők – a valódi méz, a répa- vagy nádcukorgyártás mellékterméke – használata javasolt, de ezek is csak nagyon kis mennyiségben. Az asztali só kifehérítésére vegyszereket alkalmaznak, így jobb megoldás a tengeri só.
A tej a szervezetet nyálkaképződésre serkenti, különösen a gyomor- és béltraktusban. A nyálka táplálja a daganatokat. A tej megvonásával, a ráksejtek éhezni kényszerülnek.
Savas környezetben a ráksejtek virulnak. A húsalapú étrend savas, ezért jobb, ha marha- és sertéshús helyett inkább halakat és kis mennyiségben csirkét fogyasztasz. A húsok vágóállat-antibiotikumokat, növekedési hormonokat és parazitákat is tartalmazhatnak, amelyek mindegyike ártalmas, különösen a rákban szenvedők számára.
A 80 százalékban friss zöldségeket, zöldségleveket, teljes kiőrlésű gabonát, magvakat, csonthéjasokat (dió, mogyoró stb.) és gyümölcsöket tartalmazó étrend segít a szervezetet lúgos kémhatású környezetté átállítani.
Az étrend mintegy 20 százaléka állhat főtt, köztük babot is tartalmazó ételekből. A friss zöldséglevek biztosítják az élő enzimeket, amelyek könnyen felszívódnak, és 15 percen belül eljutnak a sejtek szintjére, hogy táplálják és erősítsék az egészséges sejtek növekedését.
Az egészséges sejtek építéséhez szükséges élő enzimek bevitele érdekében próbálj friss zöldségből készült leveket fogyasztani (mindenféle zöldségből, ideértve a babcsírát is!). Naponta két-három alkalommal fogyassz nyers zöldségeket is. Az enzimek már 40 Celsius-fokon elpusztulnak.
Kerüld a kávét, teát és a tejcsokoládét, mert magas a koffeintartalmuk. A zöld tea jobb, és rákellenes hatású. Csak tisztított, szűrt vizet fogyassz, hogy az ismert toxinokkal és nehézfémekkel szennyezett csapvíz ne kerüljön a szervezetedbe.
A desztillált víz savas, ezért tanácsos kerülni