A joghurt az egyik legjobb probiotikumforrás, melyet tejsavbaktériummal és bifidobaktériummal fermentálnak. Fogyasztásának számos pozitív hatása van, például jót tesz a csontoknak, és a magas vérnyomással küzdőknek is ajánlott.
A kovászos uborka, akárcsak a legtöbb savanyúság, tele van hasznos baktériumokkal. A kalóriatartalma alacsony, ellenben jó K-vitamin-forrás, ez a tápanyag elengedhetetlen a véralvadáshoz.
Egy másik fermentált tejtermék, a kefir is kifejezetten jót tesz a bélflóra egészségének. Emellett jó a csontoknak, az emésztésnek, és a fertőzések ellen is véd.
A japánok nemzeti fűszere, a miso fermentált szójababból készül. Jó forrása a fehérjének és a rostnak, ráadásul vitaminokban is kifejezetten gazdag. Egy japán kutatás azt találta, hogy a mellrák kialakulásának kockázatát is jelentősen csökkenti a sok miso fogyasztása.
Egy másik ázsiai étel, a kimcsi is hasznos anyagokat tartalmaz a bélbaktériumok számára. Tejsavak segítségével fermentálták, és, mivel káposzta az alapanyaga, K- és B2-vitaminban is kifejezetten gazdag.
A tempeh alapanyaga az erjesztett szója, élő baktériumflóra hozzáadásával. Nemcsak szupererős probiotikus hatású, de B-vitamin és növényi fehérje is van benne.
Egyes sajtok, melyekben az érlelés során is megmaradt az élő kultúra, szintén probiotikusnak számítanak. Ilyenek a mozzarella, a gouda, a cheddar és a cottage cheese.
A dió segíti a lactobacillusok növekedését, melyek kiszorítják a kórokozó baktériumokat, és egy kutatás szerint növeli a butirátot termelő baktériumok számát is, aminek rákmegelőző hatást tulajdonítanak. Rosttartalma serkenti a bélműködést, telítetlenzsírsav-tartalma csökkenti a gyulladást.
Az étcsokoládé antioxidáns és prebiotikus hatású polifenolokat tartalmaz, melyek segítik növelni a lactobacillusok és a bifidobaktériumok számát. A cukorbevitelre figyelni kell, a legjobb a legalább 70% kakaót tartalmazó csokoládé.
A hagymafélék kitűnő forrásai a prebiotikus hatású inulinnak. Ez segíti a butiráttermelő baktériumok szaporodását, emellett csökkenti az LDL-koleszterint és a trigliceridet a vérben, így védi a szívet. Kvercetintartalma a rák megelőzésében lehet hasznos.
A csicsóka tökéletes inulinforrás, a friss zöldség legalább 8-13%-ot tartalmaz, amivel serkenti a buritát termelődését. További előnye, hogy tele van rosttal és vitaminokkal, ásványi anyagokkal, aminosavakkal.
A hüvelyesek többsége, így a vörös lencse, a bab vagy a csicseriborsó is tartalmaz rezisztens keményítőt és oldható rostot egyaránt, amiért különösen hasznos a bélbaktériumok számára. Gazdagok fehérjében, vasban és B-vitaminokban is.
Az articsóka remek inulinforrás. Élelmi rosttartalmának köszönhetően növekednek a jótékony baktériumok. Glikémiás indexe alacsony, így nem emeli nagyon a vércukorszintet. Salátába, levesbe, zöldségtálba is tehető.
A fokhagyma jó inulinforrás, emellett antibakteriális hatású a kórokozó baktériumokra nézve. Igazi szuperétel, ami támogatja az idegrendszert, az anyagcserét, de gazdag C- és B6-vitaminban is.
A zab rezisztens keményítőt tartalmaz, mely lebonthatatlan az emésztőrendszerben, így a vastagbél baktériumait sértetlen formában táplálhatja. Fermentáció útján rövid láncú zsírsavak és a már említett butirát is keletkezik. Mi több, a zab a koleszterin- és vércukorszintet is csökkenti.
Az alma prebiotikus hatású rostban, pektinben gazdag, mely ugyancsak segít fenntartani a bélbaktériumok diverzitását. Magas víz- és rosttartalma miatt egy nők körében végzett kutatás szerint 12 héten át napi három alma fogyasztása sokat lendített a fogyókúrán is.
A banán gazdag vitaminokban és káliumban, emellett emészthetetlen keményítőket, oldhatatlan rostokat tartalmaz, táplálja a bélbaktériumokat. A beleknek jobb lehet már teljesen érett, magasabb cukortartalmú gyümölcsöt választani.
Ha tetszett, nyomj egy Like-ot is.