Az uborka...
Mivel az uborka 95 százaléka víz, így az egyik leghasznosabb hidratáló zöldség-nek számít. Tavasszal és nyáron oda kell figyelnünk a víz- és folyadékbevitelre, hiszen a meleg hónapokban jobban fenyegethet bennünket a kiszáradás.
Az uborkának rengeteg előnye van az egészségünkre nézve, így jól tesszük, ha rendszeresen fogyasztjuk.
Ez a közkedvelt zöldség nagyon sok polifenolt tartalmaz, melyeknek kitüntetett szerepe van egyes rákos megbetegedések megelőzésében.
Az uborkában található polifenolok védelmet jelenthetnek a mell-, a méh-, a petefészek- és a prosztatarákkal szemben. Ezen kívül fitonutrienseket is tartalmaz, amelyek szintén aktívan veszik fel a harcot a rákos sejtekkel szemben.
Az uborka olyan antioxidánsokkal van tele, mint a C-vitamin és a béta- karotin. Egy flavonoidot, a kvercetint is tartalmaz, amely szintén hozzájárul a rákos betegségek megelőzéséhez, illetve csökkenti a szívbetegségek és más krónikus betegségek kialakulásának kockázatát.
Mivel az uborkának magas a víztartalma, így nagyszerű vesetisztító gyógynövény-ként is elkönyvelhetjük. Számos tanulmány arról számolt be, hogy akár még a kisebb vesekövek el is tűnhetnek, amennyiben rendszeresen fogyasztjuk.
Az uborka flavonban is rendkívül gazdag. Ez a bioaktív anyag jelentős védelmet jelenthet az agy számára, hiszen javítja a kognitív funkciókat és pozitívan hat a memóriára. A benne található fisetin nevű flavonol az Alzheimer-kórban szenvedő betegeknél csökkenti a tanulási képességek és a memória romlásának esélyét.
Az uborka abban is a segítségünkre lehet, hogy megóvjon bennünket a cukorbetegségtől, hiszen inzulintermelésre ösztönzi a hasnyálmirigyet. Ez nagyon lényeges a normális vércukorszint fenntartása, illetve a vérnyomás szabályozása szempontjából.
Magas víz- és rosttartalma elősegíti az emésztőrendszer egészséges működését. Rendszeres fogyasztása enyhíti az emésztési problémákat, hatására kisebb lehet a savas reflux és a székrekedés kialakulásának esélye is.
Az uborka nagy mennyiségben tartalmaz káliumot, amelynek egyik legfőbb feladata a vérnyomás szabályozása. Talán meglepő, de bebizonyosodott, hogy ez a zöldség hatóanyagaival hozzájárul az ínybetegségek megakadályozás-ához is.
Az apró fürtös uborkákból, amelyek 3-5 cm hosszúra nőnek, kitűnő savanyúság készíthető, az 5-7 cm-es példányok ideálisak kovászos uborkához, vegyes savanyúságokhoz, míg a sima héjú 20-40 cm közötti saláta- vagy kígyóuborka frissen fogyasztva a legízletesebb.
A friss uborka kitűnő szomjoltó: 95-97 %-ban tartalmaz vizet, kalóriát viszont alig, ezért is lett a diétázók egyik kedvenc zöldségféléje. 100 gr-jában mindössze 16 Kcal energiatartalommal rendelkező zöldség.
Kitűnő vízhajtó, amely főként magas káliumtartalmának köszönhető, de tisztító és jótékony tulajdonságaiban a benne található jelentős mennyiségű kalcium, magnézium, foszfor és vas, továbbá a B1-, B2, B6-, valamint C-vitaminok összessége játszik döntő szerepet. A vitaminok jórészt a héjban találhatók, ezért érdemes a friss, vegyszermentes zöldséget hámozás nélkül fogyasztani.
Tőlünk délre, Szerbiában, Horvátországban, Bulgáriában és persze Görögországban paradicsommal, hagymával kockázva kerül gyakran a tányérokra a friss uborka – a fetasajttal készült görög saláta akár önálló vacsorafogás is lehet.
Törökországban a jellegzetes reggeli elmaradhatatlan része a paradicsom, a sajt és az olíva mellett a friss uborka, de természetesen számtalan salátában megtalálható mind a kelet-, mind pedig a nyugat-mediterrán konyhákban.
Ha tetszett, nyomj egy Like-ot is.