Csíráztassunk tavasszal minél többféle magot, hisz a csírák pozitív élettani hatása ilyenkor tavasszal még hatékonyabb!
Búzafű csíráztatása és termesztése már ismert erről az oldalukról, most egy általános ismertetést írunk le a magok csíráztatásáról. A csíráztatás előtt a magokat megvásárolhatjuk bioboltokban vagy a kiskertünkből is beszerezhetjük, de egyes gyógynövény szaküzletekben, és nagy-áruházak polcain is található csíramag. csíráztatás magok
Egyszerre 2-3 evőkanálnyi magot érdemes csíráztatni a következő módon:
Minden salátát gazdagon díszíthetünk ezekkel a csírákkal.
Lenmag csíráztatása:
A len évezredek óta termesztett, magja olajat, szára rostot adó növény. A lenmagot a görögök és a rómaiak ünnepi alkalmakkor ették. Mai ismereteink szerint a lenmag a bélhurutos bántalmakat, a bélfalak izgalmi állapotát csökkenti. Székrekedés esetén is rendkívül hatásos!
A Gyógyító növények című könyvben ezt olvashatjuk: " A mag örleményét pépes borogatóul, kelések érlelésére használják. Az olaj kipréselése után fennmaradó pogácsát megőrölve szintén szintén borogatónak használják gyulladásos testrészek tüzének csillapítására."
Igen jóízű csírákat kapunk, ha a csíráztatás ideje alatt képződött zselészerű, nyákos anyagot rendszeres öblítéssel eltávolítjuk a szemekről.
Levesekbe, salátákba és főzelékekbe, gabonaételekbe keverhetjük a lenmagcsírát. Reggeli müzlinket is gazdagíthatjuk vele.
A lenmag vitamin és ásványianyag tartalma: E-, F-, K- vitamin, kalcium, foszfor, magnézium, réz, vas
FONTOS TUDNI!
A lenmag ciántartalmú glikozidokat tartalmaz, ezért csíráját is csak korlátozott mennyiségben szabad fogyasztani: legfeljebb 25 - 30 grammot naponta!
Áztatási idő: 4 óra, közben gyakran mosni
Hőmérséklet:21 °C
Öblítések és öntözések gyakorisága: naponta négyszer
Csíráztatási idő: kb 2 nap, a téli hónapokban ennél több
Csíra hossza: megegyezik a lenmag hosszával, vagy ízléstől függően ennél hosszabb is lehet.
Szezámmag csíra:
A szezámmag az első termesztésbe vont magok egyike. Indiából származik és a hindu mitológia szerint a Yama istenség által megáldott mag azóta a keleti világban a halhatatlanság szimbólumává vált.
Indiából Kínán és japánon keresztül nagyon hamar elterjedt az összes mediterrán országban.
Hippokratesz minden művében megemlíti a szezámmag különleges gyógyító erejét.
Valóban igen értékes magfajta, sok vitamint, ásványi anyagot (kalcium és vastartalma rendkívül magas ) és fehérjét tartalmaz. Kiemelkedő a lecitin tartalma.
A szezámmag vitamin és ásványianyag tartalma:A-, B1-, B2- vitamin, nikotinsavamid, C-, E- vitamin, lecitin, magnézium, vas, kálcium, foszfor
A szezámcsírát levesbetétként, kenyérbe sütve vagy salátákhoz fogyasztjuk.
Áztatási idő: 4 óra
Hőmérséklet: 21 °C
Öblítések és öntözések gyakorisága: naponta kétszer
Csíráztatási idő: Legfeljebb 2 nap!
Csíra hossza: megegyezik a szezámmag hosszával.
|