Léteznek bizonyos szokások, tevékenységek, amelyek felgyorsítják a szervezet öregedési folyamatait, így már korai életkorban megjelenhetnek a ráncok az arcodon, nehezebbem tudsz mozogni és egészségügyi problémáid is gyakrabban lehetnek.
1. Ha nem figyelsz oda a magas vérnyomásodra
A magas vérnyomás miatt a vérerek veszíthetnek a rugalmasságukból, így a szívre még nagyobb munka hárul, hogy a keringést fent tudja tartani. Ha nem is lesz szívrohamod a magas vérnyomástól, az arcodon biztos, hogy meg fog látszani, hogy baj van.
2. Ha nem figyelsz oda az étkezésedre
Az egészségtelen anyagokat tartalmazó élelmiszerek túlzott fogyasztása árt a sejteknek, így egy idő után ennek nyoma is lesz. Igyekezz egészséges, vitaminokban, Omega 3 zsírsavban és ásványi anyagokban gazdag élelmiszereket fogyasztani, és kerüld a feldolgozott ételkészítmények fogyasztását, amelyek tele vannak káros adalékanyaggal, amelyek többsége fel van tüntetve a termék címkéjén is. Ugyanakkor ha teheted, mindig reggelizz.
3. Dohányzás
A dohányzás káros hatásairól nem szükséges sok szót ejteni, hiszen amellett, hogy szinte az összes belső szervbe méreganyag kerül a füstölés által, még a sejtek is károsodnak, ezért a dohányzók körében hamarább bekövetkezik a bőr öregedése, mivel a szövetek veszítenek a rugalmasságukból és ráncok alakulnak ki.
4. A megterhelő fizikai, szellemi munka
A kemény, stresszel, feszültséggel járó munka, legyen szó fizikairól, vagy lelkiről, megviseli a szervezetet. A krónikus stressz pedig nagyon veszélyes tud lenni, mivel felszabadítja a káros szabad gyököket, amelyek megtámadják a bőrsejteket, korai öregedést idézve elő. A legjobb, amit tehetsz, hogy egyszerre egy problémára koncentrálsz, és nem vállalsz be számtalan munkát.
5. Ha nem mozogsz eleget
A rendszeres testmozgás az egész szervezetedet felfrissíti, beindul tőle a vérkeringés, és így a bőrsejtek is hasznos tápanyagokhoz jutnak, amitől szépek lesznek. Nos, ha viszont nem mozogsz, akkor mindez nem következik be ilyen hatékonyan, így a bőröd hamarább veszít rugalmasságából, szépségéből.
6. A magas rossz koleszterinszint
A jó koleszterinre szüksége van a szervezetnek ahhoz, hogy megfelelően működhessen, viszont a rossz koleszterin megemelkedett szintje már károsan hat a vérkeringésre, és a sejtek működésére. Fordulj orvoshoz a problémával.
7. A meditáció hiánya
A meditáció segítségével megszabadulhatsz a negatív gondolatoktól, ami nyugodtságot eredményez. Ha pedig megtalálod a belső lelki békédet, akkor az az arcodon és a bőrödön is meg fog látszani. Ha viszont nem meditálsz, akkor nem tudod kialakítani magad körül a harmóniát, és a stressz hatására gyorsabban ráncosodni kezd a bőröd. Elég napi 10 perc meditáció és máris sokat teszel az egészségedért, szépségedért.
8. Ha felhagysz a tanulással
Ha folyamatosan nem tanulsz új dolgokat, nem képzed magad, akkor az agyad nem fog megfelelően működni, és megöregszik, berozsdásodik, ami a szervezet hanyatlását is eredményezi. Tehát minden nap tanulj valami újat, mert ezzel fiatalon tarthatod magadat.
A fiatalság elixírje...
A magok illata erős, aromás, keserű, összehúzó, az ánizsra emlékeztet.
Tartalmaz: 0,38% trigonellint és további alkaloidokat (kolint, gentianint, carpint), 0,18% nikotinsavat, 40-45% poliszacharidot (ebből 30–38% galaktomannán) nyálkát, szaponint, rutint, 6-10% zsíros olajat, 27–30% fehérjét (sok lizin és L-triptofán aminosavval), cserzőanyagot, flavonoidokat (luteolin, orientin, kvercetin, vitexinés izovitexin; ásványi anyagokat (kalcium, magnézium, foszfor); mikrotápelemeket (szerves vas, szelén,szilícium; ezek közül Magyarországon a szelén kiemelten fontos); A, B, C és D vitaminokat; pantoténsavat, lecitint, gyantát, phytint.
Gyógyhatása:
- elsősorban a szteroid jellegű szaponinok (dioszgenin, yamogenin, tigogenin, neotigogenin) és a nyálkás rostok adják.
-A szaponinok gátolják a koleszterin felszívódását és szintézisét, a rostok a vércukorszint csökkentését segíthetik.
-Embereken végzett kutatások kimutatták, hogy mérsékelt érelmeszesedésben és nem inzulinfüggő (2-es típusú) cukorbetegségben szenvedő pácienseknél a görögszéna lejjebb viheti a vércukor- és a koleszterinszintet.
Felhasználása:
Mivel a mag nagyon kemény, nehéz megőrölni. Ezt megkönnyíti, ha előbb áthevítjük.
Egyiptomban és Etiópiában a kenyeret fűszerezik vele, a görögök a nyers vagy főzött magvakat mézzel fogyasztják. Sok vasat tartalmazó csíráit salátába keverik. Nagyobb, zsenge leveleit apróra vágják és frissen, vagy párolva tálalják. Egyiptomban kedvelt étel a tejbe áztatott görögszénamag, de teaként is fogyasztják.
Indiában, a Közel-Keleten népszerű fűszer. Összetört levelét és magját pirítva karis ételek ízesítésére és besűrítésére használják.
-Szinte minden curryben megtalálható; emellett használják a csatni, a sambhar és az etiópiai berbere fűszerkeverékben is. Kesernyés íze a juharcukorra hasonlít, ezért az USA-ban a valódi juharcukrot pótolják vele.
- Színezőanyagként sajtokhoz és egyéb élelmiszerekhez adják.
- A magjából kivont aromaanyagokat a likőr- és élelmiszeripar hasznosítja dió- és kávéaromaként (pl. a dejóban).
- Gyógyászati értékét az indiai, egyiptomi (arab), görög, kínai népi és tudományos gyógyászatban kiemelkedőnek tartják; ezen országokban általánosan fogyasztják. Közvetlen feldolgozásával számos szabadalmaztatott gyógyszer készül.
- Magyarországon kevésbé ismert; államilag minősített Óvári-4 fajtáit szabadalmaztatták.
Fő felhasználási területe az állatgyógyászat: főzete szünteti a bélgörcsöt, szélhajtó és húgykőoldó hatású. Lovak takonykórját és hasmenését kezelik vele; az őrleményéből készített péppel a feldagadt testrészeket borogatják. Újabban a humán gyógyászatban is használják a vércukorszint csökkentésére. Vadtakarmánynak is vetik.
- A görögszénamag javítja a szoptató kismamák tejelválasztását. Természetes szteroidjai kedvezően befolyásolják a menstruációs ciklust. Enyhíti apremenstruációs szindróma tüneteit (PMS), csökkenti a változó kor (menopauza) panaszait, mérsékli a depressziót. Ásványi anyagai és egyéb összetevői segítik a csontritkulás (osteoporosis) megelőzését.
- A klasszikus afrodiziákumok közé sorolják: állítólag nemcsak a nemi vágyat serkenti, de fogamzásgátló is.[1] Úgy vélik, emellett serkenti a férfiak hajának növekedését és erősíti a nők méhét.
Zsírégető, -izomnovelő enzimeket aktivál!
- Étvágygerjesztő hatása miatt a beteges étvágytalanság és a lesoványodás miatti gyengeség kezelésére is jól használható. - - Nemcsak hizlal, de növeli a vörös vértestek számát, visszaadja a fizikailag lemerült szervezet erejét. Tulajdonságai a csukamájolajéhoz hasonlóak, az izlandi zuzmóval egyenértékűek.
A magjából készült kenőcsöt már az ókori egyiptomiak is égés elleni gyógyszernek használták. Fájdalomcsillapító hatású; belsőleg alkalmazva csillapítja a köhögést. Jelentős eredményeket értek el vele a TBC és a csontvelőgyulladás gyógyításánál, az epehólyag kezelésénél.
Gyomorfekély, krónikus gyomor- és bélhurut esetén is jó hatású. Gyulladáscsökkentő hatása is van (3-4 kanál megsült trigonella lisztet borecettel kell előkészíteni). Mint szájbetegségek elleni szert is számon tartják, hasonlóan a gyermekláncfűhöz és a füzikéhez. Egyaránt alkalmas belső zavarok gyógyítására, légúti megbetegedések kezelésére.
Forrázott magja használható gargalizáló szerként, mandulagyulladásra és torokfájásra, diftériára. Gyomor és bélhurut ellen beöntésre, hasmenés ellenszereként, aranyér és végbélgyulladás esetén gyógyszerként.
Meleg, pépes borogatásként szemgyulladásra jó; lemosó szerként szájsérüléseket és szemölcsöket kezelnek vele. Pépes borogatásként csökkenti az anyaméh fájdalmait, mézzel és vízzel keverve köszvény és reuma ellen ajánlott.
Szív- és érrendszeri betegségek és vérzsír: a görögszéna jelentősen szabályozza a vérzsír szintjét, így lényegesen csökkentheti az érelmeszesedés kockázatát. A cukorbetegek esetében, ahol gyakori a zsírok kiegyensúlyozatlansága, jelentősen csökkenti a koleszterin-, a triglicerid- és az LDL, míg növeli a HDL szintet.
A görögszéna másik tulajdonsága, hogy megakadályozza a vérlemezkék összetapadását, amelynek hatására így nagy mértékben lecsökken a szívrohamokat és infarktusokat okozó vérrögök kialakulásának kockázata.
A legtöbb fűszerhez hasonlóan a görögszéna is tartalmaz fontos antioxidánsokat és ezen felül megvédi az egyéb élelmiszerek és a szervezet által termelt antioxidánsokat a szabad gyökök káros hatásaitól. Ez egyrészt jelentős védelmet nyújt az érrendszernek, másrészt felvértezi a szervezetet számos krónikus betegséggel szemben.
Méhösszehúzó hatása miatt terhes nőknek ellenjavallt!
Hályog: A görögszéna a cukorbetegséggel összefüggésben kialakuló hályoggal szemben is nagyon hatékony.
A cukorbetegeknél nem működnek megfelelően azok az enzimek, amelyek a szemlencsébe történő glükózfelvételt szabályozzák, amelynek eredményeképpen glükóz, fruktóz és szorbit halmozódik fel a lencsék szöveteiben.
A cukorbetegek szemlencséit ezen felül olyan enzimek is károsíthatják, amelyek normális körülmények között védelmet nyújtanak a káros szabad gyökök ellen. Mindezen hatások a szemlencsék fokozatos elhomályosodásához vezetnek, amely a tulajdonképpeni hályog. A görögszénával végzett kutatások azt bizonyítják, hogy képes csökkenteni a hályog "sűrűségét", és nagyon valószínű, hogy hatékony megelőző szer lehet a cukorbetegség okozta hályognál.
Hormonok: A görögszéna rendkívül jelentős fitoösztrogén-forrás így nagyon hasznos gyógynövény az alacsony ösztrogénszinttel rendelkező nők számára.
Szelén: A görögszéna igen gazdag szelén-forrás, amely az egyik antioxidáns mikrotápanyag. Rendszeres fogyasztásával védelmet nyújthat daganatos megbetegedések ellen. Vizsgálatok azt mutatják, hogy a szelén gátolja a HIV és más krónikus megbetegedések előrehaladását.
Bár más fűszernövények, mint például a chili, a fahéj, vagy a kapor jótékony hatásairól sokat lehet olvasni, - a görögszénával végzett kutatások azt mutatják, hogy legalább olyan hatékony vagy még hatékonyabb, mint az ismert növények.
Ha tetszett, nyomj egy Like-ot is.