Marihuánának nevezik az indiai kender szárított virágát, magját és levelét. A hasis a kannabisz egy másik formája, amely az indiai kender gyantájából készül.
Marihuána egy – olyan anyag, amely eltorzítja azt, ahogyan a körülöttünk lévő világot érzékeljük.
A kannabiszban található vegyi anyagot, amely ezt a torzulást okozza, „THC”-nek hívják. Az egyes marihuána adagok THC-tartalma nagyon változó lehet, de általánosságban elmondható, hogy növekedett az utóbbi években.
Hogyan használják
A marihuána a kender szárított leveléből, szárából, virágából és magjaiból készült keverék. A színe legtöbbször zöld, barna vagy szürke.
A hasis egy sárgásbarna, barna vagy fekete gyanta, amit kiszárítanak, majd tábla, rúd vagy golyó alakba préselnek.
Amikor cigarettában vagy pipában szívják őket, mind a marihuána, mind a hasis jellegzetes, édeskés szagot áraszt.
A marihuána a leginkább elterjedt illegális drog a világon.
A marihuánát általában cigarettaként szívják el (joint), de pipába töltve is használják. Ritkábban ételbe keverik vagy teát főznek belőle, és úgy fogyasztják. Előfordul, hogy hagyományos dohánylevélből készült szivarokat bontanak fel, és a benne lévő dohányt kenderrel helyettesítik.
A füves cigik és szivarok tartalmát esetenként más, erősebb kábítószerekkel, például crack kokainnal is keverik.
Amikor valaki elszív egy füves cigit, általában perceken belül érezni kezdi a hatását. Az azonnal jelentkező érzetek – felgyorsuló szívverés; mozgás- és egyensúlyzavarok, a dolgok „álomszerűnek” tűnnek – az első fél órában elérik csúcspontjukat. Ezek a rövid távú hatások rendszerint két-három óra alatt elmúlnak, de az elfogyasztott drog mennyiségétől, a THC erejétől, valamint a keverékhez adott egyéb kábítószerektől függően tovább is tarthatnak.
Mivel az átlagos fogyasztó több füstöt lélegez be, és tovább is tartja benn annál, mintha cigarettát szívna, a füves cigi erősen károsítja a tüdőt. A torokfájással és légcsőhuruttal (a légcső fertőzéses, heveny gyulladása) járó kellemetlenségeken túl azt találták, hogy egy füves cigaretta elszívásával annyi rákkeltő vegyi anyag jut az ember szervezetébe, mintha öt hagyományos cigarettát szívna el.
A marihuána használatának szellemi hatásai hasonlóan súlyosak. A marihuánát fogyasztók emlékező és gondolkodási képessége rosszabb, mint azoké, akik nem élnek vele.
Azok az állatok, amelyeknek kísérleti célból marihuánát adtak, még agykárosodást is szenvedtek.
Az agyban, az ingerület átvitelnél a jó közérzet elérésekor pl.
-finom ételek,- italok fogyasztásakor -A sörnek már az íze is a boldogsághormonként emlegetett dopamin termelődését váltja ki az agyban. A dopamin egy erős neurotranszmitter, amely az örömérzetért és a motivációért felelős.
- a szerelem hatására az agyban termelődő oxitocin csökkenti a stresszt és a magas vérnyomást, javítja a közérzetet és megemeli a fájdalom ingerküszöbét is.
- valamint szex közben a receptorokban Dopamin szabadul fel.(számos feladatot lát el az emberi szervezetben - az egyik legjelentősebb ezek közül az agyi információtovábbítás.)
Ez Dopamin biztosít jó közérzetet!
Kevés szex, - magas vérnyomást, - sressz kialakulását idézheti elő,- emelett a fájdalom küszöb is alacsonnyá válik!
A dopamin egy idő után visszaépül a kibocsátó receptorokba, (a receptorok jelfogó molekulák, ahová be tudnak kötődni az ingerületátvivő anyagok és más molekulák) - elmúlik a jó közérzet hatása, - megéhezünk, szomjasok leszünk, igényeljük a szexet, ez újból beinditja a Dopamin kilépését a receptorokból.
Fű esetén Dopamin jut be az agyba, nem a receptorokból lép ki, - jó közérzetet okoz, de nem tud visszaépülni a receptorokba, - mert telitettek foglaltak, -és csak áramlik állandóan, mint a hóesés, - ami magas vérnyomást szivritmus kihagyást , valamint halált is okozhat.
Ahhoz, hogy jó közérzet alakuljon ki újabb Fű adagra DOPAMINRA van szükség, - ez szintén nem tud visszaépülni a receptorokba és depressziós állapot, szívritmus zavar jön létre. (sajnálatos, már volt olyan eset, - hogy 20 életévet betöltött egyénnek is pacemekert kellett akkumlátorral a bőre alá beépÍteni ami élete végéig elkiséri, mivel károsodott a szíve!)
Ez okból egy zsákutcába kerülünk, ahonnan csak úgy tudunk kijutni, - ha visszajövünk mihamarabb a természetes Fű mentes előző életmódunkhoz!
Jókat eszünk, jókat iszunk mértékkel, és igényeljük a szexet.
Igy a receptorokból kilépő Dopamin egy idő után visszaépül a receptorokba és kialakul a természetes körfolyamat!
Te mit iszol szívesen? Milyen mennyiségben és milyen gyakran?
Az Egészségügyi Világszervezet tájékoztatói anyagai szerint az alkohol több mint kétszázféle betegséget és sérülést képes okozni,
-többek között fokozza a májbetegségek,
-a vérszegénység,
-a keringési rendellenességek,
-a magas vérnyomás
-és a bőrproblémák kialakulásának kockázatát,
-növeli a vérrögök kialakulásának, -
-ezáltal pedig az agyvérzés és a szívroham valószínűségét,
-nem beszélve arról, hogy gyengíti az immunrendszert,
-ezáltal fogékonyabbá tesz a fertőzésekre,
-valamint a rák több típusának kialakulásáért is felelőssé tehető.
Persze mindezen problémák elsősorban az alkohol nagyobb mennyiségű és hosszabb távon való fogyasztása esetén állhatnak fenn, illetve nem véletlen az sem, hogy bizonyos típusok esetén, elsősorban például a bornál a kis mennyiséget még egészségjavító hatásúnak is tartják.
Az Oxfordi Egyetem kutatóinak ajánlása szerint a legmagasabb érték, amit egészségkárosodás nélkül el lehet fogyasztani egy nap, nők esetében legfeljebb egy-két pohár sör, 1-2 deciliter bor vagy maximum 0,5 deciliter tömény szesz.
Általánosságban elmondható, hogy minél magasabb alkoholtartalmú italból fogyaszt valaki nagyobb mennyiséget, annál károsabb lehet, végeredményben azonban az összes alkohol mennyisége számít, ami az italok típusától függetlenül is komoly egészségügyi kockázatokhoz, betegségekhez vezethet hosszú távon.
Mindazonáltal nem árt, ha tudsz egyet s mást a különböző italok eltéréseiről is. Nézd meg a képeket!
A sör 2-6%-os alkoholtartalmával az ártalmatlanabb alkoholos italok közé tartozik, ha lehet ilyet mondani, ha azonban túl sokat iszik meg belőle az ember, ugyanolyan káros lehet, mint a töményebb italok, ennek szempontjából ugyanis a tiszta alkohol mennyisége számít.
Vannak kutatások, melyek szerint kis mennyiségben a sör még véd is bizonyos betegségektől -, fontos azonban tudni, hogy felfúvódást és puffadást okozhat, szénhidráttartalma miatt pedig könnyű elhízni tőle - bár ez más alkoholos italok esetében is igaz. Vannak továbbá, akik érzékenyek lehetnek bizonyos élesztőkre, reflux esetében pedig tovább súlyosbíthatja a tüneteket a fogyasztása. Bár utóbbi az alkoholra általában véve is igaz, a szénsav miatt a sörre különösen.
A vörösbor limitált mennyiségben fogyasztva számos jótékony egészségügyi hatást tudhat a magáénak - 8-20%-os alkoholtartalmával pedig szintén a kevésbé káros italok közé tartozik, legalábbis azonos mennyiség elfogyasztását tekintve. A benne található anyagok azonban, például a tannin, illetve a szulfit, az arra érzékenyeknél problémákat, például fejfájást okozhatnak , a vörös szőlő héja továbbá melatonint tartalmaz, mely erőteljes álmosító hatást válthat ki.
A fehérbor hasonló hatásokkal bír, mint a vörös, az álmosító hatás azonban kevésbé jelentkezik, mindemellett esetében az ugyanakkora mennyiség elfogyasztása során jelentkező fejfájástól is kevésbé kell tartani.
A pezsgőről nem véletlenül tartják úgy, hogy hamar az ember fejébe száll, esetében ugyanis az alkohol hamarabb a véráramba kerül, és gyorsabban hat a szervezetre, ezáltal azonban általában talán kevesebbet is isznak belőle. A szénsavra vonatkozó további negatív hatások ebben az esetben is ugyanúgy állnak, mint a sör tekintetében.
Az olyan világos színű, töményebb italokat, mint a vodka, a gin vagy a fehérrum, általában legalább 40%-os alkoholtartalom jellemzi, így a káros hatások is jóval könnyebben és intenzívebben jelentkezhetnek, így nagyon fontos vigyázni a mennyiségi korlátokra.
Bár a pálinkáról úgy tartja a népi bölcsesség, hogy sok mindenre gyógyírt jelent, 40-50%-os alkoholtartalma miatt ugyanúgy igaz rá mindaz, ami előbbiekre.
Szintén igaz ugyanez a 40%-nál is több alkoholt tartalmazó, sötétebb italokra, mint amilyen a whisky, a rum és a tequila, ezekről azonban fontos lehet azt is tudni, hogy nagyobb mennyiségben tartalmaznak úgynevezett kongenereket - ezek a vegyületek az erjesztés során jönnek létre, és enyhén mérgező mellékterméknek számítanak -, melyek fokozzák a másnaposság tüneteit.