Egészség és lehetőség!

Ne fuss az egészséged (a kincsed) után, hanem őrizd meg azt! A testünk ha beteg, - csak akkor képes meggyógyulni, amikor ebben segítünk neki. - Ne féljünk nagyot lépni, ha ez tűnik szükségesnek, mert két kis ugrással nem jutunk át a szakadékon!

lohere.gif

 

 Egészséges szívet akarsz...

 

Azt mindenki tudja, mit tegyen, hogy a szíve egészséges legyen: mozogjon, kerülje a túlsúlyt és a stresszt. Na de mit együnk? Az élelmiszerek természetesen nem közvetlenül óvnak meg minket bizonyos betegségektől, ám fogyasztásuk segítheti a szervezet saját védekező mechanizmusainak hatékony működését, és sejtjeink, szerveink megfelelő tápanyag-ellátottságához, így általános jó állapotához is hozzájárulhat a szívbarát, változatos étrend.

Milyen táplálkozás a legideálisabb a szív számára?

A szív-és érrendszeri betegségek elkerüléséért alacsony zsírtartalmú, rostdús, a növényi alapanyagokat előtérbe helyező étrenddel tehetjük a legtöbbet. A magas vérnyomás megelőzése szempontjából kulcsfontosságú, hogy kerüljük a magas nátriumtartalmú élelmiszereket, például a chipseket, porleveseket, húskészítményeket.

A zöldségfogyasztás kardioprotektív hatása többrétű: a zöldségekben található kálium, magnézium és élelmi rost segít a vérnyomás csökkentésében, a zöldségeket általában jellemző alacsony kalóriatartalom pedig az egészséges testsúly megtartásában, ami szintén csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Egyes zöldségek és gyümölcsök (lásd alább) ráadásul nagy mennyiségben tartalmaznak antioxidáns hatású vegyületeket, ezeket érdemes napi szinten beépíteni étrendünkbe.

Kitüntetett figyelmet érdemelnek továbbá a zsiradékok. Érdemes a zsírból származó energiát a napi energiabevitel 20-30%-a alatt tartani. A telített zsírsavak aránya pedig ne haladja meg a 10 energiaszázalékot, de emelkedett lipidparaméterek esetén az 5 energiaszázalékos határ tartása javasolt. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy zsírszegény ételkészítési eljárásokat (párolás, sütőben zsiradék nélkül sütés) érdemes alkalmazni, és állati eredetű zsiradékok fogyasztása helyett inkább növényi olajokat, olajos magvakat javasolt választani, azokat is mértékkel.  

 

Dió

Ez a magféle gazdag omega-3 zsírsavban, rostokban, E-vitaminban és folsavban. Mindennap egyél egy kis marékkal! A dió az agyra is remek hatással van: javítja a memóriát és az agyműködést.

Mandula

A mandulában kiemelkedő a fitoszterin mennyisége: 2600-3000 mg/kg. A dióval felváltva érdemes fogyasztani.

Chia mag

A chia – miként a lenmag is – a jótékony alfa linolénsavat tartalmazza, és mellette egy kanálnyi belőle csupán 50 kalória. Segít csökkenteni a koleszterinszintet, de arra vigyázz, hogy napi 15 grammnál nem javasolt többet fogyasztani belőle, és mindig megfelelő mennyiségű folyadékkal (például joghurtba, tejbe, növényi tejbe áztatva) fogyaszd, különben székrekedést, gyomorgörcsöket okozhat.

Zabkása

Az egészségtudatos emberek zászlójukra tűzhetnék a zabkása fogyasztását, annyi mindenben segít ez a szuper reggeli fogás, például csökkenti a koleszterinszintet. Azonban kerüld a feldolgozott és előre csomagolt, „instant” fajtákat, és azokat, amelyek cukorral készülnek. Sima zabpehelyből is nagyon tápláló fogást lehet készíteni.

Áfonya

A kis lila bogyók tele vannak rezveratrollal és flavonoidokkal, vagyis olyan antioxidánsokkal, melyek a koszorúér-betegségek megelőzését segítik elő. Eheted magában is, esetleg zabkásába vagy joghurtba keverve.

 

Kávérajongók, jó hírünk van! A kávé erős antioxidáns, csökkenti a II-es típusú diabétesz kialakulásának kockázatát. Az egészséged érdekében kerüld a cukorral való édesítést, és arra is figyelj, hogy a napi három csészét ne lépd túl!

Vörösbor

Szintén rezveratrol található benne, akárcsak az áfonyában. Nem is csoda a kapcsolat, hiszen a rezveratrol a sötét héjú bogyókban, így a vörös szőlőben is megtalálható. A kutatások arra mutatnak, hogy ez az erős antioxidáns képes csökkenteni a rák kialakulásának kockázatát és az artériák egészségéért is sokat tesz. Azért csak mértékletesen fogyaszd!  

Zöldtea

Hosszú távon képes csökkenteni a magas vérnyomást az, ha minden nap fogyasztasz zöld teát. Flavonoidokban és katechinekben is gazdag ez az egyszerű meleg ital.

Szójatej

A tehéntejtől eltérően ez az ital nem tartalmaz koleszterint, és természetesen zsírszegény. A benne lévő niacin elősegíti a vérkeringést.

Étcsokoládé

A bor és a kávé mellett újabb jó hír, hogy a szíved érdekében még csokoládét is nyugodtan ehetsz. Persze nem mindegy, milyet. A legalább 70%-os kakaótartalmú étcsokoládé segít csökkenteni a magas vérnyomást, mert a benne lévő flavonoidok nyugtatólag hatnak az erekre, és a vérkeringést segítik.

Mazsola

A szőlőről már a bor kapcsán esett szó, de ne feledkezzünk meg a szőlő aszalványáról sem. A mazsola tele van káliummal, ami a magas vérnyomás ellen képes hatékonyan harcolni, emellett pedig erős immunrendszer-erősítő is.

Brokkoli

Nincs egészségesétel-lista brokkoli nélkül! Magas a rosttartalma, antioxidánsokban gazdag. Próbálj meg minél többet fogyasztani belőle!

 

Kelbimbó

Rendben, ez valahol érthető, hogy most nem lelkesedsz annyira, mint az édességek és gyümölcsök esetében, de mind tudtuk, hogy lesznek kellemetlenebb elemek is a listán. Függetlenül attól, hogy imádod vagy gyűlölöd, a kelbimbó tele van vitaminokkal (főleg C- és K-vitaminnal, illetve folsavval).

Karfiol

Igaz, hogy nem zöld színű zöldség, de attól még nagyon egészséges. Antioxidánsokkal van tele, igen magas a rosttartartalma.

Teljes kiőrlésű gabonák

A teljes értékű gabonafélék és rizs a barátod. Próbáld meg kerülni a feldolgozott gabonákat, mert ezek hozzájárulnak az artériák eltömődéséhez, és szívbetegségekkel is kapcsolatba hozhatók.

Alma

Talán a leghétköznapibb gyümölcsök egyike, de ettől még nem lesz kevésbé jelentős. Nagyon gazdag antioxidánsokban, például polifenolokban, melyek védik a szervezetet a szabad gyökök támadásaitól.

Narancs

Szintén remek pektinforrás. Ez a citrusféle tele van vérnyomáscsökkentő és gyulladásgátló flavonoidokkal. Heszperidint tartalmaz, egy olyan anyagot, ami javítja a véráramlást.

Grapefruit

Akárcsak a narancs, nagyon magas a C-vitamin tartalma. Oda kell azonban figyelni, mert bizonyos gyógyszerek mellett a grapefrút fogyasztása nem megengedett.

Avokádó

Egyszeresen telített zsírokban igen gazdag. Mivel az avokádó nagyon zsíros, a kalóriatartalma is elég magas, csupán kis mennyiséget egyél belőle egyszerre!

Avokádóolaj

Az avokádóból préselt olaj sokkal egészségesebb a szíved számára a sima étolajnál, segít megtartani az artériák rugalmasságát.

Olívaolaj

Főleg akkor, ha extra szűz, az olívaolaj nagyon gazdag azokban a bizonyos egyszeresen telített zsírokban, és antioxidáns-tartalma is kiemelkedő. Segít az artériák kipucolásában, és sokkal egészségesebb a koleszterintermelést indukáló „rossz” zsíroknál. Az olívaolajban található fenil-etanoidok gátolják a gyulladásos folyamatokban szerepet játszó ciklooxigenáz enzimeket, csökkentik a szívinfarktus kockázatát, mivel gátolják a vérlemezkék összetapadását.

Vadon élő lazac

Akár grillezve vagy sütve fogyasztod, az ízletes lazac tele van omega-3 zsírsavakkal, melyek javítják a szívbetegség szempontjából lényeges anyagcsere-markerek értékeit. A legjobb, ha szabadon élő lazacot fogyasztasz, mert így elkerülheted a felesleges hormonok bevitelét a hússal együtt.

Szardínia

Szintén szuper omega-3 forrás a szardínia, ami halolaj formájában növeli a „jó” koleszterin szintjét a szervezetben. Vizsgálatok szerint a szardíniafogyasztás csökkenti a váratlan szívrohamok kockázatát a szervezetben azoknál, akiknél korábban már előfordult infarktus. Próbálj meg friss, vagy mirelitszardíniát fogyasztani, mert a konzervekkel felesleges sót viszel be!

 

csillagok_1_sor.gif 

Egy teljes étrend a szívedért:

1. nap

Reggeli: zabkása áfonyával, szójatejjel vagy vízzel felöntve

Tízórai: egy alma, pár kocka étcsokoládé

Ebéd: diós-brokkolis szószos teljes kiőrlésű tészta

Uzsonna: egy marék dió/mandula, szójatejes kávé vagy zöld tea

Vacsora: sült lazac, párolt karfiol és kelbimbó

2. nap

Reggeli: teljes kiőrlésű kenyér avokádókrémmel paradicsommal

Tízórai: szójatejbe vagy vízbe áztatott chia mag mazsolával elkeverve

Ebéd: quinoafasírt sült zöldségekkel (cékla, sárgarépa, hagyma, fokhagyma)

Uzsonna: gyümölcssaláta szederből, ribizliből, almából és banánból kis mandulavajjal

Vacsora: saláta bébispenótból, narancsból, mandulából olívaolajos-borecetes öntettel, teljes kirőlésű kenyérrel

3. nap

Reggeli: natúr joghurt zabpehellyel, zabkorpával

Tízórai: őszibarack, dió

Ebéd: vöröslencsecurry barna rizzsel

Uzsonna: banán, zablisztből készült keksz

Vacsora: teljes kiőrlésű kenyér zöldborsókrémmel, zöldségekkel

 csillagok_1_sor.gif

5 lépés, amivel nyerhetsz 5 évet

Szívünk egészségét testsúlyunk, szokásaink, stresszkezelésünk és étkezésünk is befolyásolja. Azért, hogy szívünk épségben szolgálhasson minket, mi is sokat tehetünk. Te mit vagy hajlandó megtenni tested fáradhatatlanul dolgozó motorjáért?

A túlsúly, a dohányzás, a túlzásba vitt alkoholfogyasztás, az étkezési szokásaink és az örökletes tényezők együttesen befolyásolják egész szervezetünk, és szívünk állapotát. A magas vérnyomás, a cukorbetegség és a magas koleszterinszint egyaránt hozzájárulhat a szívbetegségek kialakulásához, így ezek megelőzésével mi is sokat tehetünk annak érdekében, hogy az életünket minél tovább élhessük egészségben. Ne légy tétlen: a szíved életed minden másodpercében azért dolgozik, hogy szervezeted jól működjön, segíts neki te is!

Hagyj fel a dohányzással!

A dohányzás nemcsak a tüdőt, hanem a teljes érrendszert, a szívet és egész szervezetünket károsítja. Az aktív és a passzív dohányzás is rendkívül káros a szívre, gyengíti az artériákat, érszűkületet okozhat, és hozzájárul a koleszterin lerakódásához. Már maga a dohányfüst is többféle káros anyagot tartalmaz: a nikotin, a kátrány, a szén-monoxid, az arzén és a cián-hidrogén a szervezetünk számára méreg. A dohányzás növeli az asztma, a cukorbetegség, az emlő- és méhnyakrák, az ízületi gyulladásos betegségek, valamint a koszorúér-betegségek kialakulásának esélyét, a nőknél pedig a stroke kockázatát is növeli. A dohányosok körében a gyomor- és nyombélfekély, valamint a szájüregben és a gyomorban kialakuló daganatok is gyakoribbak. A cigaretta a bőrnek sem tesz jót: nemcsak a ráncok számát növeli, hanem a bőrrákra is hajlamossá tehet. Sőt a fogaid és – attól függően, hogy mennyi cigarettát szívsz – az ujjaid is elsárgulhatnak, ami nem kölcsönöz kellemes és ápolt megjelenést. Az aktívan dohányzó nőknél a menstruációs fájdalmak is erősebbek lehetnek, nőhet a méhen kívüli terhesség esélye, valamint a menopauza is korábban jelentkezhet.

 

csillagok_1_sor.gif 

 

Óvd a szíved!

Tartsd kordában a vérnyomásodat!

A hipertónia az egyik leggyakoribb szív- és érrendszeri betegség, amely mára népbetegséggé nőtte ki magát. Itthon körülbelül 1 millióan érintettek, de a legtöbb esetben a betegséget már csak a szövődmények kialakulása után veszik észre. A magas vérnyomás károsítja az artériákat, ezzel pedig felgyorsíthatja az érelmeszesedést, ami a szív, a vesék és az agy ereit is roncsolhatja. A magas vérnyomás hatására a szívizomzat ütőereiben mész rakódhat le, amitől romlik a szívizom vérellátása, ami koszorúér betegségekhez, valamint szívinfarktushoz vezethet. A magas sótartalmú ételek és az elhízás növelik a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát, de ahogy idősödünk, a vérnyomásunk magától is egyre magasabb lehet. A vérnyomás a kor előre haladtával is fokozatosan nő, így annak ellenőrzése és kordában tartása kifejezetten nagy odafigyelést igényel. A hipertóniás betegek halálának 75 százalékban a magas vérnyomás okozta szívelégtelenség és koszorúér-betegség az oka. Szemfenékvizsgálattal a magas vérnyomás még időben diagnosztizálható, ugyanis a hipertónia a szemen látszik először. A vérnyomás ideális, vagyis 139/89 alatti értékre történő beállításával a szövődmények kialakulása könnyebben megelőzhető és az életkor is nagyobb eséllyel meghosszabbítható.

 csillagok_1_sor.gif 

Ügyelj a koleszterinszintedre!

A koleszterin a sejthártya egyik fontos alkotóeleme, azonban ha nagy mennyiségben és rendszeresen kerül a szervezetünkbe, veszélyes következményei lehetnek. A koleszterinszint a nem megfelelő étkezés, valamint genetikai hajlam következtében is emelkedhet. Ha ez a molekula lerakódik az artériák falában, érelmeszesedést, majd érszűkületet, végül szívinfarktust is okozhat: az elmeszesedett erekben könnyen kialakulhatnak plakkok, amelyek elzárhatják a vér útját, így okozva szívinfarktust. Ha magas a koleszterinszintünk, akkor szervezetünkben az LDL, vagyis a rossz koleszterin – amely az érelmeszesedésért is felelős – nagymértékben jelen van. Az LDL szállítja a májból a koleszterint a szervezet többi részébe, a HDL, a jó koleszterin pedig a felesleges koleszterint visszaszállítja a májba. Ha szervezetünkben a HDL szintje megfelelő, akkor nemcsak az érelmeszesedés, hanem az infarktus kockázata is csökkenhet.  A magas koleszterinszint roncsolja az érrendszert, és akár évekig is tünetmentes lehet, miközben az érfalakon súlyos károsodásokat okoz. A magas koleszterinszint növeli a stroke és a szívkoszorúér-megbetegedések kialakulásának kockázatát is. A koleszterinszint a változókorban emelkedhet, okozhatja a pajzsmirigy alulműködése és a bő kalóriabevitellel járó életmód is.

csillagok_1_sor.gif 

 

 
csillagok_1_sor.gif 

Dobd le a felesleges kilókat!

A túlsúlytól esztétikai szempontok miatt szeretnél megszabadulni, de nincs hozzá elég lelkierőd? A tükörbe nézve nem feltétlenül vagy megelégedve azzal, amit látsz, mégis jojóeffektussal küzdesz, amióta az eszedet tudod? A fölösleges kilóktól életmódváltással szabadulhatsz meg végleg, amihez kellő motivációt jelenthet, ha sorra veszed a túlsúllyal járó betegségeket. A súlytöbblet számos betegséget okozhat: a túlsúly gyakori velejárója a magas koleszterinszint, a cukorbetegség és a magas vérnyomás, de a szívinfarktus kockázatát is nagymértékben növeli. Cukorbetegség akkor alakulhat ki, ha a hasnyálmirigy által termelt inzulin mennyisége nem elegendő, ha a sejtek nem képesek hasznosítani a cukrot. A betegség leggyakrabban a középkorú és idősebb korosztálynál gyakori, azonban már gyerekkorban is kialakulhat a nem megfelelő táplálkozás és genetikai hajlam okán egyaránt. Az elhízás a szív formáját is megváltoztathatja: a túlsúly a pitvar megnagyobbodását eredményezheti, és a szívet keményebb munkára foghatja, mint az átlagos testsúlyúaknál. Ha azonban életmódváltásba fogunk, egészséges ételeket eszünk, és a mozgást is életünk részévé tesszük, nemcsak a felesleges kilókat adhatjuk le, hanem közben a szívproblémák és az infarktus esélyét is csökkenthetjük, valamint a magas vérnyomás és a koleszterinproblémák is nagyobb eséllyel elkerülhetők.

 
 csillagok_1_sor.gif 
 állhatatos, koktél, alkoholista

Csökkentsd az alkohol mértékét!

Ha mértékkel fogyasztasz jó minőségű bort, az növelheti a jó koleszterin, vagyis a HDL szintjét, amivel a szívinfarktus kialakulásának esélyét csökkentheted. Ezzel nem azt mondjuk, hogy mindennap fogd a kezedbe a borospoharat, csupán azt érdemes felismerned, hogy a mértékletesség nemcsak az étkezés, hanem az alkoholfogyasztás terén is érvényes. Ha azonban túlzásba viszed az ivást, az alkohol nemcsak a személyiségedre és az idegrendszeredre lehet kihatással, hanem a vérnyomásodat először ingadozóvá teheti, majd megemelheti, ezzel is nagyobb esélyt adva az infarktus kialakulásának. Ha a családodban előfordult már szívinfarktus vagy cukorbetegség, valaki küzdött már magas vérnyomással vagy bármilyen szív- és érrendszeri betegséggel, akkor genetikailag te is hajlamos lehetsz ezekre a betegségekre. Azért, hogy élményekkel teli, egészséges életet élhess, vedd komolyan az egészségedet: kiemelten ügyelj az étkezésedre, a rendszeres mozgásra, a stressz kezelésére és a hétköznapi szokásaidra egyaránt, hogy szívedet a lehető legjobban óvd.

Amit eszel, azzá leszel

Ha állandóan úton vagy, vagy egyszerűen csak sok a dolgod, akkor a legegyszerűbb megoldásnak a gyorséttermek tűnnek. A transzzsírsavakban, ízfokozókban és mesterséges adalékanyagokban bővelkedő ételek növelik a koleszterinszintet, veszélyeztetik a szív egészségét, hizlalnak, és ugyan pillanatnyilag megszüntetik az éhségérzetet, azonban 1-2 óra múlva újra éhes leszel. Mivel a fehér liszttel, cukorral készült ételek hirtelen magasra emelik a vércukorszintet, amely ugyanolyan hirtelen le is esik, farkaséhséget érezhetsz nem sokkal a gyors ebéd után. Ha ezeket az ételeket rendszeresíted, a hangulatod is rosszabb lehet, és hajlamosabb lehetsz a dolgokat borúsan látni, ami által az egészséges étkezés iránti vágyad is csökkenhet. Akármennyire elfoglalt vagy, védd a szíved és az egészséged, és már előző este porciózd ki magadnak az ételt, amit magaddal viszel. Csomagolj egészséges, zöldségekben, gyümölcsökben, sovány húsokban gazdag ételeket, használj friss fűszereket és csökkentsd a só használatát. De ha nincs időd főzni, akkor nézz körül, hogy a környéken milyen éttermek, kifőzdék vannak, ahol gyorsan, mégis egészségesen tudsz étkezni. Hidd el, szíved és érrendszered meghálálja a törődést, amiből annyit fogsz érzékelni, hogy nemcsak a ruhaméreted lesz kisebb, hanem a mindennapi akadályokat is könnyebben veszed.

 

csillagok_1_sor.gif 

 

csillagok_1_sor.gif  

Étkezz egészségesen!

Vásárolj tudatosan, nézd meg a címkét!

A vásárlás a legtöbbször csak egy gyors ámokfutás, amikor a sorok között belesöpröd a kosaradba a legszebben csomagolt ételeket? A gyártók sokszor szép, fényes csomagolásba rejtik a legegészségtelenebb portékákat, amik óhatatlanul vonzzák a szemünket. Az egészségesnek tűnő magvakkal megszórt, leginkább fehér lisztből készült kenyér, a zöldfűszerrel díszített zsíros vajkrémek, az egészségesnek kikiáltott cukros gyümölcsjoghurtok, a leginkább szóját, rengeteg sót és cukrot is tartalmazó felvágottak nem tartoznak a legegészségesebb ételek közé. A fagyasztott pizza, az előre panírozott húsok, a hasábburgonya, az elősütött pékáru mind azon ételek táborát erősítik, amelyek címkéjén biztos, hogy csak kevés E-mentes hozzávalót találsz. Mindig nézd meg a csomagoláson az összetevőket, és igyekezz a szívednek is hasznos, természetes összetevőket tartalmazó, alacsony zsírtartalmú, telített zsírsavakban gazdag ételeket a kosaradba rakni. Azokat a termékeket, amelyek címkéjén hidrogénezett növényi zsiradékok, transzzsírsavak szerepelnek, kerüld, mert szívednek és ereidnek nem tesznek jót. A főzés, sütés során a baromfi bőrét mindig távolítsd el, elkészítéséhez pedig omega-3 zsírsavakban gazdag olajakat válassz!

  

lohere.gif

 Ha tetszett, nyomj egy Like-ot is.

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 99
Tegnapi: 236
Heti: 1 848
Havi: 4 912
Össz.: 1 139 309

Látogatottság növelés
Oldal: 368. A szív....
Egészség és lehetőség! - © 2008 - 2024 - megachi.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »