Az ősz egyik legszebb pillanata a szüret, ilyenkor megtelnek a piacok mézédes, illatozó szőlővel. Ki ne hagyjuk étkezésünkből ezt a nagyon egészséges gyümölcsöt. Fogyaszthatjuk nyersen, de akár szőlőlé, vagy bor formájában is. Napi egy pohár minőségi bor, meghosszabbíthatja az életünket.
Vigyázzunk azonban, hogy erjedt szőlőlevet soha ne fogyasszunk, hiszen a benne található tanin irritálhatja a nyálkahártyánkat. A vastagbél, vagy májproblémákkal küzdőknek szigorúan tilos a borfogyasztás. Azt is figyelembe kell venni, hogy a must hashajtó hatással rendelkezik, ezért mértékkel fogyasszuk.
Mivel igen magas cukortartalommal rendelkezik, a cukorbetegeknek csak fahéjjal ízesítve ajánlom. 2 dl -hez egy mokkás kanál fahéjat tegyél. Fertőtlenítő hatása miatt az ókori orvosok úgy gondolták, hogy a fertőző betegségekkel küzdő páciensek inkább bort, mintsem vizet fogyasszanak.Energiával látja el, és méregteleníti a szervezetet.
A szőlőlé vagy must segítségével enyhíthetjük a vérszegénység, allergiás, vagy légzőszervi betegségek tüneteit, egyensúlyba hozhatjuk a legyengült szervezetet. Azoknak is ajánlott fogyasztani, akik nehéz szellemi tevékenységet folytatnak. De tífusz, ideggyengeség, turberkulózis, fogíny- vagy hólyaggyulladás esetén is fogyasszunk minél több szőlőlevet.
A must magas C-vitamin tartalma miatt erősíti az immunrendszert, és lelassítja az öregedési folyamatokat. A friss szőlőlevet kozmetikumként is használhatjuk, nagyon hatékony arctisztító vagy arcmaszk készíthető belőle. A leghatékonyabb szőlőlé a fekete szőlőből készíthető, ennek sokkal nagyobb az antioxidáns tartalma.
Ha turmixgépben készítjük sokkal erősebb egészségügyi hatással rendelkezik, ugyanis így a magas antioxidáns tartalmú héja is felhasználódik. Az amerikai rákkutató intézet szerint a szőlő segítségével megakadályozhatjuk a rákos sejtek kialakulását, és csökkenthetjük a már meglévő elváltozásokat is.