Egészség és lehetőség!

Ne fuss az egészséged (a kincsed) után, hanem őrizd meg azt! A testünk ha beteg, - csak akkor képes meggyógyulni, amikor ebben segítünk neki. - Ne féljünk nagyot lépni, ha ez tűnik szükségesnek, mert két kis ugrással nem jutunk át a szakadékon!

lohere.gif

Lélegezz kevesebbet!


Lélegzünk, tehát élünk. Hiszen a légzés egyszerű oxigéncsere, az élet feltétele. De vajon jól lélegzünk-e? Miért, lehet rosszul is? - adódik a kérdés. És a felelet rá: igen.

 Olyannyira lehet, hogy az emberek többsége rosszul lélegzik. Vagyis "túllélegzik." "Lélegezz kevesebbet!" - ezt a jelszót fogalmazta meg annak idején Konstantin Buteyko ukrán orvosprofesszor, miután saját magasvérnyomás-problémájával kapcsolatban folytatott kísérletet, és rájött, hogy a fokozott levegővétel az oka sok betegségnek.

A túllégzés - a hiperventilláció - ugyanis szén-dioxid-veszteséget okoz, holott a szervezetnek bizonyos mennyiségű szén-dioxidra szüksége van a normális működéshez. Szén-dioxidhiány következtében felborul a biokémiai egyensúly. 

Buteyko egy több részből álló légzéstechnikai módszert dolgozott ki még a 80-as években, amelynek hatására a légzéstechnika, a rossz levegővételi szokások megváltoznak, és kialakul a helyes gyakorlat, amely több betegség megelőzésére és gyógyítására is alkalmas. 

 - Az asztma ma egyre inkább terjedő civilizációs népbetegség. Az asztmások a szokásosnál is többet lélegeznek, szájon át veszik a levegőt, sőt roham idején gyakran levegő után kapkodnak.

Ilyenkor csökken a tüdő szén-dioxidszintje, és ez a tüdő további összehúzódásához vezet. A hörgőtágító gyógyszerek is a légzés fokozását segítik elő, amivel hosszú távon súlyosbítják az asztmát.  


- Szinte csoda, hogy egy egyszerű módszerrel meg lehet szabadulni ettől a súlyos kórtól. 
- Csoda nem történik, egyszerű felismerésről van szó: asztmarohamkor a hörgők összeszűkülnek, ezért van a betegnek légszomja, a légzéscsökkenés hatására viszont megemelkedik a szervezet szén-dioxidszintje, több oxigén szabadul fel a vérben lévő hemoglobinból, jobb lesz a szervezet oxigénhasznosítása, minden belső folyamat javul, a keringés, az anyagcsere, a vérnyomás. Az oxigén és a szén-dioxid egyensúlya a szervezetben igen fontos, a lassú, óvatos, visszafogott lélegzés a gyógyulás kulcsa. 
 
-  Nemcsak az asztma gyógyításában lehet vele jó eredményeket elérni, hanem allergia, szénanátha, migrén, magas vérnyomás, szívpanaszok, ekcéma, szorongás, pánikbetegség. Elhízás esetén is pozitív visszajelzésekkel találkozunk. 

 Lényegében egy korai, gyerekkori rossz beidegződést kell megszüntetni, hiszen emlékezzünk csak: mindig azt hallottuk, "lélegezz mélyen, jó nagyokat, hadd táguljon a tüdőd, hadd teljen meg levegővel". Rossz tanács volt.

Az ukrán professzor jött rá, hogy ennek éppen az ellenkezője igaz, és ma már egyre több követőre talál módszere, amit soha nem késő elkezdeni. 


csillagok_1_sor.gif

„Powerhouse"-nak Joseph Pilates a test erő- vagy kontrollközpontját nevezi.

A sérülések és izomszakadások elkerülése végett a pilates edzésben minden gyakorlatot a powerhouse aktiválásával kezdenek.

Más izmok megfeszítése előtt elsőként ezeket a központi izmokat kell aktiválni, mint a farizmot, a medencefenék izmát, a hasizmot és az alsó hátizmot.

Ehhez alapgyakorlatként a köldököt behúzzuk a gerincoszlop irányába anélkül, hogy a testtartáson változtatnánk. A testközép ezáltal megfeszül, és minden gyakorlat ebből a stabil alapból kiindulva végrehajtható. 

lohere.gif


Joseph Pilates a mély és teljes légzést támogatta, amelynél belégzéskor mindkét tüdőfél megtelik oxigénnel - amennyire lehet -, és kilégzésnél ugyanilyen módon kiürül. Ezen a módon a szervezet megszabadulhat azoktól a hulladékanyagoktól, amelyek az anyagcsere-folyamatok során keletkeznek.

Különféle pilates légzéstechnikák léteznek, amelyeknek különböző hatásuk van a szervezetre. Ide tartozik a hasi légzés, a hátlégzés, a medencei légzés és a mellkas-bordai légzés.

A mély hasi légzés bár különösen alkalmas a lazításra, a pilates edzésnél mégsem ajánlott, mivel a hasizomfeszítéssel ütközne. A pilates edzésben a mellkas-bordai légzés a favorizált légzéstechnika a gyakorlatok támogatásához. Minden pilates gyakorlatnak megvan a saját légzésmintája aszerint, hogy mely izmokat kell igénybe venni.

Néhány pilates gyakorlat elsősorban arról szól, hogy magát a légzést forszírozza, hogy ilyen módon megtapasztalhassuk annak energetizáló hatását. Más gyakorlatoknál a légzést a mozgások elősegítésére vagy megkönnyítésére alkalmazzák. Főleg kezdetben a következő szabály érvényes: egy pilates gyakorlat előkészítéséhez az orrunkon légzünk be, míg a gyakorlat végrehajtása közben enyhén nyitott szájjal kilégzünk.


lohere.gif

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 149
Tegnapi: 61
Heti: 344
Havi: 3 193
Össz.: 1 168 871

Látogatottság növelés
Oldal: Lélegezzünk, de hogyan?
Egészség és lehetőség! - © 2008 - 2024 - megachi.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »