Milyen az ideális koleszterinszint?
A koleszterinszintet a vérben lévő összes koleszterin mennyisége adja. Megkülönböztetünk HDL-koleszterint (High Density Lipoprotein), azaz jó koleszterint és LDL-koleszterint (Low Density Lipoprotein), azaz rossz koleszterint.
A koleszterinszint értékét milligramm/deciliter (mg/dl, régebben volt használatos) vagy millimol/liter (mmol/l, SI-egység) értékben adják meg.
A koleszterinszint ideális értéke ÉVSZAKONKÉNT VÁLTOZIK Évekkel korábban kiderült, hogy a vér koleszterin szintje télen jelentősen magasabb, mint a nyári időszakban, de most azt is kimutatták, hogy ez a gyógyszeres kezelésben részesülőknél is kimutatható. A szakembereket is meglepő eredményt az American Journal of Cardiology szakfolyóirat közölte.
A koleszterinszint évszakonkénti változásairól>> A koleszterinszintnek nincs egységes standard értéke.
A koszorúérbetegség egyik legfontosabb kockázati tényezője, az emelkedett "rossz" koleszterin, az LDL-koleszterin vérszintje.
Jó koleszterin, rossz koleszterin A koleszterin a szervezetünkben előforduló zsírok csoportjába tartozik. A trigliceridekkel együtt:
- fontos alkotói a sejtmembránoknak, melyek minden testi sejtet határolnak
- a koleszterin több létfontosságú hormon építőköve,
- és az energiaháztartásban is döntő szerepet játszik.
- a máj koleszterinből állítja elő az epesavat, ami az epehólyagból a bélbe ürül, ahol az elfogyasztott zsírok emésztésében vesz részt.
- az epesav védi a bélrendszert a vírusok ,baktériumok , gombák, paraziták elszaporodásától,
- erősíti az immunrendszert!
Ha margarint eszünk az epe elsatnyul, nem tud belőle epesavat előállítani, - csak zsírból!
Sokszor attól függ, milyennek értékelik a koleszterinszintet, hogy vannak-e további kockázati tényezők,
Ilyen például a túlsúly, a dohányzás, a magas vérnyomás vagy a diabétesz.
Az LDL - koleszterinszintre, miszerint minél alacsonyabb, annál jobb (azaz 100 mg/dl, vagyis 2,6 mmol/l alatt van). Jelenleg ezt az értéket irányozzák elő!
Mogyorófélék a szív védelmében!
A dietetikusok sokáig elvetették a mogyorófélék – mint nagy zsírtartalmú élelmiszerek – fogyasztását. Mára kiderült, hogy ezek telítetlen zsírsavakat tartalmaznak, melyek jót tesznek a szívnek és az ereknek. Egy nagy esetszámú vizsgálat során kimutatták, hogy azoknál a nőknél, akik hetente 15 dkg mogyorófélét fogyasztottak, egyharmaddal kisebb volt a szív- és érrendszeri betegségek kockázata. Fokhagyma magas kéntartalma is hatékony!
A zabban található béta-glukán nevű oldható rostból 3 g rendszeres fogyasztása 5%-kal csökkentheti a koleszterinszintet.
A szívbarát zsírsavakban és oldható rostokban gazdag lenmagról klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy jelentős mértékben hozzájárul a koleszterinszint értékének csökkentéséhez.
A zabpehely joghurt-tal csökkenti az LDL koleszterinszintet,
javítja az emésztést, és csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Ráadásul hosszú időre eltelít: érdemes zabkásával indítanod a reggelt, az LDL ...vagyis a rossz koleszterint csökkentik...
A zabhoz hasonlóan a teljes kiőrlésű gabonafélék is segítenek a szívbetegség kockázatának csökkentésében a bennük rejlő nagy mennyiségű oldható rostanyagnak köszönhetően.
Az egészséges köretfélék is koleszterincsökkentő hatással bírnak: a hajdina a köles magas mangántartalommal rendelkezik.
...A jó minőségű növényi olajok is csökkentik a koleszterinszintet: fogyassz minél több szezámmagot , a lenmagolaj is csodákra képes!
Levesbe lenmag betétként...
Napi fél marék dió is hasonlóan jó szolgálatot tesz a szervezetedben, és a dióolaj is nagyszerű választás! A mandula is napi 4-5 szem.
Ha pedig étkezés, sütés, salátakészítés, akkor használj olíva-, és avokádóolajat és kókuszzsírt!
......Az omega3-ban bővelkedő halfélék is csökkentik a magas koleszterinszintet, így érdemes hetente többször is lazacot, tengeri halakat választanod.
Zöldségek:
A babfélék és a padlizsán mellett a zöld színű leveles zöldségek is csökkentik a koleszterinszintet, ezért jól teszed, ha gyakran eszel spenótot, káposztát, fodros kelt.
Készítsd el őket akár saláta, akár főzelék formájában, de jó ötlet a zöldturmixok készítése is.
A reggeli italodat is feldobhatod spenótlevelekkel, hidd el, egy ilyen ital feltölt energiával, vitaminokkal, és csökkenti a koleszterinszintet is!
A gyümölcsök is beválnak:
Minden szezonban vannak olyan gyümölcsök, amik jótékonyan hatnak a koleszterinszintre: télen az alma és a citrusfélék ilyenek.
Az almánál ne az almalére gondolj: a gyümölcs rostjai ugyanis sokat tesznek hozzá a szervezet egészségéhez, így érdemes napi 1-2 almát beiktatnod az étrendedbe, akár magában, akár zabkásába reszelve vagy salátába kockázva. A citrusfélék közül a pomelo, a narancs, a grapefruit is remek választás: fogyaszd őket bátran!
Ha tojást eszel...,
Azon túl, hogy könnyedén növeled a napi fehérje adagod, az egészségedre is jó hatással van: tele van aminosavakkal, antioxidánsokkal és vassal. Íme 10 hihetetlen hatás, amit a tojás gyakorol az emberi testre!
Ne csak a tojásfehérjére koncentráljunk: a sárgája büszkélkedhet egy kolin nevű vegyülettel, ami segít a zsírpárnák elleni küzdelemben, így még fogyni is tudsz vele.
Érdemes figyelni arra, hogy vásárlásnál lehetőleg bio tojást vegyünk. Ezek mentesek az antibiotikumoktól, hormonoktól és egyéb mesterséges adalékoktól. A színekben kedvünkre válogathatunk, az a csirke fajtájától függ, és a dietetikus szakértők szerint nincs különbség a tápértékükben.
1. FELLENDÜL AZ IMMUNRENDSZERED
Amennyiben nem szeretnél orosz rulettezni fertőzésekkel, vírusokkal és más betegségekkel, naponta egyél meg egy tojást. Egy nagyobb darab ugyanis majdnem a negyedét (22%-át) fedezi az előírt napi szelén szükségletünknek. A gyerekek és a kamaszok számára különösen fontos a fogyasztása: ha nem jut elég szelén a szervezetükbe, akár Kashin-Beck- vagy Keshan-kór is kialakulhat náluk. Mindkét betegség súlyos hatással van a szívre, a csontokra és az ízületekre.
2. JAVUL A KOLESZTERINSZINTED
Három dolgot mindenki tud a koleszterinről: a magas koleszterinszint rossz, van jó és rossz koleszterin, illetve, hogy a tojásban rengeteg koleszterin található. Az orvosok általában a „jó” koleszterin (HDL) és a „rossz” koleszterin (LDL) aránya miatt aggódnak. A tojás ezeket segít egyensúlyban tartani. Hogyan? Úgy tűnik, hogy a tojás megemeli a jó (HDL) változat mennyiségét, miközben növeli az LDL-részecskék méretét.
3. CSÖKKEN AZ ESÉLYED A SZÍVINFARKTUSRA
Az LDL-koleszterin azért lett a „rosszként” közismert, mert részecskéi az artériákba szállítják a zsírmolekulákat, amik az érfalakon lerakódva érelmeszesedéshez vezethetnek, ez pedig egy idő után teljes elzáródást okozhat (a HDL-részecskék ezzel éppen ellentétesek, képesek eltávolítani a zsírmolekulákat az érfalakról). Azonban nem minden LDL-részecske egyforma, különböző altípusai vannak, melyeknek eltérő a méretük. Ebben az esetben pedig a méret a lényeg! Számos tanulmány kimutatta, hogy a kisebb LDL-részecskék nagyobb eséllyel okoznak szívrohamot. A tojás viszont növeli a részecskék méretét, ezzel csökkenti a szívbetegségek előfordulásának kockázatát.
4. ENERGIKUSABBÁ VÁLSZ
Már egy tojás tartalmazza a napi B2-vitamin (más néven riboflavin) szükségletünk 15%-át. Ez csak egy a B-vitaminok közül, melyek mind segítenek abban, hogy a bevitt táplálékból valódi üzemanyag váljon, ami biztosítja a mozgáshoz szükséges energiát. Nem véletlenül tartozik a tojás a legjobb alakformáló életek közé.
5. SZEBB LESZ A BŐRÖD ÉS A HAJAD
A B-komplex vitaminokra szükség van még az egészséges bőrhöz, hajhoz, szemhez és májhoz is (a B2-vitamin mellett a tojás B5- és B12-vitaminban is gazdag), és segítenek az idegrendszer megfelelő működésében is.
6. JOBBAN MŰKÖDIK AZ AGYAD
A tojás az agy tápláléka, mindezt a kolin nevű alapvető tápanyagnak köszönheti. A vizsgálatok kimutatták, hogy a kolin hiánya a szervezetben összekapcsolható bizonyos neurológiai betegségekkel és kognitív zavarokkal.
7. NÉLKÜLÖZHETETLEN AMINOSAVAKKAL TÖLTŐDSZ FEL
Az emberi test 11 alapfontosságú aminosavat termel, holott 24-re van szüksége az élet fenntartásához. (A mézben 22 ha fahéjjal kevered). Hogy miből szerezhető be a maradék 13? Így van, a tojásból is. Az aminosavak hiánya ugyanis izomsorvadáshoz, legyengült immunrendszerhez, fáradtsághoz és gyengeséghez vezethet, ezen kívül a bőr és a haj szerkezetét is megváltoztathatja.
8. KIVÁLÓ MARAD A LÁTÁSOD
Két olyan antioxidáns is található a tojássárgájában – a lutein és a zeaxantin – melyek kedvező hatással vannak a szemre. Az antioxidánsok jelentősen csökkentik a makula degeneráció és a szürkehályog kialakulásának esélyét, ezek pedig az időskori látáscsökkenés és vakság legfőbb okai. Egy tanulmányban a kísérleti alanyok naponta 1,3 tojást ettek négy és fél héten keresztül, ez pedig 114-142%-kal növelte a zeaxantin, és 28-50%-kal pedig a lutein szintjét a vérükben!
9. FELTÖLTŐDSZ D-VITAMINNAL
A tojás a nagyon kevés természetes D-vitamin forrásunk egyike, ami fontos az egészség, valamint a fogak és a csontok erősségének megőrzéséhez. Ezt alapvetően azzal éri el, hogy segíti a kálcium felszívódását a szervezetben (mellesleg a kálcium fontos szerepet tölt be a szív- és az anyagcsere-működésében is).
10. FOGYSZ
A tojás annyira kiváló forrása a minőségi fehérjéknek, hogy minden mást is, amiben fellelhető, hozzá mérnek (maximális 100 ponttal áll a lista élén.) Sok tanulmány vizsgálta a magas fehérjetartalmú ételek hatását az étvágyra: egyértelműen csökkentik és csillapítják. Ezzel kapcsolatban volt egy igen figyelemreméltó vizsgálat: 8 hétig az egyik fókuszcsoport csak tojást, a másik csak kenyeret reggelizett azonos kalóriamennyiségben. A tojásos csoport 65%-kal többet veszített a súlyából, 16%-kal több zsírt égetett el, és 34%-kal karcsúbb lett, mint a másik csoport!
Majonézes céklasaláta:
Zárszó...
Figyelem! Napi egy tojás!
Izomépítéshez proteinre van szükséged...
10 darab tojás fehérje egy tojás sárgája!