Nem tudunk hibázni az alábbi grízgaluska recept alapján, - ami azért nagyszerű hír, mert amúgy nem könnyű eltalálni a megfelelő arányokat, hogy ne legyenek túl kemények és ne is essenek szét a kis galuskák, amelyek a húsleves igazi ékességei.
Ezek a hozzávalók:
A leveshez:
- 500 g csirkehús, csontos darabok
- 1 paszternák, vagy petrezselyem gyökér
- 1 kisebb zeller gyökér
- 1 sárgarépa
- 1 hagyma
- 1 kelkáposzta levél
- 1 pici karalábé
- 1 babérlevél
- 1 csokor friss petrezselyem zöld
- só, bors
A grízgaluskához:
- 2 tojás
- 7 - 8 evőkanál gríz
- 1 evőkanál étolaj
- só
- apritott petrezselyem vagy zeller zöld levele
Elkészítés:
1. Tegyük oda főni a csirkedarabokat, egészen addig, míg elkezd habozni, majd utána szedjük le a habréteget, - ezután mehetnek a megtisztított, felvágott zöldségek, kelkáposzta levél, a só és a bors, valamint a babérlevél a főző lébe. Főzzük addig a levest, míg enyhén megpuhulnak a zöldségek.
2. Egy edénybe üssük bele a tojásokat, adjunk hozzá egy evőkanál olajat, kevés sót, tehetünk még hozzá petrezselyem vagy zeller zöldet apróra vágva, - majd annyi grízt, hogy az egésznek 20%-os tejföl állaga legyen (ez kb 7 ill. 8 evőkanálnyi mennyiség). Ezután a forró levesbe mártsunk bele egy evőkanalat, hogy felmelegedjen, majd kivéve a grízes masszából egy-egy kanálnyit, óvatosan helyezzük folyamatában a gyöngyöző levesbe, - vigyázat, ha lobogó forró vizbe tesszük azonnal szét aprítja a galuska anyagát!
3. Födjük le a levest, főzzük az egészet kis lángon még 10 percig, majd zárjuk el a tűzhelyt.
4. A végén a finom levesre szórjunk apróra vágott petrezselyemzöldet, - és előzőleg izesíthetjük pici kurkumával és curry-vel.
Jó Étvágyat az ünnepi ebédhez!
Így főzd a babot, hogy elkerüld a kellemetlen szélképződést...
Hogyan főzzük meg helyesen a babot, hogy ne okozzon kellemetlen panaszokat?
Hányszor volt rá példa, hogy inkább lemondtunk egy jó adag bableves elfogyasztásáról, csak azért, hogy a szelet okozó bélpanaszokkal ne kelljen szembenéznünk a jóllakást követően? Akkor itt a jó hír, a bableves kedvelői számára, ugyanis létezik néhány trükk, melynek betartásával, elkerülhetőek a kellemetlen panaszok!
Nézzük az elkészítési módokat!
Szódabikarbóna
– Hogy elkerüljük a bab fogyasztása utáni kellemetlen tüneteket, ajánlott a szódabikarbóna használata, mely segít a cukrok lebontásában, de nem befolyásolja az étel ízét.
4 liter vízhez adjunk egy kávéskanál szódabikarbónát, tegyük bele a babot, főzzük egy kicsit, majd vegyük le a tűzről. Ebben a lében áztassuk négy órán át a babot, majd szűrjük le és főzzük készre.
Kukta használata
– Ebben az esetben a nyomás hatására hamar lebomlanak a cukrok, így nem okoznak panaszt számunkra. Ebben az esetben áztassuk elő a babot négy – nyolc órán keresztül, szűrjük le, helyezzük a kuktába, és főzzük készre 10 – 12 perc alatt.
Hosszas áztatás
– Ez az egyik legelterjedtebb módszer a bab elkészítésére. Tegyük a babot egy tálba, öntsünk rá vizet és hagyjuk ázni 9 -12 órán keresztül. Három óránként szűrjük le róla a vizet és töltsük újra, ezzel eltávozik a babban lévő keményítő és ez által az elkészített étel nem okoz kellemetlen panaszokat számunkra.
Ha tetszett, nyomj egy Like-ot is.