ORAC (a fiatalodás mérőszáma)
Az ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity = Oxigéngyök Abszorbciós /elnyelő/ Kapacitás) egy nemzetközileg elfogadott szabványrendszer az élelmiszerek és táplálék-kiegészítők antioxidáns kapacitásának mérésére.
Több száz különböző antioxidáns létezik, melyek magukban foglalják a vitaminokat, ásványi anyagokat, aminosavakat, enzimeket és a növényi antioxidánsokat. Mivel a tudósok sem ismerik minden növény antioxidáns összetevőjét, kifejlesztettek egy tesztet, amely kimutatja egy anyag teljes antioxidáns kapacitását. Ez az ORAC teszt.
Az ORAC érték pontosan megmutatja egy bizonyos élelmiszer, kiegészítő vagy összetevő szabadgyök pusztító és semlegesítő képességét.
Minél magasabb az ORAC érték,
annál jobb antioxidánsról beszélünk!
Vagyis, minél magasabb az ORAC érték, a szóban forgó élelmiszer, ital, gyümölcs, táplálék-kiegészítő, vitamin vagy kémiai anyag annál hatékonyabban képes lassítani az öregedési folyamatot, valamint gátolni a betegségek kialakulását.
A gránátalma egy különleges csodaszer. Berkeley egyetemen végzett kutatások szerint a gránátalma (1 dl 100% juice) megközelítőleg háromszoros antioxidáns képességgel bír a vörösborhoz, a zöld teához, az áfonya- és a narancsléhez viszonyítva. Súlyarányosan a legnagyobb mennyiségben tartalmaz polifenolokat. A polifenolokról eddig már kimutatták, hogy az öregedés kitűnő ellenszere, és idegrendszer védő hatása is van.
A Harvard egyetem tudósai szerint az egyik legjobb fiatalító szernek tűnik a jó minőségű vörösbor (1 dl/nap), amelynek fő alkotóeleme, a resveratrol teszi jóval fiatalabbá és élénkké az embert.
Hasonló csodaszernek kiáltják ki a kutatók a cukorszegény keserű csokoládét (70% feletti kakaó tartalom) is (5 dkg/nap) . A kedvelt édesség valódi előnyét azantioxidánsok jelentik, amelyek az aktív összetevőkben találhatók.
Szintén hatásos fegyver az öregedés ellen a mindennapi két három csésze zöld tea (nem filteres). Hatásának titka a nagy mennyiségű flavonoidban keresendő. A zöld tea kiváló forrása a katekineknek.
A zöld és fekete teát fogyasztók további előnyökre is számíthatnak: rendszeres teázással például a szívbetegségek kialakulása is csökken.
Azért a további helyezettet is érdemes megemlíteni, ez a cukor-nélküli aszalt szilva(5 dkg/nap 4-5 szem), amely lekvár vagy gyümölcslé formájában is kiváló. Ez a gyümölcs súlyarányosan egyik legmagasabb ORAC (antioxidáns mutatószám) értékkel rendelkezik, néhány szem naponta már önmagaában a minimális napi ORAC érték felét tartalmazhatja.
Mindehhez lúgos, vagy lúgosított ívó-víz bázikus kémhatással, 8,4 PH (literenként egy késhegynyi gyógyszertári szódabikarbónával is elérhető). Felnőtteknél legalább három liter/nap viz ajánlott (testsúly-függő)!
10 étel az öregedés ellen:
1. Tőzegáfonya: Az egyik leghatékonyabb antioxidáns. Teában illetve kapszulában is kerül forgalomba, annak aki esetleg nem kedvelné az ízét, de ki ne szeretné pikáns ízét, ami rengeteg szósz és lekvár alapja?! Bármilyen formában is vigyük be, gátolja a sejtek öregedését. Nők esetében a húgyúti bakteriális fertőzéseken is segít, míg a férfiak a prosztataproblémákra szokták fogyasztani.
2. A narancssárga zöldségek és gyümölcsök: gránátalma, sárgarépa, sütőtök, sárgadinnye és a sárgabarack egyaránt magas A-vitamin (béta-karotin) tartalmú. A karotionidok magas antioxidánsként viselkednek, amiatt csökkentik a rák bizonyos fajtáinak kialakulási esélyét.
3. Fokhagyma: van már belőle kapszula, paszta és olaj is, tehát a szaga már nem lehet többé kifogás, ugyanis nagyon erős antioxidánsról van szó. Közismert már antibakteriális és gombaellenes hatása, így akár a légúti megbetegedések és a Candida ellen is bevethető. Értágító hatása is kiváló.
4. Fekete áfonya (+fekete és sötétkék gyümölcsök): antioxidáns hatásán túl a leveléből készült tea alkalmas szél-és vizelethajtónak, illetve megszünteti a bél hurutos megbetegedését is, továbbá segít a vese- és hólyagbántalmakon is. Az időskori cukorbetegségre is kiváló természetes gyógyszer.
5. Csokoládé: különösen az étcsokoládé jó (70% felett), minél sötétebb, annál jobb antioxidáns forrás. Bőrszépítő, segít a szív és érrendszeri bajokon, és a magas vérnyomáson. Ha már az italokat említjük, akkor a kávé és a vörösbor is jó antioxidáns.
6. Babfélék: lencse, vörösbab, rendkívül gazdagok B1 és B6 vitaminokban illetve vasban és magnéziumban, rendszeres fogyasztásuk koleszterincsökkentő hatású.
7. Tengeri halak: Az élen vezetnek a fiatalító ételek listáján. Az ázsiai országokban, ahol magas a halfogyasztás nagyon sűrűn lehet látni fiatalos hetvenéveseket. Nos, egyetlen titkuk a hal. A tengeri halak magas Omega-3 zsírsav tartalommal rendelkeznek (pisztráng, makréla). Ezekből mi magyarok keveset fogyasztunk, de például a magas koenzim Q10 tartalmú olajos halakat (például a tonhalat) itt is nagyon szeretik.
8. Cékla és paradicsom: A cékla nagyszerű vérképző és jó hatással van a szervezet sav-bázis egyensúlyára. Leginkább nyers formában lenne érdemes fogyasztani, de céklalé és saláta formában is hasznos. Rákellenes hatását festékanyagának a betainnak köszönheti.
A paradicsom piros színét a benne lévő likopin nevű antioxidáns okozza. A likopin csak a paradicsomban található meg. A likopin egyrészt sokat segít a krónikus betegségeken, mint a prosztatarák és az időskori vakság, másrészt a likopin antioxidáns tartalmával csökkenthetjük a látható ráncokat, és kivédhető vele az idő előtti öregedés. A paradicsomkúrát sok sztár is preferálja, például Madonna.
9. Avokádó: összetett vitamin-komplexe miatt sorolható be az antioxidánsok közé. Krémként ránctalanító, gyógyszerként a depresszió kezelésére szokták alkalmazni. Az avokádót általában nyersen fogyasztják, pirítóssal és citromlével.
10. Magok és csonthélyasok: lenmag, fenyőmag, szezámmag, napraforgómag, tökmag, mandula, dió: ezek mind elsőrangú antioxidáns források. A lenmag tartalmazza a legtisztább és legtöbb esszenciális olajat, amire a szervezetnek szüksége lehet. Az említett magvak A, B, C, D és E vitaminokban gazdagok. Az ásványok közül nagy mennyiségben tartalmaznak káliumot, foszfort, magnéziumot, kalciumot, ként, vasat, cinket, stb.