A gyömbér ...
A gyömbér gumós gyökerű, trópusi évelő növény. Minden évben 1 méter hosszú szárat hoz, vékony, lándzsa alakú levelekkel, sárga és bíbor virággal. Felhasználható része a gyökere. Szabadban csak meleg éghajlaton nő, de üvegházban nálunk is termeszthető.
A fűszer maga a gyökértörzs, mely illatos, csípős. Aromaolajának íze tartalmaz cukrot, keményítőt, gyantát, gyantasavat.
A gyömbér csodaszernek számít az egész emberi gyomor-bél traktus számára.
Bevétele segít például émelygésnél, hányásnál, gyomor- és bélgörcsöknél, felfúvódásoknál és e terület sok más panasza esetén, - De nemcsak a gyomorban, hanem az egész emésztőrendszerben nagyon pozitív hatást fejt ki a gyömbér.
Különösen azokon segíthet, akiknek egyáltalán nincs étvágyuk.
Fokozza az étvágyat, és kiegyensúlyozott, jól működő emésztésről gondoskodik.
Csípős összetevői a gyomrot az emésztőnedvek fokozott képzésére serkentik, sőt a gyömbér fogyasztásával több epe termelődik, ami ugyancsak hasznos az emésztés számára – különösen a zsírok hasznosításában.
Ezen kívül a gyömbér lázcsillapító hatású, enyhíti a fejfájást és mindenféle fertőző betegséget
A gyömbér virága
Afrikában a férfiak körében mint afrodiziákum terjedt el, de egy régi indiai recept szerint is hatékony, ha reszelt levét mézzel és reszelt főtt tojással elkeverjük: kiváló gyógyszer impotencia ellen. Nálunk Európában is elterjedt volt, hogy a menyecske gyömbéres kenyeret sütött a szíve választottjának, remélve, hogy így a legény nagyobb kedvvel házasodik meg.
Ma főleg Dél-Ázsiában, Dél-Amerikában és Nyugat-Afrikában termesztik.
A középkori Itáliában a gyömbér az időskori boldogság biztosítéka volt, mert fokozza a szexuális képességeket.
Tejes és gyümölcsös italokhoz, gyümölcssalátákhoz, süteményekhez használjuk leggyakrabban, de remek fűszer levesekhez, főételekhez, húsokhoz, zöldségekhez, hideg- és forró italokhoz, pálinkákhoz, gyümölcsök és a savanyúságok eltevéséhez, sör italhoz. Intenzív aromája miatt takarékosan bánjunk a mennyiségekkel.
Süteményekhez inkább szárított formájában, míg a húsokhoz és egyéb főtt ételekhez a friss gyömbér jobb. Frissen reszelve a wokban készült keleti ízvilágú ételek alapja. Tealevéllel összeforralva frissítő hatású. És ne feledjük a mézes, fűszeres, ünnepi süteményeket: ezekből egyszerűen kihagyhatatlan!