Mit tud a kávé...
A kávé /babkávé/ határozottan a legrosszabb, amit csak az ember a növényvilágból a maga élvezetére kiválaszthatott.
Ez a termény csak lovak, szamarak, tevék, dromedárok és efféle állatok számára teremttetett a földre, ezeket felélénkíti, és idegeikre erősítőleg hat.
Az emberekre azonban, akik azt élvezik, egészen ellenkező hatással van ez a babnövény.
-
tönkreteszi az emésztőrendszert,
-
felpörgeti a savtermelést a gyomorban,
-
egy idő után égő/fájdalmas érzést okozhat a mellkasban és a torokban,
-
könnyebben produkálhatunk tőle elvonási tüneteket,
-
hangulatingadozásokhoz vezethet.
Ráadásul az sem segít, ha koffeinmentes kávét fogyasztunk, ugyanis annak is megvannak ugyanazok a káros hatásai.
Náluk rendkívülien rontja a vért, tüzesíti a nemi szerveket, és ha azután mielőbbi kielégítés be nem következik, teljes eltompulás áll be a test izgékony részeiben.
Minthogy a léleknek nagy fáradságába kerül az ilyen, csak az alacsonyabb rendű állatok számára rendelt lelki hatóerőket /Potenzen/ a testből kiűzni, a lélek fáradt, lusta, hanyag, gyakorta komor, mogorva és szomorú lesz.
Tünetek jelzik, ha túl sok kávét iszol...
A kávézásról nem kell feltétlenül lemondani, hiszen több kutatás is bizonyítja, hogy mértékkel fogyasztva még előnyös egészségügyi hatásai is lehet. Ugyanakkor bizonyos dolgok azt jelezhetik, hogy túlzásba visszük, és ilyenkor mindenképpen érdemes csökkenteni az adagot.
Túl vagyunk pörögve
A koffein stimulálja a központi idegrendszert, blokkolja az adenozin-receptorokat, miközben megemeli az adrenalin, a dopamin és a glutamát szintjét. Ilyenkor pedig extrán feszültek és túl éberek leszünk, sok minden kezd irritálni minket, megemelkedik a szívritmusunk és akár még dühkitöréseink is lehetnek. Ilyenkor érdemes a kávéadagunkat, vagy legalább egy részét koffeinmentes kávéval pótolni, ha arra nem vagyunk képesek, hogy csökkentsük az adagot.
Napközben hirtelen hullafáradtak leszünk
Ha a koffein hatása elmúlik, hirtelen álmosságot, gyengeséget és kimerültséget tapasztalhatunk - ráadásul ilyenkor sokan egy újabb csésze kávéval próbálnak újra életet lehelni magukba. Fontos tudni, hogy a koffein nem tud energiát adni, így valójában becsapjuk vele a szervezetet: a testünknek valódi energiát és erőt kizárólag az ételek képesek biztosítani.
Sokat kell a mosdóban járnunk
A koffein vízhajtó hatású, minél többet iszunk belőle, annál gyakrabban kell vécére mennünk. A kávé mellé nem csak érdemes mindig vizet inni, de az a legjobb, ha eszünk is mellé valamit, mert az étel lelassítja a folyadék mozgását a gyomorban és az emésztőrendszerben, így lassabban ürül ki a szervezetből.
Ez történik a testeddel, miután megiszol egy csésze kávét
Az első 10 perc:
A koffein bejut a véráramodba, a vérnyomásod emelkedik, a szívverésed gyorsul.
20 perc után:
Éberebbnek, koncentráltabbnak érzed magad. Úgy érzed, jobban megbirkózol a problémákkal, és könnyebben hozol döntéseket. Kevésbé érzed magad fáradtnak.
30 perc után:
A kávé elfogyasztása után fél órával a tested elkezd több adrenalint termelni. Ilyenkor élesebb lesz a látásod is.
40 perc után:
A testedben elkezd emelkedni a szerotonin szintje. Fokozódik az izomerő, a motoros neuronok jobban funkcionálnak.
4 óra után:
Beindul a gyomorsav termelődése, a testedben fokozódik a zsírbontás, akkor is, ha éppen nem mozogsz. A sejtjeid több energiát adnak le.
6 óra után:
Érvényesül a kávé vizelethajtó hatása – de ilyenkor a vízvesztés mellett vitaminok és ásványi anyagok is távozhatnak a szervezetből.
A koffein túladagolás öt tünete...
1. Szapora légzés, és fulladásérzet
A Carnegie Mellon Egyetemen végzett kutatás alapján a szakértők megállapították, hogy a magas dózisú koffein megemeli az artériás vérnyomást, igénybe veszi a szívet, szapora légzést eredményez, mert az agynak sok oxigénre lenne ilyenkor szüksége, de mivel nem kap eleget, ezért gyakran koncentrációzavar lép fel.
2. Reszketés
Ha te is kávéfogyasztó vagy, lehet hogy nem ismeretlen számodra az az érzés, mikor túl sok feketét iszol, ami reszketést okoz, elsősorban a lábakban, kezekben. Ez leginkább akkor következik be, ha üres gyomorra iszol kávét, és utána egy korty vizet sem fogyasztasz.
3. Szédülés, émelygés
A szédülés, émelygés, olykor hányás a koffeintúladagolás jele lehet. A szédülést a szervezet kiszáradása okozhatja, a sok koffein a vastagbél és az emésztési folyamatokat zavarhatja meg, így akár hasmenés is kialakulhat.
4. Pulzusszám emelkedés és szívdobogás
A koffein felgyorsítja a szívverést, így ha túl sok koffein kerül a véráramba, akár szívroham is keletkezhet, amely az egészséges embereket is fenyegetheti, nem csak a szívbetegeket.
5. Álmatlanság
Egy csésze kávé reggel jótékonyan hathat, felébresztve a szervezetet, éberré téve az embert, de ha valaki este is megiszik egy csészével, akkor ne csodálkozzon, hogy nem tud elaludni, hiszen a koffein elég sokáig a szervezetben marad.