Szorulás, püffedés...
A kínzó tünetek enyhítésére alkalmasak az emésztéssegítő teák, valamint az emésztőenzimek pótlása vagy egy probiotikumkúra is segíthet a bélműködés helyreállításában. Puffadás és görcsök esetén egy jól megválasztott zöldséges étel is enyhíti a panaszokat.
A lelassult anyagcsere legjobb gyógyítója az édeskömény. Ha kedveled jellegzetes ízét, készíts belőle salátát: adhatsz hozzá grépfrútot, almát, salátát, szárzellert és olívabogyót is.
A spárga rostokat és B-vitaminokat tartalmaz, könnyen emészthető, és ízletes krémlevest készíthetsz belőle! Ha a tejszíntől puffadsz, hagyd ki, vagy növényi tejszínnel helyettesítsd!
A cukkini magas rosttartalmának köszönhetően segíti a bélrendszer működését. Tócsniként könnyű ebéd lehet. Ha puffadsz a liszttől, burgonya- vagy szezámlisztet használj!
A baboknak és hüvelyeseknek is kifejezetten magas a rost- és a rezisztenskeményítő-tartalmuk, ami miatt nemcsak a fogyókúrának tesznek jót, ugyanis tovább eltelítenek, és hosszan laktatnak, hanem a bélflórát is táplálják. Különösen ajánlott a lencse és a vesebab.
Bár a legtöbb sajt fermentálással készül, nem mindegyik tartalmaz probiotikumokat. A gouda, mozzarella, cheddar sajtok és a cottage cheese jó forrásnak számít. A sajtok ásványi anyagokban és vitaminokban is gazdagok, a fogyasztásuk csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, és fehérjetartalmuk miatt a fogyókúrának is jó kiegészítői lehetnek.
Jótékonyan hat a szorulásra, a befőtt is.
Szorulás,püffedés:
egyik gyógy-csodaszer az igazi szilvalekvár. Cukor nélkül főzik,üstben egyfolytában kavargatva, amíg meg nem áll a fakanál benne. Ebből a Magyar csodaszerből "hungarikum" csak 1-2 teáskanállal kell lenyelni és rendezi a szorulást!
A lekvárt addig főzték, amíg a gyümölcs héja összepödrődött.
Ezt követően kétféle eljárás terjedt el a lekvár besűrítésére:
órákon át kevergetve főzték,
paszírozás nélkül és általában kenyérsütés után betették a befűtött kemencébe.
Ezzel érték el, hogy a lekvár jó sűrű legyen, illetve a tartósításnak is része volt, hiszen a jól elkészített szilvalekvár több évig is elállt, amire nagy szükség is volt, hiszen a szilvafa nem minden évben hoz bő termést.
A lekvár teljesen megkeményedett, mire a kemence kihűlt. A kiszedett edények tetejére vékonyan disznózsírt kentek, majd a zsírpapír ősét, hólyagpapírt kötöttek a tetejére.
Fontos tudnivaló:
a vesekő megjelenésekor már előrejelzés lehet a has püffedése, gyakori böfögés...
Megelőzés:
-kerülni kell a tej és ömlesztett sajtok fogyasztását,
-fogyasszunk megfelelő mennyiségű folyadékot
-a sör kimondottan gyógyhatású a vesehomok, kimosására
-kerüljük az erősen fűszerezett készítményeket
-mértékkel fogyasszunk keserű csokoládét
Csökkenti a gyulladást a mikrobiom diéta, helyreállítja a bélflóra egészségét.
A gyomor tele van hasznos és ártó baktériumokkal, és ezeknek a baktériumoknak az aránya befolyással van arra, hogy az ember szervezete hogyan működik, csökkenthetik vagy éppen növelhetik a test gyulladását, serkenthetik vagy lassíthatják az agyműködést.
Úgy funkcionál ez az életközösség a gyomorban, mint egy második agy, mely a szervezet legtöbb működésére hatással van, éppen ezért különösen fontos megőrizni az egyensúlyát. Erre szolgál a mikrobiom diéta, mely egyéb pozitív hatásai mellett a súlycsökkentésben is segítséget jelent.
A mikrobiom diéta három szakaszból áll, célja, hogy helyreállítsa a bélflóra egyensúlyát.
Az első, 21 napos szakasz:
a legszigorúbb, ebben az időszakban ki kell hagyni az étrendből minden gyulladást keltő ételt.
Az első szakaszban tilos fogyasztani:
Ehelyett előnyt élveznek az organikus ételek, vagyis a diéta első három hete lényegében
a friss alapanyagokból készült, főleg növényi táplálékok-at támogatja, illetve ösztönzi a prebiotikus ételek fogyasztását:
csicsóka,
fokhagyma
hagyma,
melyek segítik a hasznos baktériumok szaporodását. Egyes étrend-kiegészítők is ajánlottak, ilyenek a cink, a D-vitamin, a grépfrútmagkivonat és az oregánóolaj.
A második, emésztést serkentő szakasz:
28 napos, eddigre már elvileg megerősödik a bélflóra, ezért ez az étrend valamivel megengedőbb.
Itt is kerülni kell a gyomorra káros ételeket, de csak az idő 90%-ában, ezen kívül a babok, tejtermékek, a szabad tartású tyúkok tojásai és a gluténmentes gabonakészítmények is visszakerülhetnek az étrendbe. Ráadásul gond nélkül fogyasztható újra az összes gyümölcs és zöldség.
Az utolsó szakasz a szinten tartásról szól:
nincs ajánlott hossza. Eddigre már visszaáll a mikrobiom egyensúlya, így elég a szigorú étrendet az idő 70%-ában követni, a maradék 30-ban lehet lazítani, bár a feldolgozott élelmiszerek és a magas cukortartalmú ételek fogyasztása továbbra sem ajánlott.
Pre- és probiotikus ételek
A prebiotikus ételek táplálják a hasznos bélbaktériumokat, a probiotikusak pedig hasznos baktériumokat juttatnak a belekbe.
Ezek az ételek ajánlottak, ha szeretnéd helyreállítani a bélflórádat:
A csicsóka 2 gramm rostot tartalmaz, ennek 76 százaléka inulin, mely támogatja a bélbaktériumokat, javítja az emésztést, és segít a zsírbontásban. Ezenkívül a csicsóka az immunrendszernek is jót tesz, és magas tiamin- és káliumtartalma miatt támogatja az izmok működését.
A hagyma és a fokhagyma is tartalmaz az inulin mellett egy másik, frukto-oligoszacharid (FOS) nevű prebiotikus rostot. Mindkét növény jót tesz a szív és érrendszeri betegségeknek, valamint támogatják az immunrendszert. A fokhagyma rostjai ráadásul a bifidobaktérium növekedésében is szerepet játszanak, mely fellép a káros baktériumok ellen.
A spárga 100 grammja 2-3 gramm inulint tartalmaz, ráadásul olyan bélbaktériumokat is táplál, melyek fellépnek a rák egyes fajtái ellen. Antioxidáns- és rosttartalmának köszönhetően gyulladáscsökkentő hatással is bír, ráadásul igazi negatív kalóriás, fogyókúrás csodaszer.
A kefir egy fermentált tejtermék, akárcsak a joghurt. Mindkettő probiotikus jellegű, tehát olyan baktériumokat tartalmaz, melyek eljutnak a vastagbélig, megtapadnak annak falán, és gazdagítják a bélflórát. A kefir segíti az emésztést, és véd a fertőzésekkel szemben. Bár a joghurtot gyakrabban fogyasztják, a kefir sokkal többféle jó baktériumot és élesztőt tartalmaz, ezért érdemes beiktatni az étrendbe.
A savanyított zöldségek, mint amilyen az uborka is, rengeteg egészséges probiotikus baktériumot tartalmaznak, melyek segítenek javítani az emésztést. A kalóriatartalmuk rendkívül alacsony, ezért fogyókúrához is előnyösek, és sok bennük a K-vitamin, aminek véralvadásgátló hatása van.
A haspuffadás a legtöbb embernek ismerős jelenség:
okozhatják a puffasztó ételek, de akár betegség jele is lehet.
A puffadás hátterében állhat ételallergia vagy betegség, de a leggyakoribb probléma a nem megfelelő étrend. A kellemetlen tünet elkerülése érdekében fontos, hogy mozogjunk, valamint változtassunk az étrendünkön. A helyes táplálkozás kialakítása tehát a legfontosabb.
1. Felejtsük el a nagy mennyiségeket! Ha csak kétszer háromszor étkezünk egy nap, sokkal többet eszünk, mint kellene, ami megterheli a gyomrot. Étkezzünk napi ötször, kisebb adagokban!
2. Együnk több rostot! A haspuffadás egyik fő oka a székrekedés, ez ellen pedig a rostdús táplálkozás a megoldás. Kezdjük a reggelt zabpehellyel, vagy müzlivel, így az anyagcserét is beindítjuk. Olyan gabonakeveréket keressünk, amelyben vízben oldható és vízben oldhatatlan rost is van. A chiamag és az útifűmaghéj fogyasztása is jó megoldás lehet!
3. Fogyasszunk zöldségeket! A nyers zöldség helyett válasszuk a főtt verziót, ugyanis ugyanannyi tápanyagot tartalmaz, viszont nem terheli meg túlzottan az emésztőrendszert.
4. Kerüljük a puffasztó ételeket! Különösen a babot, a káposztát, a kelbimbót és a hüvelyeseket. Ezek az élelmiszerek rengeteg gázt termelnek a belekben, ami könnyen puffadáshoz vezet.
5. Kevesebb fűszer, kevesebb sav! A túl sok fűszer is haspuffadáshoz vezethet, különösen a csípőssel kell vigyázni, hiszen az chilivel ízesített ételek fogyasztása után több lesz a gyomorsavunk, ami irritálhatja a gyomrot. A savanyúságok, savanyú ételek, de a kávé, tea és alkohol is puffaszt.
6. Igyunk vizet! A megfelelő folyadékfogyasztás az emésztésben is segítségünkre van. Azt gondolnánk, a sok víz puffaszt, de ez nem igaz, ugyanis a normális emésztéshez szükségünk van arra, hogy hidratáltak legyünk. Napi 2 liter víz a minimum, amit célszerű elfogyasztan
7. Mozogjunk többet! A testmozgás hatására csökken a feszültség, felszabadul a beleinkbe szorult levegő, így a haspuffadás is megszűnik. Gyorsítja az emésztést, hiszen a fokozott pulzus a belső izmok összehúzódását eredményezi. Már egy kis séta is beindítja az emésztési folyamatokat, a rendszeres mozgás pedig stabilizálja az anyagcserét.
8. Fontos a probiotikum! A kefír és a joghurt is hatásosak lehetnek, segítik az emésztést, enyhítik a tüneteket. A probiotikumok használata is mentőöv lehet.
Ha tetszett, nyomj egy Like-ot is.