A liliomfélék családjába tartozó snidlinget nevezik metélőhagymának, pázsithagymának és fűhagymának is. Őshazája Keleten van, de ma már hazánkban is megtalálható és igen sokan termesztik is, mivel egy rendkívül egészséges gyógy- és fűszernövényről van szó. A snidling igen gazdag A-, B- és C-vitaminban, vasban, foszforban, magnéziumban, káliumban és kalciumban. A kálium a szív egyik legjobb barátja. A kalciumnak a csontépítésben van kiemelkedő szerepe, a magnézium oldja a görcsöket, a C-vitamin az immunrendszert, míg a B-vitamin az idegrendszert erősíti. Vassal a vérszegénységet, míg A-vitaminnal a szem betegségeit győzhetjük le eredményesen. Ezért ha vitaminhiánytól szenvedünk, érdemes rendszeresen fogyasztani ezt a csodálatos zöld növényt. A növényben található mustárolaj elsősorban az emésztőrendszer és a légutak nyálkahártyájára van pozitív hatással.
Miért is olyan egészséges a metélőhagyma? Legfőképpen azért, mert baktériumölő, bélfertőtlenítő és vértisztító hatásokkal rendelkezik. Baktériumölő hatását leginkább a szájüregben és a garatban fejti ki, de a bélrendszert is alaposan képes megtisztítani a káros baktériumoktól. Serkenti az emésztést, csökkenti a gyomorpanaszokat és a vér koleszterinszintjét. Gátolja az érelmeszesedést, elősegíti a zsírok emésztését és javítja az étvágyat.
A konyhában igen változatosan felhasználhatjuk. A snidling már májusban bontogatja lilás-kékes szirmait, amelyet el is lehet fogyasztani, de csak akkor, ha semmiféle káros anyaggal, vegyszerrel nem érintkezett. Legfőképpen salátákat lehet ízesíteni vagy dekorálni vele, de salátaecetet, illetve salátaolajat is készíthetünk belőle. Bármilyen olajat fel lehet használni, de talán a legjobb, ha semleges ízű és színtelen olajat használunk. Egy nagyobb befőttesüvegbe öntsön 1-1,5 liter olajat, majd ebbe szórjon körülbelül 80-100 grammnyi alaposan megmosott snidlingvirágzatot. Egy hétig tartsa az üveget hűvös helyen, de mindennap rázogassa fel azt. Hét nap elteltével szűrje le a kellemes aromájú, kissé elszíneződött olajat, amelyet saláták készítésekor bátran felhasználhat.
Legegyszerűbben vajas kenyérre szórva fogyaszthatjuk, de leveseket, tojásos ételeket is fűszerezhetünk vele. Főzéskor érdemes a főzés utolsó szakaszában az ételhez adni, mert ha nem így teszünk, nemcsak az aromája, hanem vitamin- és ásványianyag-tartalma is kárba vész. Lehet vele fűszerezni különféle pástétomokat és körözöttet is. Kedvelt növény a fogyókúrázók étrendjében, de nagyon jó vitaminforrás is, főleg a téli időszakban.