A babban található magas ballasztanyag aránya teszi ezt a hüvelyest diabéteszellenes szuperélelmiszerré.
Ez hozzájárulhat a vércukor és az inzulinértékek szabályozásához. A ballasztanyagok – például a babban található pektinek – lassítják a szénhidrátok lebontását a véráramban, és további inzulinreceptorokat termelnek, melyek a sejtjeinket fogékonyabbá teszik az inzulinfelvételre.
Ezek a receptorok támogatják az inzulint abban a feladatában, hogy a glükózt eltávolítsa a vérből, és továbbvezesse a sejtekbe. Rendszeresen fogyasztva a bab képes védelmet nyújtani mind a cukorbetegség ellen, mind a diabéteszkezelést természetes módon támogatni.
Hajdina
A babhoz hasonlóan a hajdina is inzulinbarát ballasztanyagokkal gazdagíthatja a cukorbetegek étrendjét. Miközben a természetgyógyászok már régóta kiemelik a hajdina előnyeit a gluténtartalmú gabonafajtákkal (pl. búza) szemben, időközben a diabéteszkutatás is figyelmes lett erre a pszeudogabonára.
Egy kanadai tanulmány már néhány évvel ezelőtt igazolta a hajdinamagnak a cukorbeteg laboratóriumi patkányok vércukorszintjére gyakorolt pozitív hatását. Ezeknek az állatoknak a glükózértékei rendszeres hajdinával történő etetés mellett 12-19%-kal csökkentek. Hasonló hatását feltételezhetjük az emberi táplálkozásra is.
Tekintettel a diabéteszjárványra, a hajdina étrendünkbe történő bevonása egy biztos és egyúttal költséghatékony módszer a vércukorértékeink csökkentésére, és ezzel a cukorbetegség és kísérőjelenségei (szív-, vese- és idegproblémák) rizikójának minimalizálására.
Gazdagítsuk diabéteszellenes étrendünket például tápanyagban gazdag hajdinacsírával, melynek diós ízével megkoronázhatjuk salátáinkat vagy müzlinket. A teljes kiőrlésű hajdinalisztből készült tésztákkal pedig gluténmentes fogásokat varázsolhatunk anélkül, hogy az emésztésünket megterhelnénk.
Dió
A dió is a cukorbetegség elleni topélelmiszerek közé tartozik. Egy Európa-szerte végzett 2009-es tanulmány szerint a naponta diót fogyasztó cukorbetegek jobb inzulinértékeket mutattak fel, mint a diót kerülők. Már napi 30 gramm dióval, ami körülbelül egy maréknyinak felel meg, állandó értéken tarthatták a cukorbetegek a vércukorszintjüket.
Bár a diabéteszben szenvedőknek zsírszegény étrend ajánlott, a dió esetében azonban többszörösen telítetlen zsírsavakról van szó, pontosabban szólva omega-3 zsírsavakról, melyeknek inzulincsökkentő hatásuk van. Ezen kívül a dió E-vitamint és más antioxidáns vegyületeket is tartalmaz, melyek a szervezetet erősítik.