A nyír a régi időktől fogva szent fának számított. A mérsékelt égövi Európában és Észak-Skandináviában is nő, de a nyírfa Észak-Amerikában és Ázsiában is őshonos, egészen Japánig.
A nyír a természetgyógyászatban is nagy szerepet játszik, a fának szinte minden részét felhasználják gyógyászati célokra.
Gyógyhatása sokoldalú, többek között vértisztító és vizelethajtó hatással rendelkezik.
A nyírfa leveleit, rügyeit és nedvét főként vese- és hólyagbetegségek ellen, valamint a szép bőrért és hajért alkalmazzák.
Különösen hólyaggyulladás, vesegyengeség, vesekő, köszvény, reuma, ödéma és ekcéma, bőrallergiák ellen vetik be, valamint a cukorbetegség enyhe eseteiben, köhögésnél és hasmenésnél éppúgy segítségül hívják, mint hajhullásnál és korpa ellen.
A legelterjedtebb alkalmazása a nyírlevelekből és rügyekből készült tea.
Ennek erős vizelethajtó hatása van, és segít reuma, köszvény és anyagcsere-betegségek ellen. Ha több héten keresztül naponta három csészével iszunk a nyírfateából, egyes esetekben akár a vesekövek is feloldódhatnak.
Ha makacs bőrbetegségekben szenvedünk, ihatjuk is a nyírből készült főzetet, de használhatjuk lemosás vagy fürdő formájában is.
Külsőleg alkalmazva felhasználhatjuk a leforrázott nyírfakérget is.
A nyírfa nedvét március és május eleje között nyerik. Ezt a lét naponta lehet inni – éspedig 2-3 pálinkáspohárral. A nyírfanedv külsőleges felhasználásra is alkalmas.
Például serkenthetjük vele a hajnövekedést. Ehhez dörzsöljük be nyírfalével a fejbőrt.
Egy természetgyógyászatban használatos további szer a nyírfaszén, amelyet a patikákban vásárolhatunk meg. A nyírfaszén hasmenés ellen jó. A nyírfakátrány a nyír fájából, kérgéből és gyökeréből áll. Krónikus bőrbetegségek esetén alkalmazható.
A veseköveseknek ajánlom a nyírfalevél teát – gyógynövény szaküzletben 180 Ft
/ 3 ujjunkal kiemelünk a tasakből egy csípetet és 8 dl gyöngyöző vízbe helyezzük, a hevítést szüntetjük, - napi adag/
5-10 percig áztatjuk, – szürjük.
Másnaponként filteres édeskömény teát igyunk napi 3x
Fontos minden tejtermék abbahagyása és mákos ételek fogyasztása… minél sötétebb mákkal, – annál jobb,
(guba, nudli, rétes, palacsinta, bejgli, mákos tészta, mákos piskota bögrés, )
naponta pl. mézet csészébe darált mákkal keverünk és minden nap a hütőből kivéve egy teáskanálnyit fogyasszunk!
A fájdalmunk megszűnik!