Egészség és lehetőség!
Ne fuss az egészséged (a kincsed) után, hanem őrizd meg azt! A testünk ha beteg, - csak akkor képes meggyógyulni, amikor ebben segítünk neki. - Ne féljünk nagyot lépni, ha ez tűnik szükségesnek, mert két kis ugrással nem jutunk át a szakadékon!
Miért egyek olyan rostot, ami emészthetetlen?
Nagyapám a zöldbabot ne szerette, - "nem eszek bab hajat" - rákban halt meg!
Az emészthetetlen rostokat valóban nem tudjuk megemészteni, azonban a vastagbél flórájában élő hasznos bélbaktériumok (Bifidobaktériumok és Lactobacillusok) részére táplálékul szolgálnak, így segítik szaporodásukat.
Továbbá a prebiotikumok(méz, fokhagyma, vöröshagyma) lebontásának fő termékei a rövid láncú zsírsavak (SCFA), melyek táplálják a GALT immunsejtjeit és az elhízás ellen hatnak. Mindezen tulajdonságok pedig többszörösen is
hatással vannak az egészségre:
- elősegítik az emésztést
- fokozzák a szénhidrát- és zsíranyagcserét
- fellazítják a vastagbél falán lerakódott káros anyagokat és segítik azok kiürítését
- fokozzák a teltségérzetet
- csökkentik a koleszterinszintet
- nem engedik a vércukorszint hirtelen megugrását az étkezéseket követően
- fokozzák zsír- és szénhidrát-anyagcserét
- nyugtatólag hatnak a bélfalak nyálkahártyáira
Az élelmi rost megnevezés a növények ehető részét takarja, amely nem tud megemésztődni, illetve felszívódni a vékonybélben, így érintetlenül halad tovább a vastagbélbe. Ide tartoznak a poliszacharidok, oligoszacharidok , lignin, valamint a növényekhez kapcsolódó anyagok (mint a vaxok, szuberin). Az élelmi rost fogalom a keményítőknek egy emészthetetlen keményítő néven ismert fajtáját is magában foglalja (ezek a hüvelyesekben, őrölt magokban és gabonákban, valamint gabonapehelyben találhatóak), mivel ellenáll a vékonybél emésztőfolyamatának és változatlanul jut a vastagbélbe.
- Forrás:
Gyümölcsök: körte, eper, szeder, málna, ribizli, narancs, szárított gyümölcsök
Zöldségek: kelbimbó, articsóka, vöröshagyma, fokhagyma, kukorica, borsó, zöldbab, brokkoli
Hüvelyesek: lencse, csicseriborsó, babfélék
Teljes gabonák: korpafélék (zab, búza), pelyhekfélék (zab, korpa, lenmag, szója, szezám), tönkölyliszt, durumliszt, zabliszt, búzacsíra, szójaliszt
- Az élelmi rostok fajtái: a különböző élelmi rostok közül négy típus különböztethető meg. Megkülönböztetünk növényi és állati eredetű, vízben oldható és oldhatatlan rostokat. A vízben oldódó rostok (sárgarépa, alma, banán, burgonya zabfélék, citrusfélék, árpa és babfélék) jól csökkentik a koleszterinszintet és a vércukorszintet.
- A vízben nem oldhatók alkalmasak a székrekedéses panaszok javítására, növelve a széklet mennyiségét, és csökkentve az étel bélben való tartózkodásának idejét. Ilyen rostok a teljes kiőrlésű gabonalisztekből készült pékárukban, diófélékben és egyes zöldségekben fordulnak elő
Mennyit?
Egy felnőtt napi rost szükséglete: 35-40 g.
- Hatása:
Az élelmi rostok, különösképp az oldhatatlanrostok, segítenek a székrekedés megelőzésében, emelve a széklet tömegét s csökkentve tranzitidejét a bélben. Így gyorsítják az anyagcserét, fokozzák az emésztést.
- Ez a hatás azonban akkor érvényesül, ha a rostbevitellel párhuzamosan a víz bevitele is nő. A megevett rostok folyadék hatására megduzzadnak, és letisztítják a bélfalra tapadt salakanyagokat és a bélsár nagy részét.
- Mivel lassítják a szénhidrátok felszívódását a vékonybélben, ezért kiegyensúlyozottabb lesz a vércukorszint.
Az oldható rostok megkötik az epével (epesavak formájában) ürített koleszterin egy részét, amely így nem szívódik fel újra, ilyen módon csökkentik a vér koleszterinszintjét.
A rövid szénláncú zsírsavak, melyek a rostok fermentációja során keletkeznek, a bélsejtek fontos energiaforrásaiként szolgálnak, valamint megakadályozhatják a bél tumorsejtjeinek növekedését, osztódását.
Epidemiológiai vizsgálatok eredményei az élelmi rostoknak egy újabb, a szívkoszorúér megbetegedések (CHD) megelőzésében játszott szerepét is azonosították, mely a vér lipidösszetételének javításán alapszik.
Mivel a rost a diétában biztosítja a térfogatnövelést, kalória hozzáadás nélkül vezet telítő hatáshoz segítve a súlykontrollt.
Fontos:
Nagyon túlzásba sem szabad vinni a rostbevitelt, mert túlzott mértékben fogyasztva, főleg, ha kevés folyadékot fogyasztunk mellette, szorulást okozhat, valamint felfúvódást, görcsöket. Illetve csökkentheti a kalcium és a vas felszívódását a szervezetben, ezért ajánlatos lehet ezeket az ásványi anyagokat pótolni valamilyen formában.
Hámozás után reszeld le, majd keverd össze friss citromlével és mézzel - ízlés szerint -, hagyd állni, majd fogyaszd salátaként! De miért is jó a fekete retek? A cikkből megtudhatod!
-
Igazából, ha csak a józan paraszti észre hallgatunk, akkor is egyértelmű a télen kapható hónapos retek vagy jégcsap retekhez képest sokkal több hasznos vitamint tartalmaz a fekete fajta. Egyes források szerint akár háromszor annyit is! Sőt, a legtöbb télen kapható zöldséggel összehasonlítva ez a helyzet.
Melyek a legfontosabb vitaminok, ásványi anyagok, amiket megtalálhatsz a fekete retekben?
Az alap C-vitaminon kívül, B1-, B2-vitamint, vasat, kalciumot, magnéziumot, foszfort és niacint tartalmaz. Mivel antioxidánsokban nagyon gazdag, ezért az immunrendszer általános erősítésére is kiváló.
Kálium tartalma sem elhanyagolható, ennek köszönhetően kiváló vízhajtó.
Hatóanyaga a mustárolaj, amely serkenti az étvágyat, az epére, a májra és a vérkeringésre is jó hatással van. Felső légúti megbetegedések esetén segíthet enyhíteni a tüneteket, felszakítani a letapadt váladékot, csillapítani a köhögést.