Egészséges életmód...
Először lélekben tisztuljunk meg, gyülölet , harag ne legyen életünkben , csak szeretet!
Ezt követően ha van saját kertünk vessünk fűszernövényeket.
Egyszeri étkezés kétharmadát tegye ki a zöldség!
burgonya, bab, karalábé, sárgarépa nyers zöldség, - a blanzsirozott zöldség...ceruza zöldbab, pici sárgarépa szélesmetélt, rakott krumpli paszternák karikákkal...
Heti háromszor főzelék, az egyharmadát leturmixoljuk és sűrítjük vele liszt nélkül...zellerrel is lehet sűríteni a főzelékeket.
Az olajak gyógyítóak a szervezet számára:
mákolaj: a csontrendszert karbantartja
mandulaolaj: bőr hidratálása belsőleg
szőlőmag olaj: 240 fokon is birja a sütést
avokádó olaj: bőr karbantartás, palacsinta sütéshez kiváló
tökmagolaj: izületi problémák kezelése külsőleg is, immunerősítő, anti oxidáns tartalommal rendelkezik
lenmagolaj: legmagasabb az omega 3 tartalma 57% -lehet sütni és arcra is kenni...gyulladásgátló, a szabadgyököket leköti...könnyen romlik, - kis kiszerelés, karakteres keserú ízű, egy sós palacsintába lenolajos belsőbe sajtot tegyél
barackmag olaj: funkcionális élelmiszer gyógyszereket helyettesíti, legerősebb antioxidáns.. rákellenes hatása van...a baracmagot érdemes eszegetni...
- Reggel vigyük be a jó eszenciális zsirsavakat, segít kiüríteni a rossz zsírsavakat, ...de ne magába, egyed, joghurtba is teheted.
Búza , burkonya rizs kukorica, ma a négy alap élelmiszer...sajnos,
Cukkini, káposzta, padlizsán, zeller, zöldség, paszterna, sárgarépa, karalábé, karfiol, paradicsomos paprika... a kert ékességei..olcsó saját magot vethetünk...sikerélmény,,, kel.. terem.. a lélek fontos..de finom az étel belőle..
Ánizs:
főzelékek (vörös káposzta-, sárgarépa-, tök-, cékla- stb.), gyümölcslevesek, édes rizsek, párolt húsok, vadas ételek, mártások ízesítésére; ezeket egy kevés ánizs előnyösen érdekessé teheti. Virágját és levelét salátákhoz teszik. Friss vagy mélyhűtött leveleit teának, saláták, túrók, sajtok ízesítésére használhatjuk. Alkalmas más teák ízesítésére is. Az ánizs inkább édes krémek, tészták, főleg a mézeskalács nélkülözhetetlen fűszere.
Gyakran teszik édességekbe, gyümölcskompótokba, édes rizsbe, köhögés elleni cukorkákba, pudingokba, tésztákba, süteményekbe, egyes vidékeken még a kenyérbe és a sós süteményekbe is. Az ánizzsal fűszerezett piskótatészta egybesütve és szeletekbe vágva, a kedvenc süteménye a teázóknak. Sokféle italhoz adják, így puncsokhoz, szirupokhoz, likőrökhöz, édesborokhoz és teákhoz, de leginkább a likőrgyártásban jelentős.
Orvosi zsálya:
Izzadás-szabályzó hatású: a zsálya egyik különleges tulajdonsága, amely a gyógynövények között is egyedülálló, hogy csökkenti az izzadást. Számos vizsgálat kimutatta, hogy a zsálya az izzadékonyságot akár 50 %-ban is visszaszoríthatja, a legerősebb hatását fogyasztása után 2 órával fejti ki. Ez egyben azt is megmagyarázza, miért lehetett a növényt az erőteljes izzadással járó láz csökkentésére, illetve az anyatej elapasztására alkalmazni. Azonban e növény különleges sajátossága abban rejlik, hogy míg erősen izzadó egyéneknél izzadást csökkentő, azoknak, kik nehezen izzadnak, izzasztó hatású.
Antimikrobiális hatású ( baktérium-, gomba-, és vírusellenes): a zsályáról a laboratóriumi kísérletekben kimutatták, hogy számos fertőzést okozó baktérium ellen hatásos - ami a növény évszázados sebgyógyító használatára magyarázattal szolgál. Szárítja a sebeket, a fekélyeket, elállítja a vérzést.
Tartósítószer: a húsok részben azért romlanak meg, mert zsírtartalmuk oxidálódik, s így a hús megavasodik. A rozmaringhoz hasonlóan a zsálya is erősen antioxidáns hatású anyagokat tartalmaz, amelyek lassítják a hús megromlását. A zsálya antioxidáns hatóanyagainak tartósító értéke egyes kereskedelmi tartósítószerekével vetekszik, amely igazolja hagyományos alkalmazását. A zsálya tartósító hatása hasznosítható ételmérgezések megelőzésére, ha gazdagon keverünk zsályát a húsételekbe, a halhoz, illetve a tésztához, és a burgonyás ételekhez.
Emésztésserkentő: a legtöbb konyhai fűszernövényhez hasonlóan a zsálya is nyugtató hatást fejthet ki a gyomor sima izmaira (emiatt görcsoldó hatást is mutat). Ez azt jelenti, hogy elődeink akkor is helyes nyomon jártak, amikor a növényt emésztést serkentőként alkalmazták. Émelygés és hasmenés megszüntetésére is alkalmazható.
Cukorbetegségre: egy német kísérlet igazolta, hogy a zsálya főzete éhgyomorra fogyasztva csökkenti a cukor (glükóz) szintjét a vérben. A diabétesz súlyos betegség, amely szakszerű orvosi ellátást igényel. Ezért aki a gyógyterápiájában a zsályát is használni kívánja, feltétlenül egyeztesse orvosával.
Torokfájásra: a zsálya tannint tartalmaz, amelynek összehúzó tulajdonsága egyben az üszögös fájdalmak, a fogínyvérzés és a torokfájás hagyományos kezelésében gyakorolt kedvező hatását is megmagyarázza. Németországban az orvosok ma is ajánlják a meleg, zsályás toroköblítőt a torokfájás és a mandulagyulladás enyhítésére.
Nőgyógyászati problémákra: különböző tanulmányok azt mutatják, hogy a zsályaolaj serkenti a méh összehúzódásokat - a növény hagyományos menstruációt serkentő alkalmazását is alátámasztva.
Áldott állapotban lévő nők emiatt gyógyszermennyiségben ne használják. Nem várandós nők azonban a menstruáció megindítására kipróbálhatják. Erősíti a méhet, és gyógyítja a fehérfolyást, valamint visszafogja a spermaürítést. Változókor idején, a túlzott verejtékmirigy működését szabályozza.
Tejelválasztást csökkentő: segít a kismamáknak a tejmirigyek kiválasztását csökkenteni a baba elválasztásakor.
Vértisztító hatásának köszönhetően, kiváló szépségápoló szer, egészségesen tartja a bőrt, és egyes népi tapasztalatok szerint megszünteti a hajhullást. Egyaránt alkalmas a korpás fejbőr, a zsíros-, és a száraz haj kezelésére.
Agy-, és idegerősítő: a zsálya különleges adottságokkal rendelkezik az elme érzelmi gátlóinak eltávolítására, nyugodtság és tisztánlátás előidézésére. Segít enyhíteni a mohó vágyakat és szenvedélyeket. Specifikus a szív megnyugtatására.
Külsőleg: torok-, mandulagyulladás, ínygyulladás, fogínysorvadás, foglazulás, ínyvérzés, szájpenész esetén, fogkőoldásra öblögető szerként javasolják naponta többször, étkezés után. A zsályás kezelés után 30 percig táplálék, illetve folyadék fogyasztása nem ajánlott.
Zsályatea I.: 1 púpozott teáskanál zsályafüvet leöntünk 2,5 dl forró vízzel, és lefedve 20 percig állni hagyjuk, szűrjük, és kortyonként fogyasztjuk. Adagja: naponta 2-3 csésze tea maximum 6 hétig, utána legalább ugyanennyi szünetet kell tartani.
Zsályatea II.: a torokfájásra a zsálya az egyik leghatékonyabb gyógynövény. 4-5 zsályalevél,1 liter víz és 1 kávéskanál ecet szükséges hozzá. Mossuk meg a zsályaleveleket, majd vágjuk finomra. Tegyük egy kancsóba, és öntsük rá a forró vizet. Hagyjuk ázni 10 percet, majd szűrjük le. Ha gargalizálni is szeretnénk vele, akkor tegyük hozzá az ecetet.
Mézes zsálya: 500 gramm mézhez adjuk egy bio citrom levét és reszelt héját, 15 gramm zsályalevelet, 1 fahéj rudat és 5 szegfűszeget. Az így elkészített gazdag mézet kenyérre is kenhetjük, de teában is finom.
Zsálya likőr: 1 liter 40%-os szeszhez vagy vodkához 20 db friss zsályalevelet tegyünk, s áztassuk 2 hétig. Leszűrés után tegyünk hozzá ízlés szerint mézet és kész a likőr.
Zsályabor: 30 gramm zsályalevelet tegyünk 1 liter jó minőségű vörösborba, 7 nap múlva szűrjük le, és tároljuk sötét üvegbe. A zsályabor frissítő, reumaellenes, és emésztés segítő hatású, naponta két kispohárral fogyasztható étkezésekhez.
Komló: nyugtató hatású ... citromfűvel szárított formában 1 evőkanállal forrázni...
a komlót fűszerként: zöldség fasírtok, mártások, tojáskrém ízesítésére, ...salátákat díszíthetünk vele.
Lestyán: vegeta növény...évelő növényA zöld lestyánlevél kiváló ízt ad a leveseknek, salátáknak, jól harmonizál a zöldborsóval, minden friss zöldfűszert, de mint minden zöldfűszert, csak a főzés végén adjuk az ételhez.
Vesekő, vesehomok kihajtására, ödémák megszüntetésére jó, kiváló vizelethajtó. Ha gyakran van gyomorégésünk, legyen otthon lestyán. Serkenti az emésztést, de kismamák ne fogyasszák!
Tárkony: krémsajtokhoz, levesekben, főzelékekben, ragukban nagyon jó. Finom a tárkonyos csirkeraguleves és a tárkonyos burgonysaláta is.
A főzelékek közül a burgonya, zöldbab és zöldborsó főzelékek kapnak új értelmezést egy kis friss tárkonytól.A francia konyha alapfűszere. Erdélyhez hasonlóan sült húsok fűszerezésére használják.
Fontos a provence-i fűszerkeverékben és mustároknak is fontos alapanyaga.
Nagyon jól megy vad- és szárnyasételekhez, de bárányt és borjút is ízesíthetünk vele.
A leggyakoribb 5 vitaminhiány típus és a tünetei...
Tünetek: a termékenység csökkenése, nőhet a vérszegénység veszélye, instabil idegrendszer, izomrángások. Ritkán, de ez a vitaminhiány okozhat koraszülést, Crohn-betegséget, genetikai és emésztési rendellenességek is jelentkezhetnek.
A bőr szárazzá, pattanásossá válik, a látás, de a csontozat szerkezete is gyengülhet. A száj- és orrüreg nyálkahártyájára is negatívan hathat, kiszáradást idézve elő, így az immunrendszer védekezőképessége gyengébb lesz, a szervezet sebezhetőbbé válik.
Ez a vitamin felelős a haj és a bőr egészségéért, ezért ha kevés van belőle a szervezetben, akkor a hajvégek megtöredeznek, megjelenik a korpa, a bőr kiszárad, kicserepesedik, viszketni kezd. Ez a problémát okozhatja a túlzott antibiotikum-használat.
Ilyen esetben az ajkak sarkai kiszáradhatnak, berepedezhetnek, de a probléma mögött állhat vas, fehérje illetve cink hiány is, ami következhet abból, hogy vegetáriánus vagy. Ezért érdemes lazacot, tonhalat, tojást, napon száríott paradicsomot, céklát, mogyorót, lencsét enni, így ettől az immunrendszered is megerősödik.
Ez egészséges zsírsavak, illetve A- és D-vitaminhiányra utalhat. Fogyassz telítetlen zsírsavakat tartalmazó ételeket, amilyen a halhús, de ott van a mandula, a dió, a tök- és lenmag. A-vitaminban gazdag zöldség a sárgarépa, és a D-vitaminhoz napfényre van szükséged.
Ha tetszett, nyomj egy Like-ot is.