Egészséges életvezetés...
Étkezzünk rendszeresen, naponta 3 alkalommal, - utoljára legalább a lefekvés előtt 3 órával.
Az étkezés megkezdése előtt adjunk hálát az ételért és kérjünk rá áldás a hitünk szerint. Ha nincs kialakult módszerünk, akkor pl. „Legyen áldott ez az étel, aki adta, és aki megeszi, szolgálja egészségünket és egyensúlyunkat.”
Rendezett és nyugodt környezetben étkezzünk. Ha feszültek vagyunk, akkor lazítsunk előtte irányított, tudatos, lassú, mély lélegzetvételekkel. Csak akkor együnk, ha éhesek vagyunk. Csak akkor igyunk, amikor szomjasak vagyunk, igyunk elegendő mennyiségű vizet minden nap.
Étkezés közben üljünk egyenes gerinccel. Kiemelkedően fontos az alapos rágás a jó emésztéshez és a tápanyagok feldolgozásához, kb. 30-szor falatonként. Akkor nyeljük le a falatot, ha nyállal összekeveredve folyékony állagú a megrágott étel. Együnk mértékkel, ameddig jól esik, fejezzük be, amikor már elég, de még nem ettük túl magunkat. Az étkezés végén köszönjük meg az ételt.
A mély és pihentető alvás érdekében éjfél előtt menjünk aludni. Fürödjünk naponta, de kerüljük a túlságosan forró, és hosszú fürdőket, mert kivonják az ásványi anyagokat a testünkből. Az energia áramlás gyengéd serkentésére dörzsöljük át fürdésnél a testünket forró törölközővel, de legalább a kezünket, lábunkat és a fülünket.
A fogaink tisztítására természetes készítményeket használjunk (zeolit por, tengeri só). Természetes, növényi tisztálkodó szereket, kozmetikumokat használjunk (pl. tiszta növényi szappan, gyógyszertárban kevert hidratáló krém).
Amennyire csak lehetséges viseljünk természetes alapanyagú ruházatot, különösen alsóneműként pamutot. Kerüljük a nagy, összeérő fém ékszereket az ujjakon, csuklón, nyakon vagy a testünk más részein, mert gátolják az energiaáramlást.
Ha az állapotunk engedi, töltsünk rendszeresen időt a szabadban, a mérsékelt napfényen, sétáljunk a fűben, a hóban, az erdőben, a vízparton.
Rendszeresen végezzünk fizikai gyakorlatokat, ami lehet séta, jóga, tánc, taichi tornagyakorlatok, kerékpározás, kertészkedés, természetjárás stb.
Legyen az életünk része a rendszeres szellemi aktivitás, kreativitás is a nekünk kedves formában, mint például olvasás, tanulás, írás, komponálás, zenélés, szabás-varrás, önkéntes munka stb.
Tegyünk nagy zöld levelű növényeket a szobába, hogy frissítsék és oxigénnel lássák el a levegőt. Nyissunk ablakot naponta, akkor is, ha hideg van odakint, hogy friss levegő jöjjön be.
Tartsuk tisztán és rendben a lakást mindenhol, különösen azt a részt, ahol ételeket készítünk és tálalunk. A takarításhoz, mosáshoz, mosogatáshoz biológiailag lebomló, természetes szereket használjunk, amelyek nem mérgező anyagokból készültek (ecet, citromlé, só, mosószóda, szódabikarbóna stb.)
Vegyük a lehető legrövidebbre a televízió vagy számítógép monitor használatát. Kerüljük az elektromos főző eszközöket, sütőket és a mikrohullámú sütőt. A gáz vagy a fatüzelés az előnyösek az energia minősége szempontjából. Használjunk a főzéshez inkább öntöttvas, rozsdamentes fém, hőálló üveg edényeket, mint alumínium vagy teflonbevonatú fajtákat.
Hallgassunk és énekeljünk vidám dalokat, táncoljunk. Keressük azok társaságát, akikkel jól érezzük magunkat. Kezdeményezzünk és tartsunk fenn aktív levelezést a családtagokkal, barátokkal.
Mi az a makrobiotika?
Az életükért és az egészségükért felelősséget vállalók tudást gyűjtve, aktívan, hittel tesznek is annak minőségéért. A makrobiotika az egészséges életmód és táplálkozás átfogó, rendszere, magában foglalja az alapanyagok kiválasztását, a főzési módszereket, valamint az étkezést és életmódot is. Az emberiség hagyományos életmódjának mai, modern értelmezése.
A természettel összhangba hozott életről és étrendről szól, az életerőnk magas szinten tartásáról, az egyensúlyunk folyamatos megteremtéséről, figyelembe véve az éghajlati övet, az évszakot, a környezeti hatásokat, a nemünket, a korunkat, a pillanatnyi állapotunkat, az aktivitásunkat, az éppen hozzáférhető alapanyagokat és a főzésre fordítható időnket.
Mire jó ez az étrend?
Makrobiotikus életmód és étrend alkalmas a civilizációs betegségek megelőzésére, káros hatásainak természetes enyhítésére, gyógyítására. Ilyenek például a túlsúly, a fejfájás, az allergiák, a rák, a szív- és érrendszeri, az emésztő rendszeri problémák, a cukorbetegség, a férfi és női reproduktív szervek problémái.
A módszer sok követője gyógyult már ki különféle súlyos betegségekből. Egészséges, aktív, hosszú életet élnek világszerte azok a közösségek, akik ilyen étrendet és életmódot követnek. A magas élelmi rosttartalmú ételek egészségesen tartják az emésztőrendszert. A telített zsírok alacsony szintje a vér jó minőségéhez vezet, javítja a vérkeringést és a szív működését. Az alacsony glikémiás indexű makrobiotikus ételek támogatják a vércukor szint egyensúlyát, segítik a túlsúly csökkentését és az érzelmi egyensúlyt. Az ételekben a savas és a lúgos hatás, valamint a kálium és nátrium mennyisége a szükséges egyensúlyban vannak. A lassan lebomló összetett szénhidrátok azt eredményezik, hogy az ételek hosszabban fennmaradó energiát, nagyobb állóképességet és életerőt adnak.
Az általános makrobiotikus étrend: fehérjékben, vasban, kalciumban, más ásványi anyagokban, nyomelemekben és vitaminokban gazdag. A fehérje kulcskérdés a sejtosztódáshoz, de a túlzásba vitt bevitele egészségtelen növekedéssel és veseproblémákkal járhat, ez az étrend ideális fehérje szintet és kombinációkban megfelelő összetételt ad. Az egyéni szükségletek és állapot mellett az évszakok is fontos szerepet játszanak az élelmiszerek és főzési módok az kiválasztásában.
Mit együnk, hogy egészségesek legyünk?
Az étrend egészséges, élő alapanyagainak gyógyító hatásait tudományos kutatók sora vizsgálta és értékességüket folyamatosan igazolják. Ételeink alapanyagául élettel teli növényeket választunk, ugyanis ezek élő energiával és sokféle értékes tápanyaggal rendelkeznek.
Az egész gabona, bab és magfélék, a zöldségek élőek, képesek a növekedésre, kicsíráznak, a gyökér zöldségek a veremben kihajtanak, a gyümölcsök magvai elültethetők és új növények fejlődnek ki belőlük, a természetesen erjesztett, fermentált ételekben - például a szójababból készül miszóban - pedig mikroszkopikus folyamatokban élő enzimek virulnak.
A makrobiotikus rendszer az energia szempontból kiegyensúlyozott ételeket ajánlja, az egész gabonaszemek a legmegfelelőbb ételek az ember számára, különösen a barna rizs.
Az emberek melegvérű lények, ezért a táplálékukat leginkább a kiegészítő ellentétből, a növények köréből igénylik, ezért kiemelkedőek a gabonafélék, a zöldségfélék, a babfélék, a mag és diófélék, a tengeri füvek és a helyben termett gyümölcsök az étrendben a mérsékelt éghajlati övben. Az állati eredetű ételek közül a halak ajánlottak, különösen a fehér húsú halfajták,
Gondosan választjuk ki a természetes élelmiszer alapanyagokat, tároljuk őket és dolgozzuk fel otthon, a főzési módszerekkel különféle hatást gyakorolunk az ételek energiájára, majd elfogyasztjuk őket és kölcsönhatásba kerülnek a testünk energiájával, hatást gyakorolva az életenergiánkra, és egyensúlyunkra. Ismerjük meg az összes értékes alapanyagot és főzési módszert, használjuk őket változatosan, ízletes ételek készítésére.
Kik követik ezt a módszert?
Sok egészséges ember használja alkalmanként, például tisztító kúrának, de sokan már életmódként is élik, hogy fiatalon, egészségesen, energiával telve tudjanak élni és dolgozni. Rengeteg írásos visszajelzést kaptunk az elmúlt években a módszert sikeresen alkalmazóktól a javuló állapotukról és gyógyulásukról sokféle betegségből: különféle rákbetegségekből, nőgyógyászati bajokból, cukorbetegségből, érrendszeri, mozgásszervi, légúti, emésztő rendszeri és egyéb betegségekből.
A módszer népszerűsége az elmúlt évtizedekben világszerte nőtt, keleten évszázados hagyományai vannak, Amerika után Európában is ismertté vált, az elmúlt néhány évtizedben, hazánkban is gyorsan terjed. Mindenki lehetősége, világszerte emberek milliói követnek ilyen egyénre szabható étrendet és életmódot, gazdagok és szegényebbek, híresek - mint például Madonna, Tom Cruiz, Gwyneth Palthrow, Illényi Katica - és hétköznapiak, családok és egyedül élők.
Sokféle vallási, kulturális, környezeti háttérrel, bőrszínnel, városlakók és vidékiek, egészségesek és betegségekből gyógyulni vágyók, fiatalok és idősebbek, férfiak, nők, gyerekek, és minden természetes, békés életre vágyók élnek így. Az életmód követői egy békés világ álmát őrzik és saját életükben az alapanyagok választásával, a főzéssel, az étkezéssel, az életmóddal, a környezetükkel való összhangra törekvéssel tesznek is érte. Az iparosodott világ feldolgozott élelmiszereinek nagy részét élő, természetes, makrobiotikus ételekkel pótolni nem kevesek költséges mulatsága, egyszerűségben is élhető, harmonikus életmód és étrend a természettel összhangban.
Környezettudatos, fenntartható életet tesz lehetővé ősi alapokon, a mai felfogással is összhangban. Elvei és módszerei iránymutatót adnak egy nagyon összetett, állandóan változó világban, amelyben fontos iránytűnk az intuíciónk (biológiai bölcsességünk), amely a makrobiotikus ismeretekkel, gyakorlattal, az életmóddal és étrenddel folyamatosan fejlődik.
Egyszerűen és gyorsan elkészíthető nagymamáink receptje szerint ez a glutémentes, édes-savanykás, hagyományos desszert.
Hozzávalók:
Elkészítés változatok:
1. Főve
A csipet sóval, négyszeres vízben a mazsolával és a citromlével együtt folyamatos gyors keverés mellett – mert pöfög - addig főzzük a kukoricadarát, amíg elválik a fazék oldalától és megdagad. Szükség esetén kevés hideg vizet önthetünk még hozzá.
Nyáron meleg időben.
Öntsük az aszalt gyümölcsökkel és citromlével együtt vizezett formákba vagy nagyobb tortaformába, kuglóf formába. Néhány óra állás alatt megdermed és kiboríthatóvá, szeletelhetővé válik. Friss helyi gyümölcsökkel rétegezhetjük a formába öntéskor vagy kombinálhatjuk a tálaláskor, díszíthetjük gyümölcslekvárral és mandula lapokkal is.
2. Főve és tepsiben sütve
Hidegebb időszakban az aszalványokkal együtt megfőzött polentát süssük meg tepsiben.
Előmelegítjük a sütőt 180 fokra, a magas oldalú tepsit vagy tortaformát kikenjük olajjal, max 2 cm magasan beleöntjük a főtt keveréket. Minden adag közepébe kanalazunk baracklekvárt, egyenletesen megszórjuk az apóra vágott dióval. A sütőben kb 15-20 percig sütjük. Nagyon fontos, hogy ne süssük túl, túlszárítva nem jó. Kihűlve szeleteljük adagokra.
Almás mákpuding
½ liter rizstej, 1 csipet tengeri só, ½ csésze barnarizs dara vagy tönköly búzadara
½ citrom reszelt héja és leve ½ csésze vízzel, 5 dkg mazsola és 3 evőkanál rizsszirup 15 perig áztatva, 1 aromás édes alma nagyara reszelve és 5-8 dkg mák darálva
A rizstejben a csipet sóval, folyamatosan kevergetve puhára főzzük a darát és a mazsolát az áztató levével együtt, majd félrehúzzuk és belereszeljük az almát, majd kevergetve felforraljuk, végül belekeverjük a darált mákot, egyet forralunk rajta és elzárjuk a tüzet. Csécsékbe, kehelybe, muffin formákba öntjük és hagyjuk kihűlni a tálalás előtt, feldíszítjük felezett mandulával, aszalt vörös áfonyával, aszalt sárgabarack darabokkal, mazsolával, cukor nélkül eltett sárgabarack lekvárral, stb.. A mák darálva kalciumforrás lehet, de szélsőségesen jang, összehúzó, szorulást okoz, beiglibe, tekercsbe töltve és sütőben sütve kiszárító hatásúvá is válik. A mazsola, a főtt gabona és az almareszelék enyhítik ezt a szélsőséges hatást, így kínáljuk inkább ritkán, jang állapotúaknak ne.
Ha tetszett, nyomj egy Like-ot is.