Mire jó a bazsalikom?
Kislevelű és fodros, zöld és sötétbordó, ánizsos, fahéjas, citromos, és mentás, szent és thai – ezek mind különböző bazsalikomok, számuk meghaladja az ötvenet.
A jellegzetes, illóolaj-tartalmú fűszernövény, amelynek a virágzó hajtásában 0,5-1,5% igen kellemes és tartós, a szegfűszegre emlékeztető, fanyar illatú és pikáns ízű anyag van.
A 30-50 cm magasra megnövő, élénkzöld színű bokor meleg és napfénykedvelő. Szereti a jó vízgazdálkodású, termékeny talajokat. Virágágy szegélyezésére, sőt balkonládába kiültetve is kellemes színfoltja a díszkertnek.
A bazsalikom táplálkozási előnye:
Levele, szára, és virágja cukrot, karotint, fitoncidokat, C, B2, PP vitamint tartalmaznak. Ezen kívül rutint, illó olajokat, cseranyagokat, glikozidokat, és szaponint tartalmaz.
A bazsalikom gyógyhatása:
- Növeli a szervezet általános tónusát, melyre olyan nagy szükségünk van télen, és az évszakváltások időszakában
- helyreállítja a gyomor és bélrendszer működését.
- Stimulálja az emésztést, nem hagyja az étel elsavasodjon a gyomorban.
Ajánlom nyugtató fürdőnek, stressz feszültség esetén, langyos vízben pedig kellemesen lehűt a meleg nyári napokon.
A főzetét ihatjuk elhúzódó köhögés, fejfájás, és a nemi és vizeletkiválasztó rendszer gyulladásai esetén.
Hatásos a migrénes fejfájáskor, és álmatlanság ellen, ezen kívül élesíti az elmét.
- Hatóanyagai növelik a mellékvese hormontermelését.
- Illóolaja antibakteriális hatású. Segít a szellemi és idegi túlterhelések esetén.
Elegendő mindehhez néhány csepp bazsalikom olajat párologtatni az aromalámpában, és általános közérzetünk rögtön javulni fog.
A bazsalikom illóolaját, mint minden más illóolajat nem szabad koncentrál formában használni, feltétlenül hígítsuk más bázis olajjal, mint például a szezám olaj.
Gyógyreceptek:
A bazsalikom olaj megszabadít a fogfájástól, 1 cseppet adunk ½ pohár forral t vízhez, és ezzel öblögetünk 5-6 szor naponta.
- Az idegrendszeri betegségek esetén nagyon jól kiegyensúlyozza az ember állapotát a bazsalikom tea.
1 evőkanál szárított bazsalikomlevelet (lehet szárral, virággal együtt) leöntünk egy pohár forró vízzel, és 5 percig kis tűzön főzzük, majd 30 percig állni hagyjuk. ¼ pohárral fogyasztunk belőle naponta 4x étkezés előtt.
- Ugyanez a tea megszünteti a hányást, hányingert, és a fejfájást. Viszont terhesség alatt nem ajánlott a fogyasztása.
- A bazsalikom tea megnyugtatja a viszkető bőrt, és a rovarcsípések okozta gyulladást, ha egy erős bazsalikom főzetbe áztatott vattát vagy gézlapot helyezünk rá.
- Aki rosszul lesz a buszon, autóban, utazás alatt — megnyugtathatja gyomrát egy bazsalikom levél elrágogatásával útközben.
Ha reggelenként mézes bazsalikom teát iszunk, akkor napközben rengeteg új ötletünk támad, és munkaképességünket megőrizzük egészen a nap végéig.
Indiai kutatók megállapították:
- a bazsalikom növeli a szervezet védekező képességét
- a felesleges szabad gyökökkel szemben véd, melyek daganatos betegségekhez, szív, vese, máj betegségekhez vezetnek, és hatással lehetnek az idegsejtekre, és a génekre.
- A Szent bazsalikomot, már ősidők óta alkalmazza az Ájurvédikus gyógyítás az életerő helyreállítására, és az egész szervezet megfiatalítására,-a nemi élet javítására
Ajánlom, hogy legyen mindennapos a bazsalikom étkezésedben, használj ki minden adódó alkalmat a fogyasztására, különösen abban az évszakban, amikor hozzájuthatunk a szabadban termesztett növényhez.
A szabadban termesztett bazsalikom aromája összehasonlíthatatlan a cserepes boltban vásárolhatóéval.
Ilyenkor szárítsunk belőle gondolva a megfázásos időszakra, amikor finom teájával kikúrálhatjuk a torokgyulladást, és a lázat.
A szárított bazsalikomból juttassunk a ruhás szekrénybe. Ez nem csak jó illatot szolgálja, hanem megvédi ruháinkat a molyoktól!
Ájurvéda a bazsalikomról
- Erős, keserű, melegítő hatású, erős utóhatással.
- Növeli a pittát, csökkenti a vátát, és a kaphát.
Frissítő kellemes illata van, a házban elősegíti a tér megtisztulását.
Jó hatással van:
- a megfázásos láz,
-köhögés
- fulladás esetén
1. Megfázás esetén 1 teáskanál bazsalikomot egy pohár vízben megfőzünk.
2. Régóta tartó láz esetén naponta 2-3szor igyunk bazsalikom teát egy csipet fekete borssal.
3. Szokványos megfázás esetén, köhögés orrdugulás, ¼ teáskanál bazsalikom, ugyanennyi szárított gyömbér, ½ teáskanál fahéj egy pohár forró vízhez. Igyuk naponta 2-3 szor.
4. Fekélyes kolitis esetén 1 teáskanál bazsalikom magot áztassunk be egy pohár vízben éjszakára. Reggel leöntjük a vizet, és a magokat keverjük össze ½ pohár joghurttal, és igyuk meg.
5. Hányinger és hányás esetén segít 1 teáskanál friss baszalikomlé, és egy teáskanál méz keveréke, naponta kétszer.
Bazsalikom a gasztronómiában:
Illatot és különleges ízeket ad a paradicsomos, és padlizsános ételeknek, az olaszos tésztaételek elengedhetetlen összetevője. A bazsalikomos ecet, és olaj kiemeli a saláták ízvilágát, mindezek mellet segíti az emésztést, és antibakteriális hatású.
A bazsalikomot sose főzzük sokáig, mindig a végén keverjük az ételbe. Nyersen ahol megtörött a levele ott megbarnul, ezért csak a tálalás előtt vágjuk fel, vagy zúzzuk össze.
A pesto mártást is gyorsan készítsük, akkor kevésbé barnul meg.
Olaszországban az egyik legelterjedtebb ízesítő étel a pesto mártás.
Tradicionálisan tésztával tálalják, de kenyérre kenve vagy mártogatva is egy nagyszerű találmány. Tehetünk 1-2 kiskanállal a zöldséglevesbe is.
Kis üvegekbe töltve tetejére 1-2 ujjnyi olíva olajat öntve a hűtőszekrényben sokáig tárolható — ha teljesen leszárítottuk a bazsalikomleveleket, és ha vigyázunk, hogy amikor kiveszünk belőle, nehogy nedves legyen a kanál, hogy ne maradjon az olajréteg felett az üveg falára kenve belőle, mert akkor megromolhat
Ételreceptek:
Az igazi eredeti olasz pesto bazsalikomból készül, és ha még azt is leírom, hogy attól függően milyen az időjárás egészen különböző minőségűek és ízűek a levelek . Most a hosszú száraz időszakban minden locsolás ellenére sokkal kesernyésebb a bazsalikom, ilyenkor szívesebben készítem az alábbi kevert változatotát.
Petrezselymes pesto
1 nagy csokor petrezselymet (100g), 1 csokor bazsalikomot (100g) jól megmosunk, leszikkasztjuk, letépkedjük a leveleket, és turmixgépben folyamatosan adagoljuk hozzá az olíva olajat mindaddig, amíg egy folyékony paszta állagot el nem érünk, hozzákeverünk 1-2 gerezd zúzott fokhagymát, és egy marék pirított diófélét, - hozzáadjuk a sajtot. (az eredeti receptben pirított fenyőmaggal készül) majd reszelt parmezán, vagy pecorino sajtot keverünk hozzá. Ennek mennyisége ízlés szerint 50-100g közötti lehet.
Bazsalikomos paradicsomsaláta mozzarellával
Személyenként egy közepes paradicsom szeletekre vágva, és fél mozzarella sajt, 5-6 bazsalikomlevél, só, bors és jó minőségű olíva olaj kell hozzá.( az ausztrál oliva a legjobb ezt követi a szűz görög oliva)
Rakhatjuk felváltva egy tányérra a paradicsom és mozzarella szeleteket, de lehet darabokat tépve és rászórva, sózzuk, borsozzuk, megszórjuk az összevágott bazsalikom levéllel, és megöntözzük olíva olajjal. A tépett változatban a sajt jobban felszívja az olíva olajat.
Bazsalikomos olaj
1 csokor bazsalikom
500ml jó minőségű olívaolaj
A megmosott és tökéletesen leszárított bazsalikomleveleket egy vastag szájú üvegbe tesszük, ráöntjük az olajat, ha némely levél a felszínre jönne egy fakanál végével, visszanyomjuk az olajba, lezárjuk az üveget és sötét de, szobahőmérsékletű helyen 1 hónapig érleljük (célszerű az üvegre írni az érlelés kezdőnapját.
Hetente 1-2 szer megkeverjük, megint csak vigyázva, hogy minden levél az olaj szintje alatt legyen. Az 1 hónapos érlelés leteltével átszűrjük az olajat egy tiszta száraz üvegbe, amelyhez válasszunk valamilyen szép formát, és néhány friss de leszárított levelet tehetünk bele, díszítés és némi aromafrissítés céljából.
Pesto készítés...
A bazsalikom levelét és szárát válasszuk ketté
Először a durva szárát egy pici vizzel turmikszoljuk
ezt követően tegyük a levelét
A bazsalikomot, fokhagymát, és a reszelt parmezánt egy aprítóba rakjuk.
A kész turmixot edényekbe rakjuk
Pirítós kenyérre kenve mozarella sajt-tal megtűzve,
paradicsom karikával fogyasszuk
Hűtőben kell tárolni, mert a kifacsart citromlé C vitamin tartalma a tartósítási eljárás a készítésében - a citrom világosabbá teszi a készitményt.
Mivel kétféle magot használtam izesítésre (fenyőmag és mandula), ezért kétféle pesto készült. A maradékot egymásra tornyoztam az utolsó kisüvegben, ezért a jól elválasztódó a két szín
Fonnyasztott paradicsom, rukkola és bazsalikom egy salátában
A paradicsom ettől a kis fonnyasztástól teljesen új jelleget kap, semmi savasság , és puhán édessé válik.
A mesterfogás a sózás, borsozásban rejlik. A nyers és hőkezelt zöldségekből összeállított saláták tartalmasak, ezért kisebb adagokkal számoljunk.
Lehet egy könnyű ebéd, vagy vacsora, vagy sajt nélkül vidámmá varázsolja a tehermentesítő napot (ez az a nap amikor a lehető legkönnyebben étkezünk, csak friss zöldségleveket, almát, vagy könnyű salátákat fogyasztunk, és a szokásosnál többet mozgunk)
Hozzávalók 2 adaghoz:
- 6 db paradicsom, a legjobb a közepes kerek "mindenhol kapható" fajta
- 2 gerezd fokhagyma vékony szeletekre vágva
- olíva olaj
- 1 marék rukkola levél
- 1 marék mindenféle színű és ízű bazsalikom levél
- 5-6 szál petrezselyem zöldje
- 1-2 szál zeller zöldje
- fél saláta
- olíva olaj
- 1/2 citrom leve vagy balzsamecet
-só
-frissen őrölt bors
-kecske feta sajt, vagy más fehér sajt
A paradicsomokat négybe vágjuk és kivesszük a magos-leves közepüket. Egy sütőtálba szépen sorba rakjuk a paradicsomgerezdeket, mindegyikre teszünk egy szelet fokhagymát, meglocsoljuk olíva olajjal, rászórunk néhány kakukkfű ágat, és amitől elveszti asavasságát sózzuk,borsozzuk. Mindössze 10-15 percre betesszük a 100 °C -os sütőbe.
A megmosott leszárított zöld leveleket összevágjuk, elrendezzük egy tányéron, szépen elosztjuk rajta a paradicsomgerezdeket és a kis darabokra vágott sajtot, megöntözzük az olíva olajjal, és kedvünk szerint választunk a citrom és a balzsamecet között,amelyiket kívánjuk azzal megöntözzük, majd befejezésképpen sózzuk, borsozzuk.
A teljes ebédhez még hozzátartozik egy kis sült padlizsán, egyébként ezt el tudom képzelni a salátába keverve is, és egy kissé erős paprikakrém .