Egészség és lehetőség!

Ne fuss az egészséged (a kincsed) után, hanem őrizd meg azt! A testünk ha beteg, - csak akkor képes meggyógyulni, amikor ebben segítünk neki. - Ne féljünk nagyot lépni, ha ez tűnik szükségesnek, mert két kis ugrással nem jutunk át a szakadékon!

lohere.gif
Fermentálás...
 
 
 
 

A bélflóra gyógyítása fermentálással...

A fermentálás abszolút „gluténmentes” eljárás, nem kell hozzá sem ecet, sem cukor, és a tartósítószert is elfelejthetjük. Ha belejövünk, nem is bonyolultabb, mint a savanyítás.

A fermentált zöldségek és gyümölcsök – az ecetes-bolti savanyúságokkal ellentétben – bizonyítottan segítik az emésztést, jótékony hatással bírnak nemcsak a gyomorsavra és a bélrendszerünkre, hanem az egész szervezetünkre. Természetes probiotikumként működnek, megvédik vagy segítik helyreállítani a bélflóránkat, és még a kórokozóktól is megóvnak. Ezek a savanyúságok ráadásul megelőzik a kellemetlen puffadást is.

 

 

Kémiai értelemben más a laktofermentálás, mint a kovászolás (nem kell hozzá kenyér sem), ugyanis itt az üvegünkben tejsavbaktériumok dolgoznak, segítségükkel történik az erjesztés vagy savanyítás.  A fermentálsában még az a jó, hogy a puffadást okozó, nehezen emészthető rostok a zöldségekben felbomlanak, ám a bennük lévő vitaminok és ásványi anyagok megmaradhatnak.

Az eljárás korántsem új keletű, a joghurt, a sajt és a kefír is laktofermentálással készül.

Nagyon fontos ügyelni rá, hogy nekünk hasznos baktériumokat érleljünk. Ezért is, mindenek előtt szerezzünk be jól záródó, megbízható csatos üveget! A megfelelő leszorítás, vele az anaerob körülmények biztosítása, kulcsfontosságú része a fermentálásnak.

 

 

A legkönnyebben fermentálható zöldségek közé tartozik a káposzta (fehér, vörös, kínai kel), a sárgarépa, az uborka, a cukkini, a paprika, a brokkoli és a legtöbb retekféle, de a cékla is. Gyümölcsökkel is lehet próbálkozni, akár szilvával, almával, körtével vagy dinnyével.

Amire külön figyeljünk:

  • A fermentáláshoz szükséges eszközöket alaposan tisztítsuk meg (ecettel öblítsük át) és hagyjuk teljesen megszáradni.
  • A csatos befőttes üveget ki is főzhetjük vagy mikróban is sterilizálhatjuk.
  • Előzőleg felforralt, aztán szobahőmérsékletűre visszahűtött vizet használjunk – ehhez adjuk hozzá az alaplét, ha van! (Az alaplé – már fermentált savanyúság leve.)
  • Ha nincs alaplén, probiotikummal is lehet indítani, azt tehetjük bele a vízbe, vagy csak a sima sós erjesztéssel kezdjünk, mint a savanyú káposztánál.
  • 1 liter vízhez 1 evőkanál (kb. 20 g) sót használjunk.
  • Figyeljünk rá, hogy mindig tiszta eszközzel nyúljunk bele az üvegbe!

Még egy fontos dolog: jódozott sót semmiképp se használjunk, hiszen az megakadályozza a fermentálódást!

 

 

Kezdjük uborkával, vagy cukkinivel – pár nap és kész!

  1. Első lépésként daraboljuk fel a megmosott zöldségeket, de ne túl apróra, mert akkor a tejsavbaktériumok sokkal nagyobb felületen férnek hozzá, és idő előtt megpuhulhat.
  2. Sózzuk meg vagy közvetlenül a zöldséget, vagy a vizet, amit majd ráöntünk. Kaporral , foghagymával, hagymával fűszerezzük! A zöldséget fél órán át hagyjuk állni.
  3. Tömjük bele a csatos üvegbe úgy, hogy minél kevesebb levegő maradjon a szeletek között.
  4. Ízesíteni bármivel lehet, fokhagymával, gyömbérrel, csilivel, mustármaggal vagy különböző friss vagy szárított fűszernövényekkel.
  5. Szorítsuk le a zöldségeket egy nagyobb zöldségdarabbal vagy speciális leszorítóval.
  6. A szobahőmérsékletre lehűtött vízbe öntsük bele az alaplét, aztán az egészet öntsük rá a zöldségre. Nagyon fontos, hogy a lé alól egy zöldség se lógjon ki, nehogy a számunkra kedvezőtlen baktériumok telepedjenek meg az üvegben.
  7. Vigyázzunk arra, hogy sehol ne maradjanak buborékok, rázogassuk meg az üveget, hogy a maradék levegő távozhasson.
  8. Olyan helyre tegyük az üveget, hogy ne érje napfény, de az átlaghőmérséklet 20 fok fölött legyen.
  9. Naponta 1, de ha kell, akár 2-3 alkalommal óvatosan nyissuk ki, hogy távozhasson belőle a szén-dioxid.

Az üveg zárva tartása is fontos, mert az erjedés során végig törekednünk kell az anaerob környezet fenntartására.

 

 

Három nap és kész, ezután hűtőben tároljuk, amíg el nem fogy. A hideg hatására a tejsavbaktériumok tevékenysége lelassul, így a savanyúság akár hónapokig is eláll.

A levét ne öntsük ki, hiszen ugyanolyan hasznos, mint a benne lévő zöldség, így érdemes azt is elfogyasztani.

 

Fermentált cékla

 Hozzávalók 2 db 720 ml-es üveghez (zárható fedelű)

1 kg cékla só víz fűszerek: egész bors, egész kömény, babérlevél

Ha cukrot adunk hozzá, nem lesz édesebb az eredmény, csak hamarabb elindul a fermetálódás. 

 

 

Meghámozzuk a céklát, pár vékony fél szeletet vágunk, amit majd a tetejére hehlyezünk az üvegben. A többi céklát lereszeljük.
Elkészítjük a sós oldatot.  Felforraljuk a vízet, belekeverünk 3%-nyi sót, majd lehűtjük. Ez fontos, mert ha túl melegen használjuk fel, megölhetjük a fermentáláshoz szükséges baktériumokat.
Tegyük az üveg aljára a fűszereket.
Jó szorosan nyomkodjuk az üvegbe a lereszelt céklát, majd helyezzük a tetejére a cékla szeleteket.
Öntsük rá a sós oldatot.
Egy vastagabb sárgarépa hasábjaival szorítsuk le a tetejét, hogy a céklák a folyadék alatt maradjanak.
A tető alatt 1 cm üres hely maradjon. A lének el kell lepnie az összes káposzta darabot.
Az üvegre szorosan rá kell zárni a fedelét, majd tálcára helyezni, mert kiforrhat.

Érlelés:

18-22 fokos hőmérsékleten, fénytől védve kell tartani kb. 1 hétig. Naponta meg kell lazítani az üveg fedelét, hogy az erjedés során keletkező gázok távozhassanak. Pótoljuk a folyadékot szűrt vízzel, ha idő közben fogyna. Amikor a napi üvegnyitáskor kellemes savanyú illatot lehet érezni, meg kell kóstolni a levét, hogy jó íze van-e már (kellemesen savanyú, sós), ha igen, vissza kell zárni a tetejét, majd a hűtőbe tenni. Ekkor már fogyasztható. Hűtőben akár fél évig is eláll bontás nélkül. A probiotikus hatás nagyobb lesz, ha hűtőbe helyezés előtt még a fénytől védett hűvös helyen tatrtjuk 2-3 hétig.

Tanács:

  • Az édesebb zöldségeket nem szerencsés reszelni, mert  túl nagy lesz a fermentálható felület, így a tejsavas erjedés – az édesebb zöldségek, gyümölcsök esetében – könnyen alkoholos erjedésbe fordulhat.
  • Szőlőlevél hozzáadásával roppanósabb lesz az eredmény.
  • A só mennyisége meghatározó: ideális mértékben megakadályozza a káros mikroorganizmusok, gombák szaporodását, túlzott mértékben viszont megakadályozza a fermentáció lezajlását; ha túl kevés a só, akkor pedig íztelen és túl puha lesz a végeredmény.

Fogyasztás:

2-3 hét után fogyasztható, folyamatosan. Csak tiszta kézzel szabad kivenni belőle, megbontás után hűtőben kell tárolni, így akár fél évig is eláll bontás nélkül.

 

Liszten és vízen az ember csak bizonyos ideig éli túl, viszont ha ugyanezt a lisztet erjesztjük és kovászos kenyeret készítünk élesztőgombák segítségével, akkor az ő munkájuk mellékterméke, olyan vitaminokkal, ásványi anyagokkal és nyomelemekkel egészíti ki a kapott kenyeret, amin már meg tudunk élni.

lohere.gif

 Ha tetszett, nyomj egy Like-ot is.

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 94
Tegnapi: 236
Heti: 1 843
Havi: 4 907
Össz.: 1 139 304

Látogatottság növelés
Oldal: 379. fermentálás...
Egészség és lehetőség! - © 2008 - 2024 - megachi.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »