A MÁJ SZEREPE:
A HARMÓNIÁBAN ÉS A BETEGSÉGEKBEN
A mai embernél a legjobban igénybe vett és emiatt szinte minden emberben károsodott szerv a Máj.
A túl sok zsír fogyasztása, kemikáliák, mérgező anyagok rontják a májban végbemenő soklépcsős biokémiai folyamatok működését.
Az egészséges Máj tartja fenn a Chi, - az energia zavartalan áramlását a szervezeten belül, és hat a pszichés tünetekre is.
Ha a Máj harmonikusan működik, nem érzünk stresszt vagy feszültséget, illetve kontrollálni tudjuk a külső hatások okozta tüneteket.
Egészséges Máj nyugodtságot, - kiegyensúlyozottságot, megfelelő ítélőképességet biztosít.
A máj kórképei és a szemváltozások között párhuzamot lehet vonni!
Az öt érzékszerv az öt fő (yang) szervvel van kapcsolatban.
A Máj a Vér raktározója, felelős az energia- és véráramlás folyamatosságáért, táplálja a szemet Vérrel és kapcsolódik a szemekhez, "a szem a Máj külső Nyílása".
Ez azt jelenti, hogy a Máj energiája el kell érje a szemet, hogy annak megfelelő működését biztosítsa . Ha elég a Máj Vére, jó a látás.
A szem vérellátásában az összes yang és Fu szervünk is részt vesz. Ez az oka annak, hogy bármely szerv működészavara kihat a szemre, és a szem betegségeit eredményesen kezelni csak az összes panasz figyelembevételével lehet .
Ha alszunk, a szemünk csukva van, a Vér bejut a májba (ez táplálja), ha felébredünk, fényesen látunk, mivel a Vér megújult a szemben.
A szem vizsgálata:
Fontos az általános Yin-Yang egyensúly megítélése, ebben segít a szemhéjak duzzadtságának, a kötőhártya színének, árnyalatainak, belövelltségének vagy pirosságának pontos leírása (hogy könnyezik-e a beteg szeme, ennek mi a kiváltó oka, a szem elfáradásával együtt jár-e, van-e szemviszketés, száraznak érzi-e a szemét vagy csak égő érzésről panaszkodik.)
Mire romlik vagy javul (hideg vagy meleg, nyugalom vagy terhelés...). Meg kell néznünk a pupillák tágasságát, reakcióképességét. Rá kell kérdeznünk, hogy zavarja-e a fény, a feje fáj-e.
Megfigyelhető tünetek: Az arc színe, a szem beesett-e vagy kidülledő. A szem egyes részeinek eltérései a tradíció szerinti egy-egy szerv zavarára utalhatnak
- A pupilla és az írisz reprezentálja a Yinget, a sclera és a kis kapillárisok a Yangot.
- Sápadt szemzug: Chi Vér Elégtelenségnek felel meg.
- A szem vörössége, a vörös és száraz bőr a szemhéjak közti területen Hőség Bőséget jelez az összes csatornában.
- Ha a szem külső sarka piros, az Szív Tűz jele, ha a szem belső sarka vörös, az Szív Elégtelenség tünete.
- A kötőhártya a Hólyag csatorna állapotát jelzi.
- Az írisz a Máj állapotát jelzi, például írisz vörössége: Yang Bőség, meleg a Májban.
- Instabil pupilla: lelki zavarokra utalhat.
- Sötét karikák a szemek körül: Vese Elégtelenség jele.
- Ha mellette az arc vörös: Yin Elégtelenségre utal,
- Ha fehér: Yang Elégtelenségre utal.
- A szemek körül barna színű a bőr: általában gyógyszer, például szteroidok okozta mérgezés.
- A szemek alatt kékes színű a bőr: sokk tünete lehet (ddg.: kimerülés jeleként megjelenő feketeség).
- A szemek közötti területen megfigyelhető zöldes szín: kórokozó a Nedvesség.
- Duzzadt tasakok a szemek alatt: Vese és Lép Elégtelenség, Nedvesség-felgyülemlés, például koraszülötteknél, de lehet nephritis jele is.
- A szemhéj duzzadtsága: lép és gyomor üressége (Elégtelensége) és/vagy Nedvesség és/vagy Szél tünet.
- Beesett szemek: a test általános folyadékainak hiánya.
- Kék színű sclera: Máj Hőség tünete.
- Sárga sclera: Nedvesség tünet (kóros külső vagy belső Nedvesség betegség jele).
- Fekete foltok a sclerában: bélférgesség jele lehet.
- A szem fehérje látszik alvás közben: Lép Yang Elégtelenség tünete.
- Fotofóbia: a Túlsúly-állapotok fénykerüléshez vezetnek.
- Száraz szemek: Máj Yin Elégtelenség tünete lehet vagy általános Yin-hiányé.
- Ha zavaros a szem, Nedvességgel kell számolnunk.
- Ok nélküli könnyezés Máj Tűznél léphet fel.
- Homok a szemben érzés kötőhártya-vörösség nélkül: Nedvesség vagy Gyenge Lép jele.
- A szem és a szemhéj mozgása: nyitása a Yin-nek, zárása a Yangnak felel meg.
- Felfelé vagy oldalra ferdülő szem vagy merev tekintet Máj Szelet jelez vagy a Szél háborgásának előjele.
- Tág, esetleg nem reagáló a pupilla Hiányos Vese Yin esetén vagy mérgezéskor, mindig súlyos állapotot jelent.
Örökölt szembetegségek, elhúzódó Szél-expozíció, kémiai és mechanikus irritációk, a szem túlerőltetése (túl sok olvasás, számítógép-használat, esetleg túl fényes vagy túl gyenge megvilágításnál), pszichés stresszek, öregkor, illetve bármely betegség, mely Elégtelenség-kórképet okozhat (túlzásba vitt munka vagy szex, kevés alvás, rossz vagy elégtelen táplálkozás, tartós betegségek miatti legyengült állapotok).
Elégtelenségek:
Érintett szervek: Vese, Máj, Lép
- csökkent Vese , csökkent Vese Yin
- csökkent Máj Vér, Elégtelen Máj Yin
- csökkent Máj Vér, csökkent Lép Chi
Ha a Vese yin és a Máj Vér lecsökken (öregkorban), csökken a látásélesség is. Ezt a folyamatot rontja (fokozza), ha a Lép működése elégtelen és nem kap elég Chit és Vért, hogy táplálja a Vesét és a Májat.
Ha a Vese és a Máj Yin-je is Elégtelen, akkor a Máj Yangja és a Tüze nem kontrollálható és felszaladhat a testben, érintve a szerveket és működésüket.
Általános Vér-elégtelenségi tünetek:
zsibbadás, szédülés, halvány nyelv és arc, száraz bőr, alvászavarok és emlékezetzavarók.
Általános Yin-gyengeségi tünetek:
friss piros arc és nyelv, forró tenyerek és talpak, éjszakai izzadékonyság, délutáni lázak, subfebrilitasok, gyakori, de kisfokú szomjúság.
(Párhuzam: szem száraz, látás homályos, foltok a látótérben).
Érzelmi tünetek:
depresszió, idegi feszültség, ingerlékenység.
Pulzus: Vékony, gyors.
Nyelv: Vörös, száraz, lehet hámló.
A máj szervezetünk kitüntetett szerve:
központi szerepe van az anyagcserében és a méregtelenítésben is. A szervezetbe került káros anyagokat vagy a már felesleges molekulákat kiszűri, kiválasztja a vérből és lebontja azokat. Másik fontos feladata az epe termelése, ami az emésztéshez nélkülözhetetlen. Harmadik nélkülözhetetlen feladata a test számára szükséges fehérjék előállítása.
Tekintsük át röviden a májbetegségek típusait. Leggyakoribb akut betegség a fertőző májgyulladás, más néven hepatitis. Ilyenkor influenzaszerű panaszok jelentkeznek, fejfájás, hőemelkedés, esetleg hasfájás. Ezt követően jelentkezhet a sárgaság - először a szemben, majd a bőr is besárgul -, de nem kötelező. Vannak esetek, amikor a fertőzés tünetek nélkül zajlik. A másik akut megbetegedés a májtályog, ahol egy igen súlyos gyulladás lép fel és ennek tünetei a láz, májtáji fájdalom, esetleg hányás is jelentkezhet.
A krónikus betegségek közé tartozik a Hepatitis B és C vírusfertőzés. Szerte a világon mintegy 300-350 millió krónikus hepatitis-B fertőzöttet tartanak nyilván. Ez a világon a legelterjedtebb fertőző megbetegedés. Különösen veszélyes a hepatitis C, amely hosszú évek alatt májdaganathoz vezet. Mivel nincsenek markáns tünetei, a betegség évekig rejtve marad. Halmozott előfordulás van azok között akik 1992 előtt vért kaptak, ugyanis a véradók vérét ez előtt az időpont előtt nem szűrték.
Krónikus az alkoholos májbetegség, ami a fokozott alkoholfogyasztás következménye. Ezzel kapcsolatban tévesek az általános nézetek, hogy mennyi is a sok? Nem csak annak lehet alkoholos májbetegsége, aki „gyakran felönt a garatra". Az egyéni érzékenységtől, testsúlytól és a fogyasztott alkohol minőségétől is függhet a betegség kialakulása. Mindezek alapján napi 1-1,5 dl égetett szesz, vagy ennek megfelelő 1,5 l sör vagy 1 l bor az a mennyiség, amely hosszú távon elfogyasztva, károsan hat szervezetünkre.
Másik fontos krónikus májbetegség az autoimmun alapon kialakuló betegség. Ilyenkor a szervezet immunrendszere önmagát támadja, és hosszú éveken át rombolja a máj szerkezetét, működését. Szerencsére jelentős a regenerálódásra való képessége és a tartalék kapacitása. Ezért a funkció csökkenése ellenére képes tartósan kiszolgálni szervezetünket, látványosabb tünetek nélkül.
A krónikus májbetegségek vége mindig a májzsugor,ami azt jelenti, hogy májunk az eredeti méretéhez képest jelentősen csökken, a sejtek kötőszövetesen átalakulnak, elvesztve funkciójukat, illetve egy részük elhal. Ez a fajta károsodás már visszafordíthatatlan.
Nézzük meg, hogyan juthatunk el idáig. A végstádium előtt a betegségnek még két állomása van.
Az első stádiumban zsírmájról beszélünk, amikor a májsejtekben megnő a lerakódott zsír mennyisége, és ilyenkor a máj megnagyobbodása észlelhető. Teljes regenerálódást érhetünk még itt el, ha megfelelően beavatkozunk és támogatjuk májunkat.
A második állomás az un. gyulladásos zsírmáj, mikor a sejtek duzzadásán túlmenően az érzékenység, időnként a fájdalom is megjelenik. Sajnálatos módon a sejtek kötőszövetes átalakulása már megkezdődik, és csak részleges regeneráció érhető el. Ebben az állapotban megnő a májrák kialakulásnak veszélye is.
A máj zsírtartalma: mutatja meg a szívbetegségek kockázatát. A máj zsírtartalmának mérése sokkal pontosabb képet ad egy adott ember cukorbetegséggel és szívbetegséggel kapcsolatos kockázatáról, mint a hasi zsíré.
Megnő a májban termelődő zsírmolekulák vérbe történő kiválasztása is, ezáltal a trigliceridszint is emelkedik. A zsírszövet felszaporodásának helye hatással van a különböző betegségek kockázatára, például a hasüregben található zsigeri zsírszövet hatására emelkedik a cukorbetegség és a szívbetegség kockázata.
A tünetek: étvágytalanság, fáradtság, hányinger, hányás, puffadás, hasmenés, máj fájdalom, bal váll-és hátfájás és duzzadtság. A májban található zsír mennyisége határozza meg, a metabolikus szindróma kockázatát.